SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Modli sa, budeš heterosexuál (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť

Žiaľ, nielen

evanjelická pravda je tá jediná pravá. Tá RKC pravda jediná je vraj ešte pravdivejšia.
Súdruhovia farári a ich verchuška by sa fakt mal vážne zamyslieť nad účinnosťou podobných modlitieb.
Lebo táto nepomohla ani v početných ututlávaných prípadoch farárov pedofilov.
Ktorí sčasti súaj homosexuáli. Niekedy som počul, ak si hocijaký deviant a nechceš sa prezradiť, choď k armáde, za farára, alebo za balerťáka. Tam budeš medzi svojimi.
Alebo tam modlitba netreba? Lebo Boh nestvoril homosexuála, ale farára devianta už hej?
 

Je tu viacero rozdielov

V evanjelickej cirkvi sú aspoň ľudia ktorí toto hovoria a neboja sa to povedať nahlas. Toto u katolíkov nevidno.
Hovorí to žena farárka, to by sa u katolíkov nemohlo stat. Ani to že biskup ide do diskusie s Hanzelovou. A ešte sa aj snaží odpovedať na otázky.
Asi nebude úplnou náhodou že väčšina slovenských národných dejateľov a významných osobností z histórie boli evanjelickí a nie katolícki kňazi.
 

Áno, v podstate máš pravdu.

Ale aj napriek určitej otvorenosti a ochote diskutovať, platí. Keď nezaberú argumenty, nastúpia postihy a zákazy. Takže v konečnom dôsledku je to egál.
 

 

Toto je diskusia kde nikdy ani neboli žiadne argumenty...
 

To s tymi narodnymi

Buditelmi je len taka ucelova legenda...
 

 

Samozrejme, Hodža, Hurban, Chalupka, Kollár, všetko jeden odrb :)
 

Stura si zabudol...

bez akehokolvek naznaku toho, aby som znevazoval evanjelickych narodnych buditelov, ucelovo bolo zamlcovane kolko sa pricinili katolici... ktori to vlastne cele spustili. ale to je na dlhu debatu. Rozhodne evanjelikov nebola väcsina... len sa o nich viac ucime...
 

 

Štúr nebol kňaz. Možno jeho foter bol ale to si nepamätám.
 

mas pravdu,

nebol knaz, myslel som vo vseobecnosti ako top narodneho buditela ktory bol evanjelik. Jeho brat bol ev. fararom v Modre.
 

 

>Hovorí to žena farárka, to by sa u katolíkov nemohlo stat.

Tak ano, lebo preco by mal farar hlasat nieco, co je v rozpore s ucenim jeho "zamestnavatela". To by bolo neeticke a nespravne.
 
Hodnoť

 

Prečo páni teológovia Jezný, Pavlús, Prostredník, Havran, Kováč nezaložia nejakú naozaj
progresívnu cirkev? Úspech musí byť predsa zaručený.
Alebo je to trochu inak? Prečo vystúpilo zo spomínanej evanjelickej cirkvi v Nemecku za posledné dva roky skoro pol milióna veriacich?
Aby som bol korektný, aj z RKC v Nemecku odišlo zhruba to isté množstvo veriacich. Ale pri "škandáloch" a "nárokoch" katolíkov je to do istej miery pochopiteľné.
Ale prečo strácajú aj "všeobjímajúci" protestanti?
 

ad založte si vlastnú cirkev

moment, cirkev nie je školský časopis, akože založte si vlastný! napokon štát u nás podmieňuje vznik novej cirkvi podpismi 50-tisíc členov. to je len formálna prekážka. prečo by členovia nemohli bojovať o podobu cirkvi a celkovo verejného diskurzu? prečo im radia všelijakí odkundesovia, aby sa pratali spod strechy a stavali si vlastný barák. najlepšie bez základov a bez klincov, ako za starých dobrých artikulárnych čias.
 

 

Pretože Cirkev nie je školský časopis.

Neviem ako je to u evanjelikov, ale v RKC kňazi pri vysviacke skladajú sľub poslušnosti biskupovi a Cirkvi. A vysviacka sa nedeje tak, že Cirkev pošleš životopis, oni ťa pozvú na dve-tri kolá pohovorov a potom si už prijatý. Na to sa dotyčný pripravuje, celé roky.

VIE, čo sľubuje a čo sa od neho žiada. A mal by vedieť aj prečo. Pokiaľ to nevie, alebo sa s tým nestotožňuje, tak by ten sľub ani nemal skladať, radšej nech si nájde iné zamestnanie.

Ak niekto vstúpi do Cirkvi a potom sa rozohní, Takto sa to MNE nepáči a preto je to nesprávne, a preto JA to zmením, lebo JA som najmúdrejší, ostatní sú buď hlúpe nuly, skostnatení starci, alebo skorumpovaní zločinci, ale JA som najspravodlivejší a najmúdrejší...

Tak áno, odpoveď bude, S Pánom Bohom, tam sú dvere.

A neviem, prečo by veriacim mala kadejaká odkundeska nadávať, že neveria tomu, čo sa páči jej a že si drzo dovolia nielen vysloviť svoj názor, ale si za ním vytrvať, aj keď s ním ona nesúhlasí.
 

 

Nespravil to iste nahodou aj Martin Luther? Cakat od ludi, ze budu drzat hubu a krok ako ovce moze chciet len... ovca.
 

Nie len on,

aj Mistr Jan Hus v Čechách to urobil a ako s ním RKC naložila? Takýmto spôsobom by chceli riešiť problémy aj dnes. Našťastie im v tom bránia ústava aj zákony republiky, tak aspoň iný názor trestajú a vyhadzujú z cirkvi. Za hlasnej podpory indoktrinovaných veriacich, ktorí nerozmýšľajú, lebo pán farár povedali, že to tak má byť.
 

ved to je ta ironia

martin luter bol z naseho pohladu rebel, nieco ako ako ta pani co ju teraz pranieruju.
Hovoril otvorene veci ktore sa mu v cirkvi nepacili, a na zaklade jeho rebelie vznikla nova cirkev reformovana. A teraz ked medzi sebou maju znova rebela spravaju sa rovnako ako ta stara skostnatela cirkev co prenasledovala lutera.

Cele sa to obratilo a posliapali si vlastnu identitu... su tak obmedzeny a zahladeny do seba ze nevidia ze sa svet zmenil, posunul vyvyja...

Lpiet na starych textoch ktore su 2000 r stare sa neda, ved doteraz by sme nemohli jest napriklad morske plody, alebo zena by bola necista ked krvaca alebo by sme museli obetovat baranak... staci si precitat mojzisove knihy...
 

 

Súhlasíš s tézou, že homošstvo je choroba, ktorá sa dá liečiť?
 

áno

v každej cirkvi je obľúbený kult neomylnosti a poslušnosti - taká je podstata trhu s bohmi a mýtmi. Každý chce mať čo najväčšiu časť tohto koláča, ktorým vykladá tajomno a manipuluje stádo. To platilo v celej histórii človeka - aj šaman vyháňajúci zlé sily a modliaci sa za úlovok veľkého mamuta bol neomylný. Celé to začalo tak, že jedna opica ukázala druhej opici na slnko a povedala jej - Hovorí, že mi máš dať tvoj banán.
 

Pani Kepplová,

mohli by ste bližšie špecifikovať, kto je pre vás odkundes? Všetci, ktorí nezdieľajú vaše progresívne videnie sveta?

Skúste sa aspoň trochu ovládať a ukryť trochu toho svojho bigotného arogantného Truhlíka hlbšie do útrob.
 

 

zeby 1057329 bol mieneny odkundes?
 

1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre