SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mučeník, ktorý spojí všetkých humanistov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Odporúčam časti diskutujúcich na Postoj.

sk, ktorí napriek pokročilému veku nepoznajú čo je súcit a zhovievavosť a najmä teológovi a publicistovi výsmechu,ironie a nenávisti,čomu sa vraj naučil vo Francúzsku- pánu Michalovi Havranovi.
 

 

Pripájam sa...
 
Hodnoť

Dospelé kresťanstvo

Na Bonhoefferovi sa mi najviac páči jeho názor, že je čas, aby cirkvi začali chápať veriacich ako dospelých, nezávislých ľudí, nie ako deti, čoho dôsledkom sú veľmi infantilné pokusy o pastoráciu, ktorá nemá šancu na úspech. Poznám katolíckeho kňaza, ktorý je veľmi inteligentný a vzdelaný, ale s veriacimi hovorí tak, akoby boli ani nie deti, ale mentálne postihnutí.
 
Hodnoť

 

Konečne článok v SME z tzv. "kultúrno-etickej" a svetonázorovej oblasti, ktorý poteší a povzbudí aj veriacich čitateľov tohto média vystavených v tejto oblasti takmer výhradne iba kritickým a odsudzujúcim pohľadom. Isteže, je čo kritizovať a ak sa chceme hýbať dopredu, nemožno sa kritike vyhýbať. Ale samotná kritika je nedostatočnou motiváciou a usmernením. Je potrebné a motivujúce si všimnúť aj pozitívne príklady a veci.
Bonhoffer skutočne stojí za pripomenutie. Tie "brožúrky" si pamätám a niektorá dokonca ešte i mám. A ako katolíka ma teší, že bol pripomenutý tento významný protestantský teológ a človek. Veľmi dobrý príklad.
Sú však aj ďalšie, ktoré sa oplatí pripomenúť a zamyslieť sa nad nimi, napríklad aj z katolíckeho prostredia. V súvislosti s osudom Bonhoffera ma ako prví napadli Maximilián Kolbe a Edita Steinová. Myslím, že obidvaja sú príkladom sily viery a jej angažovaného uplatnenia vo vlastnom živote a v službe iným. Osobitne príbeh Edity Steinovej by mohol byť pre čitateľov SME zaujímavý.
A ešte...ďakujem redakcii za tento článok o spomenutej knihe.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre