SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Matoviča pre potraty nevolili (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Back-to-basics? 2

Nie je to až tak zlé, ešte podľa relevantných signálov nehorí. Že premiér necháva veľkoryso priestor diskusiám, ktoré možno spravidla nazvať ako akademické, je skôr potvrdením jeho sľubov než popretím. Pravdaže hranice kedy ide len o samočistiacu schopnosť mora a kedy by už pôvodne zdravý demokratický organizmus mohol začať nezvratne metastázovať sú až veľmi vágne. Pokiaľ viem, prinajmenšom implicitne existuje konsenzus, že hre je ponechaný voľný priebeh kým ktorákoľvek z dotknutých strán (konzervatívcov v. liberálov) opakovane začne úmyselne faulovať, Až potom dôjde ku kategorickému zásahu typu deus ex machina. Podľa mojich dôverných informácí, čas aby sa začala diať vôľa božia ešte stále nenastal.
 
Hodnoť

Veľmi trefný komentár

Matovič podrazil Hlinu angažovaním Záborskej, zosmiešňoval boj PS proti kotlebovcom, nepodržal Kisku. Na poslednú chvíľu stiahol k sebe voličské hlasy srdcervúcimi videami z Cannes a z Cypru. Vysokým víťazstvom bol sám zaskočený, na funkciu premiéra nebol pripravený odborne, mentálne ani personálne. Jeho voliči čakajú boj proti korupcii (ktorý sa chvalabohu rozbieha), istotne však nečakali trápne naťahovačky okolo potratov a nedeľného predaja. Samozrejme je to stále lepšie ako Fico/Pupuš Pelle, ale ide to samospádom žiaľ z kopca. Neviem, prečo nemá hovorca alebo mediálneho poradcu, trumpovanie na FB je dosť nedôstojné...
 

 

Pravdaže, samospád má tendenciu časom ignorovať takmer všetky prírodné a fyzikálne zákony a jeho možné politické implikácie sú desivé. No ale samospádom speje aj tento vesmír do svojho nezvratného kolapsu.To však neznamená, že máme prepadať ihneď fatalizmu, beznádeji či nebodaj nihilizmu/anarchii. Komparujme aj s obludnými kauzami predošlej vlády a prejavme dočasne (aj s ohľadom na covid) minimálnu zhovievavosť. Súhlasím, nutnosť inštalovania kompetentného hovorcu/mediálneho poradcu vyzerá už ako otázka dňa a nemožno ju blahosklonne naďalej obchádzať. Obávam sa však, že jej výber bude iné kafe než to bolo u okresných prednostov. Tak ako je znakom efektívneho manažmentu i delegovanie kompetencií, možno to popri optimálnej deľby moci povedať aj pri spravovaní štátu. Tento premiér nezabúda na strategické scenáre, napriek mienke časti zaujatej verejnosti disponuje aj adevátnymi analytickými schopnosťami. Svedčia o tom výsledky prvej vlny covidu, predovšetkým však brilantné výsledky legitímnych volieb. Drobné fauly v predvolebnej kampani asi boli, ale keď sa rúbe les lietajú triesky a fauluje občas i Messi. Vzhľadom na princípy a hodnoty je po volebnej kolízii dvoch svetov teraz slovenská politická kultúra už úplne iná aj keď stále nie najvyššia liga. Ovocie je zatiaľ viacmenej trpké, tak ho nechajme dozrieť. Ale napokon i horké lieky vedú k uzdraveniu.
 

K+

veľmi trefný príspevok
 

 

Náš pán premiér by súrne potreboval niekoho takého, ako bol pán Špaček pri prezidentovi Havlovi. Keď bol zvolený za prezidenta, každý ho mal iba za kaviarenského a barového povaľača. Pán Špaček, a iste aj za pomoci iných jeho poradcov, z neho vykresal politika, ktorý sa dokázal vyjadrovať bez toho, aby niekoho urážal, aby sa vulgárne vyjadroval k občanom alebo o občanoch. U nás do neho hádzali vajíčka.
Ale on vo svete zanechal po sebe nezmazateľnú pozitívnu stopu. Veľa priemerne vzdelaných ľudí vo svete vie kto bol Havel, kto je Macron alebo Kurz. Ale opýtaje sa kto bol Kovač, Gašparovič, ani sa nechytajú. A obávam sa, že ak pán premiér Matovič nezmení svoju rétoriku a neprejaví viac ochoty spolupracovať, budú sa o ňom učiť ako o najješitnejšom premiérovi.
Je mi to ľúto, lebo už 30 rokov čakáme na naplnenie predvolebných sľubov a zázrak sa stále nedeje. Ale ešte stále verím tejto vláde, že to niekam pohne.
 

cherchez la femme?

Ako hovorí klasik: diplomat je niekto kto vám povie aby ste šli do pekla takým spôsobom, že sa reálne už tešíte na výlet. Súhlasím s premisou, že kruciálna slabina tejto vlády nie je evideente v oblasti hodnôt a princípov ako skôr v štátnom marketingu. Neopracované diamanty nemôžme predávať predčasne pod cenu kvôli okamžitému prežitiu a kvalitný produkt nebalíme do lacného celofánu. Komunikácia navonok je už akútny problélm, ktorý sa dá a musí expresne riešiť. Mám pár tipov, ale moja mienka má akurát tak silu volajúceho na púšti. Nemyslím si, že táto pozícia je výlučne virilná.
 
Hodnoť

 

nejake dva mesiace pred volbami mal matovic 5 percent, je jasne, ze nema stabilne jadro. teda ma, okolo tych 5 percent. A ze sa ludia nechaju zblbnut nejakym videom pred nejakym domom a nevsimnu si Zaborsku, to uz nie je matovicova chyba. Bolo nad slnko jasne, ze Zaborska, ktora nema a nikdy inu agendu nemala, tym bude otravovat spolocnost, nech sa deje cokolvek. Skor co ma mrzi, ze neviem preco ma Smer 1 a 2 take stastie, ze ked sa ich konecne zbavime, pride pandemia, ktora si vynuti opatrenia (casto mozno nelogicke a chaoticke, ale ved vlastne nikto na svete poriadne nevie, co ma robit) uberajuce na popularite. To iste sa stalo pri radicovej vlade, ked smer zatal sekeru 9 percent a miklos musel skrtat.
 

 

Záborská predsa môže byť kvôli žltej karte preventívne vystriedaná ešte pred uplynutím riadnej hracej doby a pokiaľ ide o Smer1 a 2 tak don't worry, all is well that ends after all.
 
Hodnoť

 

Po prvé, neviem, prečo má autorka pocit, akoby OĽano a jeho ministri nič iné nerobili, len riešili potraty. A po druhé, ak by som parafrázoval je podtitulok "Čo tak prestať robiť potraty a sústrediť sa na to, aby z tých detí niečo dobré vyrástlo"?
 


Najčítanejšie na SME Komentáre