SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bude Matovič vajatať aj vo štvrtok v Bruseli? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Boli časy, keď sa na SME viedli kruté debaty o klíme a otepľovaní a to najmä pod blogom Šaniho Ača. Alarmisti vs. klimatoskeptici a už boli zvady na svete. :-) Ale poďme na to CO2. Slovensko ZNÍŽILO produkciu fosílneho CO2 oproti roku 1990 o 37,5 %. Dánsko tiež o 37,5% Česko -32, 6%, Maďarsko -29,3%, Nemecko - 21,8%, Poľsko - 14%. Len pár krajinám z EÚ sa podarilo znížiť emisie CO2 o viac, ako 50%. Estónsko - 53,5%, Litva a Rumunsko - 56,6 % a Lotyšsko znížilo emisie CO až o rovných 60%. Priemer celej EÚ je pokles o 19,5%. No ibaže tá produkcia fosílneho CO2 od roku 1990 v niektorých krajinách EÚ neklesala, ale rástla. Napr. kým v USA to CO2 narástlo o 0,4% v takom Holandsku narástlo o 8,3%, v Rakúsku o 14,8 %, v Írsko + 18,5%, Španielsko + 22,8%, Portugalsko +30% a maličký Cyprus + 55%. Svet celkovo + 63,5%. Samozrejme Čína, ako najväčší producent + 353,8% Nemal sa ten protest náhodou uskutočniť pred budovou Čínskej ambasády ??? Celkový podiel EÚ na produkcii CO2 je 9,57% a keď majú jednotlivé krajiny EÚ znižovať emisie CO2 tak nech sa dostanú v znižovaní aspoň na úroveň Slovenska. Myslím, žeby sa v tomto kontexte spomenúť, aj produkciu emisií CO2 v prepočte na obyvateľa. Celosvetový priemer je 4,9 ton CO2 na 1 obyvateľa. EÚ má priemer 7 ton CO2 na 1 obyvateľa. Slovensko 6.9. Španielsko a Taliansko zhodne po 6,1. Francúzko 5,2, Dánsko 5.9. Rumunsko a Lotyšsko 4,1. Ale napr. taká India, len 1,8. Čína produkuje 7,7t na obyvateľa, Írsko 8,2 Rakúsko 8,3 Poľsko 8,4 Fínsko 8,5 Belgicko 9,1. Ďalej Nemecko 9,7 Česko a Holandsko zhodne 10,3. Estónsko vybehlo na 13,7 USA 15,7 a Luxembursko 16,4. Ono napokon by sa dalo povedať, že nech sa jednotlivé krajiny EÚ dostanú v znižovaní CO2 aspoň na úroveň Slovenska a # bude dobre. :-) Lenže občas sa stane niečo také : https://www.carbonbrief.org/af... A potom si priznáme, že tomu kolobehu CO2 musíme lepšie porozumieť. :-) https://www.youtube.com/watch?... Dúfam že si protestujúce mamičky článok a video pozrú. ;-) Alebo na začiatok aspoň toto: https://www.youtube.com/watch?... Ono určite nie som nejaký "spochybňovač" klimatických zmien, ale odhady a realita sa môžu líšiť. https://www.climatechangenews.... Ale aspoň máme na výber. :-) https://www.nasa.gov/feature/g...
vydlák z valala
Ešte by som si dovolil pripojiť link na jedno krátke video ohľadom aj inej možnosti, prečo sa v EÚ otepľuje: https://youtu.be/oFOqiVyOzUw
pietron
<< < 1 2 3 > >>

 

Výborný link a v Slovenčine. Dík. ;-)
 

 

Súhlasím s Tebou. Prečo je ale skoro celý svet naviazaný na Čínu ?
Pozri si lepšie čo kupuješ, kto to vyrába. Divil by si sa.
A to ešte nemáš zarátaný dovoz.
Keby to robili naši ľudia,prípadne v Európe,bolo by to drahšie aj vzhľadom na všetky
enviromentálne poplatky a záťaže. Kto to bude kupovať? EU to NEVIDÍ ? NEVIE o tom ?
ASI tu je problém.
 

 

EÚ o tom určite vie a už dlhé roky. Len výroba riflí vyzerá takto:
https://www.youtube.com/watch?...
 

vydlák,

teraz si spravil totálneho vidláka z Jakuba Filu.
V prémiovej žurnalistike SME totižto prevládajú emócie a na nejaké čísla a fakty nie je čas.
 

 

Jakub je mladý a možno namiesto nejakej propagandy, ktorú vehementne presadzuje začne klímu, aj seriózne študovať. Potenciál má, len si musí trochu vyčistiť myseľ, aby nevidel veci predpojato. :-)
Keď to pochopí tak nebude zbierať podpisy, ale začne písať napr. o osobe, ako Daniel Křetínský. A o biznise, kde sa CO2 produkuje vo veľkom :-)
 

Vydlák z valala

sám píšeš, že nespochybňuješ klimatické zmeny a obšírne sa rozpisuješ o CO2. Protestujúce mamičky nepotrebujú pozerať tvoje youtube videá, takých aj onakých a všelijakých iných je tam kopec, dnes si každý natočí svoje videjko. Mamičky nechcú riešiť globálne problémy, ale chcú na ne upozorňovať, pretože problémy ako uznávaš aj ty existujú a ochotu politikov riešiť ich nie je vidieť. Omnoho ľahšie je problémy spochybňovať a keď sa už nedá problém spochybniť tak spochybňovať navrhované riešenia.
 

 

Takže protestujúce mamičky nechcú a nepotrebujú niečo chápať, len upozorňovať na niečo čomu nerozumejú. :-) Krásne :-D
Nech žije uhlíková neutralita. A vraj politici si to nevšímajú? Naopak! Všímajú a dávno sú dohodnutí s finančnými skupinami a oligarchami na projektoch z ktorých budú profitovať.
Áno globálne problémy existujú, to určite. Ale pochybujem, žeby niektorá z mamičiek dokázala vymenovať viac, ako 3 alebo 4. https://sites.google.com/site/...
Ale k tomu CO2.
Len v rokoch 2009-2010 tj. v čase krízy bola sa na zachytávanie CO2 vyčlenená cca 1 miliarda €.
Rozpočet
1. Finančné krytie na vykonávanie EEPO v rokoch 2009 a 2010 je
3 980 000 000 EUR, ktoré sú rozdelené takto:
a) projekty infraštruktúry v plynárstve a elektroenergetike:
2 365 000 000 EUR;
b) projekty v oblasti veternej energie na mori: 565 000 000 EUR;
c) projekty v oblasti zachytávania a ukladania uhlíka: 1 050 000 000 EUR.
https://eur-lex.europa.eu/lega...
Ako a kde boli tie peniaze využité a aký je efekt?
Skús nájsť niekde v googli vyhodnotenie! Ja som sa k nemu nedopracoval. :-)
Navyše 20 veľkých svetových firiem produkuje najviac emisii CO2.
https://www.mojelektromobil.sk...
A všetky štáty a aj EÚ sa tvária že akoby nič.
Ale hlavne, že EÚ míňa miliardy ročne na uskladnenie CO2 a iné nezmyselné projekty.
https://ekonomika.sme.sk/c/532...
https://euractiv.sk/section/vo...
 

 

PS:
Aspoň vidíš, že viem spochybniť jak problém tak, aj riešenia. :-)
Ale niečo doplním.
Klimatickú zmenu a aj otepľovanie pozorujem na svojej 25 árovej záhrade x rokov.
Za 3 dni u nás v KE spadlo viac zrážok, ako je priemer za mesiac, a niekedy, aj za dva.
Ale už sme tu mali obdobie, keď nepršalo takmer 8 mesiacov a kvôli tomu mám 5 tisíc litrových nádob a 12 kubíkový septik na zadržiavanie vody. Vodou zo studne takmer nepolievam. Pamätám kruté zimy, ale už som bol bicyklovať v januári a bolo 15 stupňov. Lyžovanie v Kavečanoch pri takom globálnom počasí asi bude už minulosťou. Hrozno na Spiši realitou. :-)
Ako rybár viem, že Lipeň timiánový kvôli otepľovaniu sa sotva na Slovensku prežije a ak, tak len lokálne v niektorých riekach a potokoch.. A sumcov bude pribúdať, lebo teploty vody v riekach stúpajú. Toto nespochybňujem.

Zem je dynamická planéta a zmeny klímy tu boli a aj budú.
Aj trilobity mohli protestovať, aj dinosaury, aj šabľozubé levy, aj mamuty - len by im to nebolo nič platné.
My ľudia v dnešnej dobe veľa vecí ovplyvňujeme a samozrejme chceme prežiť, ale z dlhodobého hľadiska - nemáme šancu .
Správame sa presne, jak potkany v klietke, ktoré majú majú síce dosť možností zaobstarať si potravu, ale kognitívne nezvládajú si ju nejak prerozdeliť.
https://www.youtube.com/watch?...
Tak to funguje. a to je len 1 príklad.
Myslíš že bude ochota politikov v EÚ niečo také riešiť?
Som už unavený, je takmer 4 hodín ráno a už to nechcem ďalej rozpisovať. Tak na dnes, len toľko..
 
Hodnoť

Nečítal som to.

On ide do Bruselu? Boh nás ochraňuj!
 

Nejde. Neboj sa.

Do Bruselu ide Matovič a nie Jakub Fila.
 
Hodnoť

 

Každý rok pribudne na svete 82 miliónov ľudí (jedno celé Nemecko). Každých 5 rokov pribudne toľko ľudí ako má celá EÚ. Len pripomínam, že európske štáty sa na tomto raste takmer vôbec nepodieľajú.

Takéto množstvo ľudí sa dá nakŕmiť iba dvoma spôsobmi:
-alebo zväčšíme množstvo poľnohospodárskej pôdy tak, že vyrúbeme lesy a zoberieme životný priestor a migračné trasy divo žijúcim zvieratám (tigrom, leopardom, nosorožcom, byvolom atď.)
-alebo zvýšime intenzitu na už existujúcej poľn. pôde a pošleme potraviny do zvyšku sveta. Toto sa samozrejme nedá uskutočniť bez hnojív, pesticídov a ropy = produkcie CO2.

Je zaujímavé, že rast svetovej populácie nebol ešte v žiadnom článku spomenutý, a nie to ešte označený za problém.
 

Mne to pripada

oznacovat rast populacie ( zvlast ked je vacssina mimo eu ) za nejake tabu a sme si cele roky plieska to iste, ale toto sa malokde spomina ( ak sa bavime o sme, kedze to s tym dost suvisi ).
 
Hodnoť

 

Fico bol lepším premiérom. Nevajatal. On na všetkých z vysoka ..... Inak vďaka za patetické zvaľovanie všetkých chýb a nedostatkov na Matoviča. Psychologicky to asi pomáha značnej časti obyvateľstva.
 
Hodnoť

 

Pripájam sa k tým, ktorým v celej tej environmentálnej diskusii chýba na úkor strašenia číslami diskusia o reálnych návrhoch a realizácii konkrétnych riešení a opatrení. Aj bez tých čísiel musí byť každému rozmýšľajúcemu človekovi jasné, že ľudstvo prispieva k zhoršovaniu životného prostredia s dopadom na klimatické zmeny. Popri zmenách, ktoré sa dejú nezávisle od človeka...tak ako v dlhodobej histórii našej Zeme. Pokiaľ však budeme stále iba diskutovať o číselných cieľoch a nie o konkrétnych riešeniach, tak s tým aj tak nič nenarobíme. Ak hovoríme o cieľoch zníženia CO2, nehovorme o číslach, ale dajme na stôl konkrétne riešenia znižujúce tieto emisie a rozdajme si úlohy na ich realizáciu. To má zmysel.
Ďalej je potrebné hovoriť o spôsobe života ľudí....o jeho zmene...ktorá sa dotýka aj podstaty fungovania dnešného ekonomického modelu postaveného na konzume. Ekonomiky fungujú...či lepšie vykazujú pekné čísla iba vtedy, keď dostatočné množstvo ľudí kupuje a kupuje. Tak to proste je. Jasne, všetci niečo musíme kupovať, aby sme prežili...ale dá sa hovoriť o tom, čo a koľko kupujeme ako aj o tom, čo iné by mohlo udržiavať ekonomický systém v chode. V tejto oblasti prakticky neexistuje diskusia.
A s tým súvisí aj vzdelávanie a výchova ľudí...všade na svete, nielen v Európe či tzv. rozvinutých krajinách. Ktorý by mal ľudí nasmerovať na zdravý a udržateľný spôsob života...aby ho poznali na mohli ho v slobode žiť, pretože sloboda je jeden z najdôležitejších parametrov ľudského života. V tom je aj zodpovedné rodičovstvo, ktoré stabilizuje počet ľudí na Zemi, v tom je aj štruktúra konzumu denných potrieb, ktorá zásadne zníži množstvo produkovaných odpadov, v tom je aj štruktúra a technológie stavebného priemyslu, ktorá tiež zásadne zníži množstvo odpadov a nadväzne na to aj štruktúra ostatných druhov priemyslov, v tom je aj spôsob a rozsah mobility nielen ľudí, ale najmä tovarov, ktoré zásadne znížia emisie...a môžeme pokračovať. V tom je najmä zmena cieľov ľudskej tvorivosti a aktivít, ktoré jediné dokážu znížiť príspevok človeka na klimatické zmeny. Že to znie trochu idealisticky....? Znie....ale iba pre tých, ktorí nie sú ochotní sa čohokoľvek vzdať a niečo u seba zmeniť. A tam je pes zakopaný. Zbytočne sa na svetových fórach budeme strašiť číslami a zaväzovať sa k nejakým číslam v budúcnosti, keď nezačneme reálne s konkrétnymi zmenami, ako som to uviedol vyššie. Skutočná ochrana klímy je v rukách nás všetkých....mnohí politici to majú iba najmä ako ďalšiu agendu politického zápasu o svoju moc a zisk.
 
Hodnoť

 

"Vajatať", to čo je za debilné slovo?
 

To take

itecite slovenske slovo. Kukucin, Vajansky ci Samo Chalupko ho pouzival.
&#128513;
 

 

No, pamätám si, že niekto používal namiesto klavíra klapkobrnkostroj. V modernej žunalistike by som očakával niečo bežne používane, nie zabudnutú vykopávku. Teraz aby som sa hrabal vo wikislovníku, čo do prdele to znamená.
 

Mozno ti poradi Timmy

ten ma odpoved na vsetko.
.
:)
 

 

Pozrel som význam slova a mám v tom guláš, ako keď som za blahých čias štúdia AJ si pozrel v tlačenom slovníku na niektoré anglické slovo, ktoré malo 100 významov.

Fakt neviem, či Matovič pôjde porodiť myš, čo je jeden významov. Ale môže to byť, že bude ťažko pracovať, alebo bude nerozhodný,

Nech sa v tom vyzná divá sviňa.
 

ja hlasujem

za tu mys!
To bude potom pekny harmatanec a mozno aj restavracia! Aj ked tam kde ide by sa mozno hodila taka stara dobra defenestracia.
( pre admina - myslel som tym odstranenie okien. Podla dokumentu Die Fenster Politik)
 

<< < 1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre