SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Stropovanie po slovensky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

The first step is always the hardest

Pokiaľ nezavedieme aj v justícii niečo na spôsob VAR, môžme prižmúriť jedno oko nad prvým gólom na hranici ofsajdu. Ide o kruciálnu oblasť eliminácie paralelného štátu a štartu reforiem. Deadline uplynul, je najvyšší čas odblokovať očistu justície, lebo je zjavné, že kapre si rybník samy nevypustia. Sťažnosti dotknutých ctihodností budú niečo stáť, ale náklady stratených alternatívnych príležitostí by boli pravdepodobne aj niekoľkonásobne vyššie. Qui ne risque rien n'a rien.
 
Hodnoť

esteze tak, manicka sa napokon

spamatal, sme na slovensku
a take nepricetnosti, akoze
vytiahnut us damu sudnictva
k slov. kontextu
je nepatricne
urcit vek sudcom je prepotrebne a
pre justitiu prospesne, good job kolik
lenze z mazaka vypadlo take, ze
ns aj us by nemal mat ziadne vek. limity!
blaznovstvo ako vysite - jednak tam
posobia aj zaujimave typky a naviac
pocit "vecnosti" mrzaci charakter
napr. 75 r. by bolo az az
prekvapuje caput - to akoze vyberala
zo 65 roc. - kto ano a kto nie? snad
za nou nechodili predsedovia sudov
orodovat za svojich - akoze sud v ohrozeni?
pravnicka sa nezaprie
 
Hodnoť

Tak jednoduché to nie je

K téme Keďže sme na Slovensku a zajtra máme 24.9, možno by sa aj hodilo pri príležitosti hľadania príčiny súčasného maléru sudcovského stavu pripomenúť si udalosť z Topoľčian v septembri 1945 (neskôr aj inde).

Ľudia sa dnes pýtajú podobne ako vtedy, ach, ako je to vôbec možné!

Nuž ako... komunizmus a národnostný antagonizmus zo zadubených hláv jedným novembrovým šmahom nevymetieš, tak isto ako vtedy po vojne príchodom mieru a vyhnaním Nemcov nezmizol z hláv ľudí fašizmus a antisemitizmus.

Tento problém však nemožno riešiť generačným prútikom, kolektívnou striedačkou, túto vážnu nebezpečnú diagnózu nemožno liečiť koncentrovaním sa na jeden možno práve nepodstatný vedľajší symptóm. Že o rok-dva pôjdeme s vekom späť na 70? V politike by to možné bolo, ale iba ak by si túto kávu navarili poslanci sami sebe, inak proti sebe iba kontraproduktívne poštvú dotyčných.

Po ovocí poznám strom, objektívne kritériá tu sú, už ich len v rámci možného i použiť. Napríklad pozrel by som si aspoň výraznú časť produkcie ( hlavné body) dotyčného verejného činiteľa, alebo aspoň podstatnú časť práce dotyčného. Analytické metódy berúce do úvahy i zmenu sytému po 1989 a následne rozdelenie Československa a postupný nástup mafiánskych štruktúr, hodnotová škála na spôsob ratingu tu určite bude.

Že niet žiadnej komisie, ktorá by sa objektívne chopila tejto náročnej úlohy? Komisií by tu bolo dosť, jedna z nich hoc i s pomocou zahraničných nestranných expertov by mala začať aspoň extrémnymi alebo verejne známymi prípadmi, povedzme ľuďmi dosadenými ako Harabín a podobne.

Bude to zaiste práca na dlšie obdobie a nekládol by som očakávania priliš vysoko, ale začať niekde treba, individuálne, žiadne kolektívne čistky, ešte stále sme právnym štátom.
 
Hodnoť

V právnom štáte platí zákon a názor

sudcu je irelevantný.
Je čas, keď sa tejto samozvanej a pokazenej "šľachty" treba zbaviť.
 

Potom ale

iste súhlasíš, že sú zbytočnú farári, biskupi, celá samozvaná a skazena cirkev, lebo platí biblia. Nie?
 

Nemôžu byť zbytoční, lebo bez nich

by nemohli byť vysluhované sviatosti.
 

No vidis

potrebuješ niekoho, kto bude tie kraviny aplikovať v praxi. A tak je to aj so zakonmi. Sudca ich aplikuje v praxi pri svojej rozhodovacej činnosti. Niekto musí na základe zákonov rozhodnúť o výške trestu, o usporiadaní vzťahov po rozvode, o povinnosti zaplatiť pohľadávku atď.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre