SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Babiš pred druhou vlnou nákazy „matovičovatie“ (píše Petr Šabata) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

To Babišovo "matovičovanie" je fakt pritiahnuté za vlasy
Inak článok ok
 
Hodnoť

 

K tomu Nemecku.
'Necelé dva týždne po tom, ako v nemeckom hlavnom meste znovu otvorili školy, hlási najmenej 41 z nich prípady nákazy koronavírusom medzi študentami alebo učiteľmi. V piatok tieto údaje zverejnil denník Berliner Zeitung a agentúre The Associated Press ich potvrdili miestne školské úrady. V Berlíne je 825 škôl.' https://www.webnoviny.sk/vskol...
Vela ? Malo ? Tazko povedat. Bez rusok by to bolo urcite viac, ale aj s ruskami su skoly velmi rizikove.
 
Hodnoť

Sledoval som

tento príbeh v priamom prenose na ČT 24. To čo sa deje okolo nosenia rúšok v ČR je ozaj švejkovanie. A výsledky v počte nakazených tomu odpovedajú.
Komentovať Babiša a ľutovať otloukánka ministra zdravotníctva sa mi ani veľmi nechce.
 
Hodnoť

...

... dajte deckam mesiac prazdnin a rodicom OCR plus kompenzacih k platu...
 

Kto to ma

urobit?
 
Hodnoť

Pán Šabata,

sledujem odborné a verejné debaty v obidvoch krajinách od marca a pravda je taká, že v Čechách majú o niekoľko levelov vyššiu kvalitu. V Čechách počas celého uplynulého polroka bola pri riešeniach oveľa viac racionality ako na Slovensku a to sa prejavilo aj v atmosfére v spoločnosti. Na Slovensku sa to celé začalo odvíjať od "fantasmagorickej" predikciem podľa ktorej malo byť na Slovensku státisíce chorých, rovnako od slov I. Matoviča, že nechce byť premiérom v krajine, v ktorej zomierajú ľudia. Počet úmrti, ktoré sú evidované na Covid 19, je v súčasnosti 33, pritom štatistika hovorí, že denne zomiera na Slovensku 147-153 ľudí. Na Slovensku sa okolo tejto témy vytvorila atmosféra strachu a obav, prevládali emócie a racionalita ostala v úzadí. V Čechách existuje oveľa viac racionality. A nebyť toho, že mám možnosť sledovať odborné a verejné debaty v Čechách, tak na základe atmosféry na Slovensku by som si už dávno musel dať "mašľu". Áno, pravdou je, že rozhodnutie, že v školách začnú žiaci školský rok bez rúšok sa zrodilo po rôznorodých výstupoch ministra zdravotníctva a zmenilo sa po postoji premiéra, ale veď R. Prymula, ktorý v prvých mesiacoch určoval riešenia, aj teraz v rozhovore pre ČT24 jasne povedal, že k riešeniu žiaci bez rúšok sa prikláňala väčšina epidemiológov a ďalších odborníkov, ktorí pôsobia v jednotlivých poradných komisiách.
Porovnanie atmosféry v obidvoch krajinách ponúkol piatok 21. augusta, keď zhodou okolností na Slovensku aj v Čechách bol zaznamenaný najvyšší počet pozitívne testovaných na vírus Sars-CoV-2 Na Slovensku to bolo 123, v Čechách 506. Z vysielania televízneho spravodajstva na Slovensku divák musel nadobudnúť pocit, že sa blíži cunami. Na Slovensku nezazneli také názory odborníkov ako v Čechách.
"Tie vysoké počty sú v podstate pozitívna správa, že sa veľa testuje, veľa ľudí sa včas zachytí, sú v izolácii, nemôžu tú chorobu ďalej šíriť. Toto je jednoducho realita všedných dní," konštatoval prof. L. Dušek, riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky ČR. Alebo napríklad vyjadrenie prof. J. Berana, epidemiológa z Centra očkovania a cestovnej medicíny: "Musíme sa pripraviť na to, že bude pribúdať počet pozitívnych prípadov, ktoré nemajú žiadne príznaky, ktoré nezaťažia zdravotný systém, ktoré neumierajú na Covid 19. Zdá sa, že čoraz viac sa skracuje inkubačná doba, ktoré je teraz dva až tri dni, maximálne päť dní. A to sú dôvody, prečo máme vyšší počet infikovaných a prečo sú mierne príznaky. Smrtnosť na koronavírus v posledných mesiacoch výrazne klesla. Počas ochorenia prvých 10 tisíc ľudí v Česku zomrelo 330 osôb, počas nasledujúcich 10 tisíc chorých zomrelo iba 67 ľudí." Nezaregistroval som, že by sa český premiér A. Babiš staval do polohy víťaza poljarného obdobia nevyhlásených celoeurópskych pretekov o najnižšie čísla infikovaných a smrtnosti na Covid 19, ako to vyjadruje slovenský premiér I. Matovič. Vyjadril to aj pred niekoľkými dňami na tlačovej konferencii, ktorá síce bola zameraná na ekonomické výsledky krajiny, ale hlavným grafom bol počet infikovaných a úmrtí v podmienkach zavretia všetkého, zavrieť dalo, s poznámkou „na tento graf som hrdý“ Je nepochybne pozitívne, že vznikla pandemická komisia, existuje aj pandemický plán a tzv. epidemiologické semafory s predvídateľnými opatreniami. Má to totiž veľké výhody v porovnaní s jarným obdobím, keď sa I. Matovič štylizoval do roly hrdinu a v mene boja s koronou rozhodoval a konal nepredvídateľne, chaoticky a tak, akoby ani neexistovali zákony.V téme koronavírus má A. Babiš určite racionálnejšie postoje ako I. Matovič.
 

