SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nevysmievame sa Bohu, ale politickému náboženstvu (píše Michal Havran) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Ja si nemyslím, že
je Havran seriózny publicista. Určite nie, keď píše pamflety. (V TV má inú formu aj dosah.) Ale občas sa v nich objaví motív, ktorý považujem za ojedinelý, zaujímavý a prínosný. Preto som začínal tým, že má na viac než na hrubé argumentačné fauly. Iste, Havran pôsobí ako narcista. Ale prečo to je dôležité pri jeho textoch? Nemôžu byť prínosné bez ohľadu na povahu autora? Som v tom, že je veriaci (evanjelik?). Antiklerikál-antifašista a antikomunista. Vy máte iný názor? Teológiu vyštudoval, tak je teológ. Alebo je možné legitímne vyštudovať nejakú špecializáciu a potom sa za jej držiteľa iba vydávať?
albert2
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Nie je

veriaci. Naopak, je presvedčený ateista, progresivista ako vyšitý.
 
Hodnoť

 

Výborný text. Územie Slovenska má negatívnu skúsenosť s politickým katolicizmom, napr. násilná katolizácia v 17. a 18. storočí, keď predtým takmer celé územie Slovenska bolo protestantské/evanjelické alebo klérofašizmus za Slovenského štátu.
Navyše je treba povedať, že katolícka cirkev bola za Rakúska-Uhorska podporovateľkou vládneho zriadenia, teda Habsburgovcov a v Uhorsku maďarizátorov, a teda oficiálna katolícka cirkev vôbec nestála o nejaké Slovensko alebo o slovenský jazyk, keďže v ich kostoloch sa používala latinčina, ktorej samozrejme bežný Slovák perfektne rozumel :)
 

 

Presne tak.
Katolícka církev v zásade nič pozitívne obyvateľom tohoto územia nikdy nepriniesla. Skôr naopak.
 

Hm...

Hm, 889124, súhlasím, chcem pripomenúť že Cyril a Metod neprišli na Slovensko na základe referenda.

O kresťanstve sa vraví, že je tu tradične - náboženstvo židovského národa, vierozvesti prišli z Istanbulu, centrum má v Taliansku....
 
Hodnoť

 

Z Havrana je uz clovek zmateny.

Na jednej strane je sam kriziak, co samo o sebe je v dnesnej dobe legitimny dovod potukat si na celo, na druhu stranu dobre rozumie absurdite ze sa tu politicki krestania snazia nanucovat svoj chory pohlad na svet ostatnym...
Posledne 2 clanky boli naozaj dobre.
 
Hodnoť

tak pozor

Nie som katolíčka, ale som veriaca a poznám Bibliu.

A tam sa píše že kto by siahol na Božie dieťa akoby sa dotýkal zrenice Jeho oka...alebo kto spôsobí pohoršenie , lepšie by mu bolo aby mu bolo aby ...prečítajte si.

No tým chcem povedať že hoci nesúhlasím s vierou katolíckou, nikdy by som sa im neposmievala, ani žiadnemu veriacemu, lebo ak sú Božie deti (majú s ním vyriešený svoj vzťah) sú pod Jeho ochranou a tam vážne hrozí že Boh si ho zastane - nenechá to len tak. Preto je veľmi nevhodné posmievať komukoľvek za jeho vieru.

A cynizmus naozaj prekročil všetky medze, ale hlavne tu v cynickej oblude. Hoci nesúhlasím s katolíkmi a ich vierou, ten posmech je veľmi hrubý a nevhodný.

Posmievanie je obzvlášť veľmi odsúdeniahodné, až natoľko že v starom zákone deti ktoré sa posmievali starému mužovi prorokovi roztrhal medveď. Áno, až tak Boh nenávidí posmievanie sa. (a posmievali sa veriacemu - nie priamo Bohu)

Ale verím tomu že pán autor - teológ toto ovláda a ked si preopakuje, už nikdy nenapíše takýto článok.
 

Hm...

Hm, somtedavolim - viera je z princípu emocionálny prejav. Mieša dojmy/ názory s pojmami/faktmi. Takže je subjektívna, nie objektivna.

Náboženstvo sa vysmieva vede, prečo by sa nemohol vysmievať náboženstvu človek? Zo strachu z trestajuceho boha?
 

 

Ja som veriaca a vede sa nevysmievam, pretože verím že Boh dal ľuďom rozum aby skúmali a poznávali Zem, ako to bolo aj na počiatku v raji. Som vďačná za všetky poznatky, lieky....ale mohli by sa viac zameriavať vedci ma Zem a rôzne vírusy a podobne - ako na vesmír. Zem nám bola daná aby sme sa o ňu starali a skúmali.

Čo sa týka viery, ako je napísané : "viera je z počutia" nie z videnia, takže je to niečo čo nemôžeš vidieť telesnými očami.
Skladáš sa z troch častí - telo, duša a duch - telo vieš čo je, duša sú city rozum a duch je to čo ti bolo dané čím si bol stvorený . A to je vlastne svedomie.
Pravý veriaci sa nevysmievajú ani vede, ani ničomu vlastne. Lebo si berú príklad od svojho Pána a ten sa nikdy nikomu nevysmieval.
 

Hm...

Hm, somtedavolim, pozrite si film Kto seje vietor....
 

 

primpomínaš mi nick "mudrlant", ten tiež každý príspevok začína "hm" a tiež ešte tuším "jedák" - ako by ich jedna mater mala :)
To len na okraj, k viere sa už nemá zmysel vyjadrovať, to nie je o presvedčovaní ale slobodnej vôli.
 

Hm...

Hm, občas napíšem haha. Aká je slobodná vôľa pri krste?
 

 

v našom kresťanskom spoločenstve sa nekrstia deti, ale až keď sa obrátia k Bohu a potom sa chcú dať pokrstiť. Dospelí, staršie deti...dobrovoľne.
Lebo je napísané "kto uverí a pokrstí sa bude spasený"- nie naopak.
Deti sa nemajú krstiť pokiaľ sa slobodne nerozhodnú pre Boha. Samotný kst nikoho nezachráni - viera zachraňuje. Krst je vyznanie pred ľuďmi že si sa obrátil k Bohu.
 

Hm...

Hm, klobúk dole pred tým krstom, to si ctím....
 
Hodnoť

Peter z Prešova

Vynikajúci komentár. Pán Havran, držím Vám palce...
 
Hodnoť

Prorok Mohammed

nám priniesol finálne zjavenie kontinuálneho božieho zjavenia od čias Abraháma. Korán je finálna a univerzálna Bohom daná pravda aj pre kresťanov. Fundament nepustí.
 

 

Uff ... ešteže sa to nás ateistov netýka! :-)
 

Neboj

Boh je zhovievavý :-):-):-):-)
 

 

Nebojím.
Nemám sa koho. :-)
 

Koho čoho stach boh

sú len obmedzené škatulky ľudskej nedokonalej mysle a je jasné že niečo tu ľudskú mysel absolútne presahuje.
 

 

Nie, o desať storočí mladší je "prorok" Joseph Smith so svojou Knihou Mormon.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre