SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pred týmto nás nezachráni ani sto miliárd (píše Michal Havrav) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť

 

Už by sa mohlo začať hovoriť aj o výzame diplomovej práce vo vzťahu k ukončeniu štúdia a získaniu titulu. Bežný vysokoškolský študent absolvuje počas štúdia minimálne 50 skúšok a ďalšie zápočty a na záver štúdia štátne skúšky (štátnice) ktoré sú často náročnejšie ako diplomovka. Myslím si, že diplmovka by nemala byť súčasťou každého štúdijného odboru ale napr. len pri takých, pri ktorých sa v budúcnosti dá od absolventov očakávať nejaká publikačná činnosť. Skrátka pre 95 % študentov je diplomovka jediná publikácia, ktorú vo svojom živote zrealizujú.
 

Co tak asi

mozeme ocakavat od ludi, ktori boli a su schopni opajcnut cudziu diplomovku a vydavat ju za svoju? Ved to predsa znamena, ze ani tie skusky a dalsie aktivity nevykonali uplne ceste a myslia si, ze im takto prejde cokolvek. Tak to potom zrusme VS a vsetky univerzity a kazdy si spravi nejake dialkovy seminar, potom opajcne nejaku pracu, dostane diplom a moze ist robit vysokoodbormnu pracu. Pride niekam do prace a bude musie tukazat, ze vie nnieco vyprodukovat na danu temu. Co tak asi spravi? Poveri nejakeho kolegu alebo podriadeneho, aby ju vypracoval? Co je toto kua za nazor?
Vazne sme slovaci taki, ze dokazeme ospravedlnit vseko a hlavneze dany clovek dokazal s prepacenin ***** so zakono a je geroj...?
 

kuk na n-ko, kde je povesena

cast.diplom a vedla zdroj
z ktoreho doslova odpisal
pravdaze bez uvodzoviek aj mena
autora
tazko uverit, ze na ciarrnogurskeho vs
nemal groling diplom.seminar
 

 

Mám iný názor na tvoju poslednú časť príspevku. Diplomová práca, alebo nejaká iná forma záverečnej práce má preukázať, že končiaci študent dosiahol schopnosti pracovať v odbore ktorý vyštudoval. To predsa nie je o tom, či bude, alebo nebude niečo publikovať. Ak študent študoval napríklad technický odbor, jeho práca je zameraná napríklad na nejaký čiastkový výskum meranie, projekt. Často, väčšinou experimentálne. A potom dosiahnuté výsledky spracuje, vyhodnotí a spraví záver. To, že má mať schopnosť niečo spracovať vo forme správy, hlásenia, žiadosti o grant, vyhodnotenie práce je predsa bežné v praxi aj keď nepíšem články. Tak isto aj študent medicíny asi má čosi súhrnne spracovať a vyhodnotiť. Neviem ako to vyzerá na medicíne. Koniec výcviku pilota je predviesť, že vie lietať, lekára, že vie liečiť a technika, že vie riešiť technický alebo vedecký problém. Absolvent humanitných odborov asi tiež súhrnne spracúva, alebo analyzuje problém. A problémom nemôže byť to, že napíšu čo sami dosiahli. Ale niekedy to problém je a to je ten problém. Niektorí nie sú schopní to spraviť, alebo sú pohodlní to spraviť, alebo to spravia nepoctivo. Takže to je ich výsledok a ich profesionálny obraz. Nie je to okrajové. Naopak, má to výpovednú hodnotu.
 

 

na medicine sa za mojich čias diplomovka nepísala a nemyslím si že by jej písanie nejakým spôsobom zvýšilo kvalifikáciu absolventov
 

 

Neviem posúdiť, akým spôsobom sa vtedy na medicíne hodnotili schopnosti absolventa vykonávať svoju prácu. Diplomovka to možno naozaj nemusí byť. Muzikanti asi tiež nepíšu diplomovky. Možno zahrajú. .....
 

K-2

trikrát áno, diplomová práca má neuveriteľnú výpoveď, síce sa opakujem, ale v mojich časoch a v mojom okolí sa diplomová práca tvorila mesiace, súbežne s desiatkami hodin stravenými v univerzitnej a aj pedagogickej knižnice
 

akykolvek absolvent

VŠ by mal byt schopny zosmolit ason jednu par desuatok stran dlhu samostatnu pracu. Ak nie, tak nema mat titul a nech sa nesápe po nom.
 

 

Asi by najlepšie bolo zrušiť tituly. Lebo však týmto ľuďom nejde o vzdelanie ale o titul. Keď nebude titul, nebude treba fiktívne študovať Sládkovičovo a podobné školy.
 

ale ten titul

predsa oznacuje uspesneho absolventa VS studia. preco by sme to mali rusit?
 

 

aby ľudia "neštudovali" pre titul ale pre čisté poznanie
 

Tak to robme tak

že každá skúška bude na štátnom uložisku a kedykoľvek si to bude môcť ktokoľvek pozrieť. Aj to by znížilo počet titulov.
 

Ja na tituloch

Nevidím nič zlé.
Študuješ kvôli titulu pretože tá potom oprávňuje robiť určite práce napríklad lekár sudca architekt, statik, atď. Na ktorej môže závisieť bezpečnosť a život iných.
Takze to nie je dobrý nápad z tvojej strany.
 

 

Ten titul vôbec negarantuje kvalitu práce lekára,architekta,sudcu.Školy sú nekvalitné a klamú,
 

To je už

Druhá vec.
Ja by som tie kvázi školy zrušil okamžite.
 

Diplomovka ma velmi dolezitu

funkciu vo vs studiu. Nemala y sa rusit oreto, ze politici zdegenerovali skolstvo. To by bla len dalsia degeneracia.
 
Hodnoť

ha, vrav, Havrav

teda asi Havran?
 
Hodnoť

Niet čo dodať, bohužiaľ je to tak

Presne zacielené pán Havran. Je to presne tak. Netreba dodať ani slovo navyše. Slovensko má ozaj veľmi nízky prah pre morálku, úroveň vzdelania aj videnie sveta. Zato v hraní sa na akúkoľvek ilúziu, to celkom ide, národ uverí
 
Hodnoť

 

To nie je vobec len o politikoch. Ti su len obrazom naroda, ktoreho znacna cast neriesi vzdelanie, ale honoris titulu, aj ked je z uplne pochybnej skoly. A ked nedaj boze niekto pride s myslienkou, ze zistime spatne kto podvadzal, strhne sa zuriva antikampan zo strany medii a ich redaktorov, casti politikov a samozrejme aj volicov. Vraj, ze sa to neda, je to nezmysel, naco sikanovat ludi.
Politici su len vernym obrazom a reprezentantmi obyvatelov tu zijucich. Taka je realita. A co sa tyka Zapadu, aj tam to neskutocne upada. Prirodne a technicke vedne odbory nahradzu pseudovedecke socialne odbory generujuce nezamestnatelnych ludi. A aj preto Zapad zacina stracat dych za Aziou. A toto bude iba pokracovat.
 
Hodnoť

Žiaľ,

vo vzdelancoch nevidíme zvyškových čarodejníkov, ale, podľa pečate minulého režimu, obyčajných darmožrácov. Masy nechápu prácu intelektuálov, nevážia si ju preto, že tu desaťročia bola glorifikovaná robotnícka trieda, a intelektuálne elity boli zničené
 

1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre