SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Poďme teda švédskou cestou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

 

Na Slovensku to nepôjde lebo Slováci to nezvládnu. Poviem príklad. Nakoľko hygienici obmedzili v okresoch Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín organizovanie svadieb, z dôvodu veľkého počtu potvrdených prípadov, svadobníci už rozmýšlajú ako presunúť svadbu do iného regiónu, kde také prísne nariadenia neplatia.Zdroj TA3.
 

 

Nepodceňujme sa. Slováci by to určite bez problémov zvládli, keby videli jasné a logické opatrenia zo strany odborníkov. Ale vzhľadom na doterajší chaos a prehnané opatrenia, keď nás celé leto nútili bezdôvodne nosiť rúško, bola dôvera v autority značne narušená a presuny svadieb do iných regiónov sú len dôsledkom nezvládnutej komunikácie, ale aj prešľapov samotného premiéra, ktorý nedodržiaval ani vlastné nariadenia.
 

 

a kde si musel nosiť v lete to rúško?
 

 

Všade v interiéroch?
 

 

v lete bola povinnost nosit rusko presne tam kde je povinnost nosit aj teraz. Ze mame teraz rozdielnu situaciu ako v lete potrebujes tiez vysvetlit? Rad pomozem.
 

 

No skús. Nech sa pobavime
 

Aj ja som za švédsky model.

Ale do dôsledkov. Každý nakazený, ak potrebuje hospitalizáciu, bude si ju hradiť z vlastných peňazí. A ak vypadne z pracovného procesu, nedostane nemocenské dávky, ale naopak, bude musieť uhradiť zamestnávateľovi škodu, ak by tým jeho výpadkom vznikla. Dokonca, ak by sa dalo dokázať, koho nakazenec nakazil, novonakazenci by mali mať právo žiadať úhradu škody od primárneho nakazeného.
Určite by v takom prípade komerčné poisťovne zaviedli nový poistný produkt ANTICOVID, kde by sme sa mohli komerčne poistiť.
 

 

to vo Švédsku tak naozaj funguje?
 

Ja som som rozšíril

na úroveň ad absurdum.
 

súhlasím za predpokladu, že sa

tak bude postupovať vo všetkých prípadoch zdravia, ktoré nevyplývajú dokázateľne z genetickej poruchy, za ktorú človek nemá zodpovednosť. Teda nepreplácať žiadnu liečbu chorôb, za ktoré si človek môže svojim životným štýlom, prejedaním sa, nadmiernou konzumáciou alkoholu, tabaku či hamburgerov alebo zmrzliny. Preplácať sa teda budú iba úrazy, ktoré si človek nespôsobil vlastnou vinou...

načo je teda zdravotné poistenie? Platím celý život a za posledných 10 rokov som bola u doktorky raz kvôli úrazu, kde mi preplatila poisťovňa nejaké obväzy za pár eur. Poistenie je solidárne a nevidím dôvod, ak ja celý život prispievam ostatným...aby v prípade akejkoľvek inej nemoci mi bola liečba hradená.
 

K+++++

Ty, ja a mnoho ďalších normálnych ľudí, zvádzame sizyfovský boj, ktorý s tupcami prehrávame.
Roky chodíme s priateľkou po horách. Naša 64. tohoročná túra bola v utorok, z Vrátnej doliny po chodníku na chatu pod Snilovským sedlom, hrebeňom cez Chleb po Poludňový grúň a dolu do Vrátnej.
Okrem reštaurácie na hornej stanici lanovky sme nestretli nikoho z desiatok turistov, ktorí by si boli pri stretnutí zakryli ústa. A aj tí v reštaurácii si hrdinsky, už vo dverách, dávali rúška chvatne dolu, napriek množstvu ľudí na terase a silnému vetru. Veď chrániť sa, je ostuda a hanba, ako hovorí pán pueceda Kotleta.
 

 

Neviem, napísal si to dosť nejasne s tým zakrývaním úst - problém bol v tom, že si ústa nezakryli turisti, ktorí ťa stretli vonku v lese na turistickom chodníku? Alebo vo vnútri v reštaurácii?
 

A čo nás vari považuješ za

sfanatizovaných s vymytými mozgami?
Samozrejme, že v lone prírody, ďaleko od civilizácie, keď na úzkom chodníčku v krovinách stretneme skupinku mladých ľudí bez rúšok, ktorí vyzerajú zdravo opálení, ako keby sa včera vrátili z dovolenky zo Španielska, alebo Chorvátska, predsa si nebudeme, trápne, na 20 sekúnd, zakrývať nos a ústa papierovou vreckovkou. Čo sme pošahaní? Veď by sme ich urazili. A v prírode sa predsa nakaziť nemôžeme.
 

