SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Doktrinálna oddanosť neznamená dobro (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Doktrína o prospešnosti voľnosti mravov

a používaní technických prostriedkov, prináša aj štatisticky šťastnejších ľudí, súdruh Šuško?
 

štatistický šťastnejší

nemusia byť, stačí že nebudú nakazení - napr. aj HIV. Nuž, keď niekto považuje používanie kondómu za voľnosť mravov, ťažko argumentovať ďalej. Či tí praví kresťania sexujú len pár krát za život? Vtedy keď plodia dieťa?
 

 

Dobrí kresťania spravidla sexujú v stabilnom páre, hovorí sa tomu vernosť, čo je taká dnes už menej známa cnosť.
 

 

áno, súdruh jupse. jedine šťastná rodina je tá, pravidelne chodiaca do kostola, kde sa otec každý večer ožerie a vymláti svoju ženu i deti
 

 

Prepáčte musím s Vami nesúhlasiť, to máte divné predstavy o šťastí. Rodina kde otec všetkých mláti, nie je šťastná. Ak sa chystáte vstúpiť do manželstva alebo ste už ženatý, a takto to u Vás robíte, tak s tým radšej prestaňte, je to aj trestné.
 

Horšie

Horšie ako bitka je ignorácia a deti potrebujú neustálu pozornosť. Videl som deti, ktoré rodičia odkladali na všelijaké krúžky a tábory (tak aby ich doma neotravovali). Hovorili tomu, že pre deti je to potrebné ... Tie deti mali naozaj problémy niečo urobiť, boli tiché a na mnoho vecí nereagovali. Naproti tomu deti, ktorým sa rodičia venovali (nehovorím, že to boli géniovia) boli živé a výrazne komunikovali a dobre zvládali záťaž. Alkohol v rodine je skôr výsledkom toho, že mnoho ľudí kvôli ignorácii v mladosti začnú tie prázdne miesta niečím vypĺňať.

Prosím, neriadiť sa výrokmi z Radošínskeho naivného divadla. Je to v podstate konštrukt, ktorý má zabezpečiť sledovanosť.
 

 

argumentacny faul ... clanok nie je o tom, ze pouzivanie prezervativov robi ludi stastejsich, ale o tom ze ich robi zdravsimi, proti comu broji RKC
 

Kondóm nemôže uobiť človeka

zdavším a zodpovednejším....
 

 

zas argumentacny faul .. nic o zodpovednosti som nepisal. no a na margo toho, ci kondom moze niekoho spravit zdravsim skus pokecat v cakarni venerologickej ambulancie ...
 
Hodnoť

 

Promiskuita je podla katolickej cirkvi tiez hriech. Miera vyskytu HIV/AIDS v subsaharskej Afrike je vysledkom promiskuity v tamojsich spolocenstvach. Ked je ludom lahostajny nazor katolickej cirkvi na promiskuitu, preco si niekto mysli, ze vyhlasenie pouzivania kondomov za hriech tam niekoho zaujima a kondomy sa prave preto nepouzivaju? Neobhajujem postoj katolickej cirkvi, mala by urobit vsetko, aby tuto katastrofu zmiernila, len si myslim, ze realne na nazore cirkvi vobec nezalezi.
 

Je to obdobné

Je to obdobné ako korona. Sú tu určité nepopulárne opatrenia (izolácia, žiadna zábava, minimum sociálneho vyžitia ...) a ľudia na to kašlú a potom v novinách čítajú, že minúta po minúte a pod.
Monogamia je skôr praktická (menšie riziko nákazy pohlavnou chorobou) a ako taká sa dostala aj do Biblie. Áno je to nepopulárne, ale rieši to problémy. To, že na to v Afrike kašlú ... čo na to povedať. Mali lepšie čítať 10 prikázaní, ktoré sú dosť praktické.
 

ktorý zákaz je jednoduchšie dodržať

pre Afričanov: nepoužiť kondóm (teda neísť do obchodu, neminúť naň peniaze, nenatiahnuť ho), alebo ovládnuť svoje pudy a nesexovať kadetade?
 
Hodnoť

Antikoncepcia v RKC

Trvanie na zákaze používania antikoncepcie v manželstve je zo strany RKC pokrytecké, dogmaticke, zmätené a vzďaľuje vrchnosť od bežných členov cirkvi. Taktiež v čase preľudnenia planéty je to sebecké, neekologické. Kde v písme je písané o zákaze antikoncepcie? Kde sa Ježiš vyjadril o zákaze používania kondómov? Celá Biblia ani neuvádza, či mal Ježiš iš sexuálny styk, či mal manželku a deti, je to veľmi a sexuálne náboženstvo, kde sa extrémne zdôrazňuje panenstvo Márie, ktorá nemala podľa výkladu RKC žiadny sexuálny styk ani so svojím manželom. Kde sa antikoncepcia v Biblii nespomína ako hriech , tak prečo a RKC do toho stará a určuje, čo je a nie je hriech v sexuálnej oblasti. Je v tom zrejme aj závisť osôb žijúcich v nútenom celoživotnom celibáte- závidia sexuálny život bežným ľuďom, taktiež na udržanie celibátu, jeho glorifikaciu a nadradenosť a zároveň demonizáciu sexu ako hriešnej činnosti. Pozor, používanie antikoncepcie neznamená vždy promiskuitu, ako sa to snažia v Cirkvi obhajovať, preto sa vyjadrujem k používaniu antikoncepcie v manželstve.
 
Hodnoť

 

článok je, jemne podané, neúplný. keď už napíše A, mal by napísať aj B. katolícka cirkev (ale aj ostatné kresťanské cirkvi) vychádzajúc z desatora i Ježišovych slov o manželstve, vzťahoch, spolužití muža a ženy, berú sex mimo manželstva, ako hriech. takže mať svojho jedného partnera, vernosť, sú recepty cirkvi. a nie ako v článku píšu len tak, že zakazovať kondómy a sexovať s hocikým bez kondómov. toto cirkev neschvaľuje, tak to je. ohľadom kondómov, promiskuity, potratov, vzdelania africkej populácie, riešení pre afriku, treba načúvať múdrym ľuďom z afriky, nie tzv. geografom ako autor článku
 

 

už od viacerých odborníkov z afriky bolo a je počuť kľúčovú vec pre zlepšenie situácie: "afričania majú málo peňazí a tie investujú do synov. pritom donori by mali investovať práve do vzdelávania dievčat."

https://www.postoj.sk/43110/na...

https://www.postoj.sk/25717/ma...

https://www.postoj.sk/49349/sa...
 

Biblia

Čo konkrétne priamo Ježiš uvádzal o manželste, sexe, vernosti v manželstve, predmanželskom sexe a antikoncepcii? Napr. co viem Židia neboli a nie sú proti sexu pred manželstvom. Poprosím citáty z Biblie, nie Pavlove listy a iné cirkvou dotvorené dogmy.
 
Hodnoť

 

Koľko sa vie zrazu cirkvi priznať vplyvu. Pobavilo aj vyjadrenie: "ktorá vie za istých okolností sprostredkovať večný život". Dobre, že o tom autor vie. Možno si raz spomenie...
 


Najčítanejšie na SME Komentáre