Netrepte

somariny! V Česku sa testuje presne tak isto ako aj u nás, len s tým rozdielom, že v Česku tých prípadov nezachytia nejakých 2,5% ale rovno 7 až 12% ako tomu bolo pri tých 506 prípadoch! Dajte si za klobúk tú vašu racionalitu, ja mám v Česku starú mamu a uja, ktorým je po 80tke a tí vám z vysoka kašlú na racionalitu, keďže sa teraz boja o svoj život a aj výjsť von z bytu... Ľudia si tam z toho robia srandu, taká je pravda a počty im idú hore oveľa rýchlejšie ako v iných krajinách, veď v prepočte na obyvateľov má Česko oveľa vyššie prírastky než Nemecko, či Rakúsko, o Slovensku ani nehovoriac! ak Česko pri 8 tisíc testov zistí 400 nakazených a Slovensko pri 4 tisíc zistí 80, tak ktorý údaj je podľa vás lepší? V Česku za posledné 2 týždne zistili viac nakazených, ako na Slovensku od začiatku koróny, oni to majú tak fantastický zvládnuté, že ich postupne krajiny odstrihávaju jedna po druhej, počnúc Litvou, Estónskom, lotysskom, greckom, Slovinskom a ďalšími... ja Babiša sledujem v tých jeho žvastoch že čaute lidi, či ako to nazýva a ak jeho vyjadrenia sú pre vás konzistentné, bez chaosu a idete ho porovnávať s našim premiérom, tak ste asi slepý aj hluchý v jednej osobe! Veď toto je čistý chaos, čo tam predvádza, jeden deň čihi, na druhý hota, čistý chaos!
 

Chaos je pochopiteľný

Ale Babiš v priamom prenose zareza epidemiológia Maďara. Keď Babiš rušil rúška v školách, tak povedal, že to prijal síce minister Vojtech, ale na základe nepresných info od Maďara. A tak Maďar, nepolitickými a skvelý človek (zadarmo chodí každé leto pomáhať ako lekár do zastrčených dier Afriky) abdikoval. Ale zároveň uviedol, že písomne, aj mailom upozornil ministra Vojtecha, že rúška v školách nie je správne rozhodnutie, ale on jeho názor nerešpektoval. A pri vysvetľovaní v tv sa krútili ako hadi ako minister, tak aj hlavná hygienička. Lebo oni dvaja boli za rúška v školách, Maďar nie. Ale Babiš aby podržal ministra Vojtecha, tak to hodil na Maďara.

Aké šťastie má Krčmery. Utiekol pred Matelkom včas, bez straty prestíže.
 

profesor

presne vedel, čo bude nasledovať, veď to aj pomenoval v telke, že aj tak zvíťazí diktát peňazí a nie nejaký vírus... To, že sa vo svete potvrdili opätovné nákazy tých istých ľudí po sebe ukazuje, že žiadna vakcína tak skoro nebude resp. tá čo bude, tak bude účinná iba krátko, alebo vôbec neúčinná... Rúškovať sa bude dlho, či sa to ľuďom páči, alebo nie, pretože síce je veľa nepriznakových, ale aj veľa ľudí s ťažkým priebehom a toto si štáty a ekonomika dlhodobo dovoliť nemôžu... Len aby sme nemuseli nosiť rúška aj vonku, aj to môže byť, tak ako teraz vo Francúzsku...
 

Ohľad vakcíny

Ty sa ozaj cítiš tak odborne zdatný, že súkaš prognózy z rukáva? Vakcína tak skoro nebude…. A Putler dcéru už naočkoval Sputnikom. A aj Navalný dostal dávku, ale asi prisilnú a tak má nemnožko prablemof :)
 

Pozri sa

koronavírus SARS1 je tu od 2003, si fakt myslíš, že ho neskúšali v labákoch z jednej aj druhej strany? Aj z dvadsiatej piatej? SARS2 je podobný, ľudia sú stádo oviec, ktovie koho ešte putler naočkoval okrem dočki a navaľka a čím....neviem prečo by to malo byť také ľahké pre ľudstvo, že bum a vakcína, už sme sa tým vírusom tak fajne zagabali, tak nech si troška príroda uvoľní od toho nášho vírusu...:)
 

netrepem somariny

situáciu sledujem dlhodobo a fakt, že máte v Čechách starú mamu a uja je síce z môjho pohľadu zaujímavým rodinným faktom, ale neurčuje úroveň odbornej a verejnej debaty. V Čechách je určite viac racionálnejšia ako na Slovensku. Vychrlili ste na mňa porovnanie absolútnych čísiel, ale tie nie sú vôbec rozhodujúce. Rozhujuúce sú čísla, kolľko ľudfí z pozitívne testovaných je v rizikých vekových kategóriách 65+ a 75+, koľko ľudí z pozitívne testovaných v danom dni musí byť aj hospitalizovaných a ako sa zapĺňajú kapacity nemocníc, ktoré sú rezervované pre pacientov s Covid 19. A kým znova zopakujete slová typu "netrepte somariny", tak si vypočujte, ako o Covid 19 referuje L. Dušek, šéf Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky. Začiatok: reálny čas 14.38 hod., čas na zázname 5,10 min.

https://www.ceskatelevize.cz/p...
 

To

že tam mám príbuzných a z prvej ruky teda informácie ako to v Česku vyzerá je rozhodne pre mňa lepšie, než čítať vaše domnienky a vraj odborné príspevky do debaty! Ja som tú debatu s Dušekom videl a stále to je debata so štatistikom a nie virológom, alebo ešte lepšie infektológom s reálnymi skúsenosťami z riešenia hociakej epidémie! Dušek môže vykladať ako sa "ukľudňujú ktoré krivky" :))) možno sa jemu ukľudní tá jeho krivka, keď sa Česku aj napriek jeho ukľudňujúcim žvastom zatvára polovica Európy a podnikatelia z Česka musia riešiť covid testy a iné vtákoviny, keď idú niekam von... Dušek bude trepať to, čo mu povie Babiš, samozrejme že nestúpa počet hospitalizovaných, akože nie? Veď ich bolo pred časom 80, teraz ich je 130, kritických bolo 17 teraz ich je 31 a to za posledný mesiac zomrelo v Česku 39 ľudí, takže z tých kritických prípadov jednoducho zmizli... Do hrobu, pravda... veď dočkajte nejaké dva, tri týždne po týchto posledných nárastoch v Česku, tá choroba sa predsa potrebuje rozbehnúť a potom uvidíme, aký bude ten vami omieľaný úspech vyzerať v počte mŕtvych a ukotvených na ventilátoroch... To chcete povedať, že štáty ktoré Čechov považujú za riziko nevedia čo robia, lebo nejaký Dušek povedal, že je to ok, alebo preto lebo vy si to myslíte, keďže problém sledujete dlhodobo... :)))) Tak to teda isto!
 
Hodnoť

No

a Slovensko si nakazených Čechov veselo púšťa na svoje územie, sú ich plné Nízke, aj Vysoké Tatry, plné diaľnice českých áut, kdekoľvek ich človek stretne, či v múzeu, alebo na hrade, tak máloktorý z nich majú rúško, alebo ho nosia len tak ledabolo a z našich opatrení sa akurát tak rehocú... Už dávno im mala naša vláda dať jasné najavo, že k nám môžu prísť iba s covid testom... Mesiace sa tu drbeme s rúškami a teraz, keď majú ísť deti do školy, tak stretnú v penziónoch a hoteloch u nás pomaly polovičku Česka, ktorí na to hádžu bobky od začiatku, ale oni sú určite všetci zdraví ako ryby, však??
 


Najčítanejšie na SME Komentáre