 

Priznám sa, že nerozumiem tvojmu štýlu príspevkov.
nakazenie sa pri stretnutí sa na turistickom chodníku s okoloidúcim je extrémne nepravdepodobné. Aj pri definovaní kontaktu (ktorý ide po nakazení sa osoby na testy) sa berie ako hranica min. 15 minutový rozhovor. Navyše vírus na slnečnom svetle veľmi rýchlo hynie. Čiže pravdepodobnosť nákazy na chodníku od okoloidúceho je extrémne nepravdepodobná (ak ťa samozrejme ten človek neopľuje).
Ale ak sa fakt až tak bojíš nákazy, treba aj vonku nosiť respirátor FFP2-3, ktorý má takmer 100% účinnosť.
 

Budíček!

Citát: Koronavírus sa prenáša kvapôčkami sekrétu pri kašli, kýchaní, rozprávaní, fajčení. Ohrozuje osoby, ktoré sú v BLÍZKOM, alebo dlhšie trvajúcom kontakte s nakazeným.
 

 

Priznaj sa, čo si ty vlastne robíš s cudzími ľuďmi pri tvojich cestách po lesných chodníčkoch? ;)
Lebo teda do prírody chodím aj ja, ale s ľuďmi, ktorých stretávam oproti nejdem ani do bližšieho kontaktu, ani do dlhšie trvajúceho.

https://www.health.gov.sk/Zdro...
blízky osobný kontakt s pravdepodobným alebo potvrdeným prípadom vo vzdialenosti 1 metra; a viac ako 15 minút
 

Pravdepodobnosť,

že niekto v turistickom teréne, na chodníkoch často tak úzkych, že treba ustúpiť bokom, čo hrdinovia takého razenia, ako ty nerobia, kýchne, zakašle, prudšie vydýchne, alebo prská, ako lama, je, prirodzene nulová.
Takže riziko, že namiesto 10-20 túr do konca roka, sa nepohneme mesiac z domu, alebo z nemocnice, neexistuje a nestojí nám to za to, aby sme siahli do vrecka a na pár sekúnd si zakryli dýchacie cesty. Hrozne sa mi uľavilo.
A štýl mojich príspevkov,? Ako keď sa bavím s malým, nechápavým deckom.
 

 

Písal som, že je extrémne nepravdepodobné, a nie, že je pravdepodobnosť nulová.
Možno rovnaká pravdepodobnosť je, že si na turistickom chodníku podvrtneš nohu, zlomíš členok, a s komplikovanou zlomeninou skončíš na vozíčku.
Ak naozaj oprotiidúcich turistov vidíš ako riziko mesiaca v nemocnici, nasaď si pri stretnutí s nimi respirátor, prípadne pri stretnutí zadrž na cca 10 sekúnd (kým prejdú) dych a odvráť sa smerom od nich. Neviem, čo iné ti poradiť.
 

Nehľadal som u teba radu.

Odvraciame sa, zatajíme dych a zakryjeme si ústa, pretože ľudia s tvojim presvedčením ignorujú skutočnosť, že môžu byť nosičmi nákazy bez príznakov.
Chránime sa pred takými, ako si ty, ktorým záleží len na forme a nie obsahu - to je logika Kotlebovcov.
 

 

Vidíte, a nebolo by lepšie siahnuť do vrecka a zakryť si na tú chvíľu dýchacie cesty respirátorom? (namiesto odvracania sa a tajenia dychu).
Veď ako sám píšete na úvod - citujem: je problém na 20 sekúnd, zakrývať nos a ústa papierovou vreckovkou?
Viete, netreba očakávať od iných že siahnu do vrecka a zakryjú si tvár vreckovkou, môžete do vrecka siahnuť vy a na 20 sekúnd si zakryť tvár respirátorom. Ako vraví klasik - nepýtajte sa, čo spoločnosť urobí pre vás, pýtajte sa, čo vy robíte pre spoločnosť.

Napokon, možno aj ten nešťastník pri ktorom ste sa odvracali a tajili dych si pomyslel: "hrozné, ako ma ohrozujú, namiesto toho, aby na 20 sekúnd, si zakryli nos a ústa papierovou vreckovkou"
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre