SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nevysmievame sa Bohu, ale politickému náboženstvu (píše Michal Havran) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Hodnoť

a o odluke cirkvi nič ?

lebo najskôr nech si prívrženci platia, čomu veria, až potom nech si debatujú a filozofujú, ako pán autor
 
Hodnoť

 

Tu je vyjadrenie Zaborskej: 'Považujeme za nedôstojné a neprijateľné, aby sa vo vysielaní objavovalo urážlivé zosmiešňovanie kresťanskej viery, ku ktorej sa hlási veľká časť občanov Slovenskej republiky, či akejkoľvek inej viery. O to viac chceme vysloviť uznanie a vďaku tým, ktorí na tento rozpor poukázali a dokázali sa zastať svojej viery, či už priamo na mieste, alebo tak urobili dodatočne.'
A tu Vasecku: ' Hanobenie náboženského presvedčenia je trestný čin. Svoje námietky budeme tlmočiť vedeniu RTVS i pani ministerke kultúry. Nechceme aby sa niečo takéto ešte niekedy zopakovalo.'
Nevidim tam ziadne osobovanie prava robit Bohu hovorcu. Je tam kritika, ze vraj doslo k urazke nabozenskeho presvedcenia. Okrem toho, tie scenky nemali nic spolocne s kritikou 'politickeho nabozenstva'. Skor to bola taka 'zabava' na urovni 4. cenovej.
 

Hm...

Hm, Timmy, opäť sa stretávam so zákonom chráneným názorom. Už mi to skoro pripomína 4 článok ústavy o vedúcej úlohe komunistickej strany.

Na jednej strane je náboženské presvedčenie osobná vec, na druhej strane ho spomína trestný zákon. No nenáboženské presvedčenie ignoruje. To je krok ku totalite, Timmy. Rešpektujem Váš intelekt, popremýšľajte...
 

 

Ale ja som tie zakony nepisal. Predpokladam, ze tie zakony na Slovensku boli pisane najma pre minoritne nabozenstva ako judaisticke ci moslimske, akurat taky zakon sa napisat v demokratickej spolocnosti neda, tak to teraz vyuzivaju niektori ludia.
Osobne som za to, aby s vynimkou prejavov sirenia nenavisti ci nasilia neboli zakonom chranene ani nabozenstva, ani etnicke skupiny ci rasy. Nemyslim, ze tieto veci treba chranit zakonom.
 

Hm...

Hm, vlastne sme si porozumeli, Timmy. Som rád. King vravel - mám sen. Možno sa raz stane, že za svätého bude vyhlásený neveriaci. Čestný, spravodlivý, dobrotivý atď. Kto prekročí svoj tieň, Bergoglio, či ako mu vravím, Fero?

Pokiaľ ide o zákony, mne pripadajú boľševické, zakon o registrovaní cirkvi podľa navýšeného množstva je toho prejavom. Prajem pekný večer, Timmy...
 
Hodnoť

Hm...

Hm, neviem si to úplne presne vybaviť, no kdesi som čítal také zamyslenie. Myslím že v niektorej z kníh Jána L. Kalinu. Jadrom myšlienky bolo, že despota nebojoval proti vtipkarom, tých nepovažoval za hrozbu. Bál sa zamračených. To vedel nie len Kalina, vedeli to aj Ilf s Petrovom. Vedeli to aj Twain či Hašek, ktorí sa tiež z cirkvi neraz zasmiali.

Podráždená reakcia bola prehnaná. Hoci - v STV práve dávali príspevok o tom, ako pán Kollár v Košiciach odhalil bustu A. Hlinku.

Možno sa ešte dočkáme cirkevnej cenzúry a pohovorov, či sme /správne / vysporiadaní s náboženskou otázkou...
 
Hodnoť

Pat a Mat.

Dovolím si drobnú urážku všetkých možných náboženstiev, ktoré uctievajú "neomylnú, spravodlivú a všetko riadiacu" autoritu. Keď sa tak zamyslím nad tým, ako funguje celý tento svet, tak mi na konci vyjde Pat a Mat. Tisícky rokov trvajúca reťaz omylov a prúserov.
 

 

Hej, posledných 4 tísíc rokov to ide so svetom dolu vodou. Pred tým sa aspoň stavali kvalitné pyramídy.
 

 

Veď to je aj najzvláštnejšie na viere (napr. katolíckej): obdivujú a adorujú boha, ktorý toho toľko zbabral.
 
Hodnoť

 

Veľmi dobre napísané.
Páči sa mi aj toto: "...nikto sa v skutočnosti nevysmieva zbožným, dobrým ľuďom, ktorí sa modlia za chorých, za úrodu, za milosť, no máme povinnosť upozorňovať na to, keď je náboženstvo použité ako politický manéver na ohavné a nehanebné útoky idúce dnes..."

Doplnil by som to, že útoky nejdú len dnes kedy sa náboženskí politickí zaslepenci dostávajú k podielu na moci, ale útoky na slobodu nekonfesijných občanov sa diali už dávno, či boli, alebo neboli pri moci.
Od snáh rôznych bigotov už v 90's cenzurovať a zakazovať články, filmové plagáty, koncerty, festivaly ktoré údajne urážali ich cítenie či ich modly, až po oveľa horšie činy, ako bol napr. nie tak dávny pokus o presadenie zákona aby žena, ktorá nemôže mať deti a šla by na umelé oplodnenie + lekár ktorý to uskutočnil, boli trestne stíhaní(!) -hlasovali zato netvory ako napríklad Vašečka, Š.Kuffa, Jurinová, Fecko, Kéry, Podmanický, Brocka, J.Mikloško a ďalší.
 

 

......šokujúce kúsky ako keď šéfka žilinskej župy Jurinová za prítomnosti Vašečku si svoj úrad dala "vysvätiť" od vyháňača diablov, už ani nekomentujem, lebo to nie je nebezpečné, iba neuveriteľné v európskej krajine v 21. storočí.
 

 

V európskych krajinách v 21. storočí uvidíš ešte iné kúsky.
 

Hm...

Hm, veriacim sa totalita nepáči, no klaňajú sa všemohúcemu. Ja v tom vidím rozpor, ktorý - ako to slušne povedať - neobdivujem.
 

 

presne tak, aj v cirkevných štruktúrach majú prísnu totalitu aj totalitné maniere, doslova opak demokracie či ľudskej férovosti a doplácajú nato slušní ľudia, ktorí sa opovážili občas povedať svoj vlastný názor - tých si vážim - Bezák a pod.
 
Hodnoť

 

"Je dobré pripomenúť, prečo zahynuli francúzski karikaturisti a autori. Za urážku Boha. Apokalyptickí džihádisti nezniesli pohľad na niektoré karikatúry Mohameda, pretože ich náboženstvo nielenže zakazuje zobrazovať Boha, ale takisto aj ľudské tváre.Teroristi sa veľmi nezaoberali otázkou, či tento zákaz platí iba pre vyznávačov ich viery, alebo pre všetkých a rozhodli, že ho musia rešpektovať všetci." Pán Havran. Tu nejde len o teroristov. Internet je plný toho, čo sa dialo nie len v moslimských štátoch vo svete, ale aj v moslimských komunitách po celej Európe v roku 2015 po zverejnení tých karikatúr. Mnoho moslimov v Európe aj dnes schvaľuje ten útok. A nie len ten. Pre nich je náboženstvo prvoradé. Aj keď ja islam nepovažujem za náboženstvo, ale za ideológiu. K našim fanatikom je škoda sa vyjadrovať. Stačilo my vidieť video s parlamentnej modlitby a mal som dosť. A k tej kritike náboženstva len toľko. Aj v takom Rakúsku bola žena riadne odsúdená na pokutu súdom za kritiku Mohameda. Žena sa bránila tým, že jej slová patria pod slobodu slova a že náboženské skupiny musia kritiku tolerovať. Ale aj Európsky súd súhlasil s odsúdením a zdôvodnil to tým, že veriaci maj právo na ochranu svojho vyznania. A vo všeobecnosti, na západe kritiku islamu v "mienkotvorných" médiách nenájdete. A ani na SME nenájdete jediné kritické slovo k islamu. Len k teroristom, ale ich činy vraj nemajú s islamom nič spoločné a takmer všetci sú psychicky chorí....
 

Pritom

...ak si nalejeme čistého vína, terorizmus je esencia islamu. Inovercov treba obrátiť na jedinú pravú (=islamskú) vieru, alebo vyhubiť ohňom a mečom. Tak nejako je to zakotvené už v Koráne. Takže nie mierumilovní alebo tak sa tváriaci moslimi, ale práve teroristi sú pravou tvárou islamu (Aj útok na Dvojičky v New Yorku spáchala malá organizovaná skupina. Ale koľkí moslimi na celom svete, vrátane tých európskych, potichu či rovno nahlas oslavovali?). Nuž a pravou tvárou RKC nie je Bergoglio (tak ako Dubček nebol pravou tvárou komunistickej strany resp. boľševikov), ani Bezák. Ale ľudia ako Čarnogurskí (celá rodina), Záborská, Vašečka či trebárs poslanec Kuffa.
 
Hodnoť

Ale tí bigoti (Vašečka, Záborská..)

predsa netvrdili, že OTO uráža ich boha, ale že sa relácia vysmievala z ich náboženstva a urážala veriacich.
A to je predsa zásadný rozdiel. To, že sa veriaci urazili, síce neznamená, že mali pravdu, ale rozhodne ide o prejav emócie, ktorej existencia sa dá ľahko dokázať (na rozdiel od názoru Boha).
Slameného panáka tu mlátite. To je pri autorových kvalitách škoda.
 

Pri autorovych "kvalitach"

je to, naopak, typicke.
.
Havran vzdy a vsade, ZASADNE, mlati svojho slamenneho panaka. On to inak nevie. Zamysliet sa nad pravdou a suvislostami je narocne, vyzaduje si to cas a namahu.
.
Som rad, ze aspon niekto si to vsimol :-)
 

S tým by som nesúhlasil

Uvažovanie o slobode prejavu je na západe podstatne ďalej ako u nás a Havran patrí medzi publicistov, ktorí sa pokúšajú posunúť naše zjednodušené vnímanie ("Keď to uráža mňa, tak to je zlé a nemal by to nikto počuť!") na vyššiu úroveň. Niekedy uletí (nomen omen :-), ale rozhodne sú jeho názory prínosom.
 

No...

zhodou okolnosti prave v sucasnej dobre mam dojem, ze s tou slobodou prejavu na Zapade to zacina byt take vselijake...
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre