SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prihovoriť sa, ale nič nepovedať (píše Michal Havran) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť

Pekný, vydarený text -

- veľké poďakovanie zaň.
 

 

maximálne súhlasím s autorom aj s tebou!
"Gramatika sa podobne, ako najstaršie literárne pamiatky, stáva nie iba nástrojom organizácie reči, ale aj vyjadrením súhlasu so životom v spoločnosti a jeho pravidlami."
Toto je veta, ktorú som hľadal už dlhšiu dobu, ďakujem múdrejším, že mi umožnili vyjadriť pocity slovom.
 

...

Toto si fakt nevedel zhodnotit sam? Ked budes pri stole mlaskat, prdiet, olizovat noz, tak to ti tiez niekto musi dovysvetlit, ze je to v rozpore s pravidlami?
 

 

Ak si si z toho textu vzal iba to, že je treba dodržiavať pravidlá, možno ho skús prečítať ešte raz, určite ešte čo-to nájdeš.
 

...

tak ja by som na druhej strane pokojne poziadal teba, aby si si precital na co som reagoval. Reakcia na text samotny je kdesi nizsie.
 

 

Reatoval si na citát z článku, ktorý uviedol joe111, a tvoju interpretáciu toho citátu, totiž že j e treba dodržiavať pravidlá, považujem za veľmi zúženú.
 

...

Tvoj nazor respektujem.
 

 

Nie som dosť múdry na to, aby som všetky svoje pocity a predstavy presne pomenoval. Lenže kto pohŕda gramatikou, pohŕda aj inými pravidlami. Hlavne v tomto som videl paralelu.
 

...

Ved ja rozumiem len mi prislo divne, ze si to doteraz nevedel. Kazdopadne je dobre, ze si sa dozvedel.
 

Zákon to nezakazuje

V tom je rozdiel medzi zákonmi a morálkou. Obe sú výtvorom spoločenstva ľudí ale zákony majú paragrafy a právnikov a morálka je nad nimi. Kedysi to bola aj česť, ale dnes v dobe plagiátov akosi četné prehlásenie stratilo svoju podstatu: česť.
 

 

Až na tú "drobnosť" že kopnúť si do liberálov, ktorí nemyslia progresivisticky...
Zase raz prikrásne formulovaný text, že jeden by aj uveril úprimnosti, keby to nenapísal autor, ktorý si tak strašne rád kopne SLOVAMI a textom do kdekoho, bez zodpovednosti z hľadiska nadradenej elity.
Štve ma to, že inak musím súhlasiť s väčšnou textu... no, ale to je ako keď niekedy Fico kritizuje Matelka a má pravdu.
 

Text je naozaj pekný. Napríklad toto:

"Štát a autorita jeho pokojného, vecného, rozumného a empatického jazyka musí byť na strane občanov,..."

Bohužiaľ politik, ktorý podobný jazyk používa zväčša získa vo voľbách cca 0,3% hlasov. A preto víťazi volieb používajú jazyk, ktorý síce nie je podľa gusta autora, ale prináša im výsledky.
 

 

Havranov text je pekný, aj tvoj postreh celkom sedí. Dovolím si tvrdiť, že jazyk - je ukazovateľom, múdrosti a s rozhľadu človeka. Aké slová, človek volí, ako ovláda gramatiku, ako tie slová pospája, aký tón a farbu tým slovám dá je prejav osobnosti človeka. Krásny, presný, pestrý jazyk nedokáže používať hocikto. Preto ho nepoužíva ani premiér, ani mnohí ďalší politici. Nedorástli zatiaľ na lepší jazyk.
 

 

Súhlasím s myšlienkou že jazyk je charakteristikou človeka, výrazom jeho kultivovanosti. Ale vzhľadom k tomu, že nárečia sú žriedlom spisovného jazyka, nepovažujem za ťažký hriech, ak sa vyskytnú v prejave človeka jeho prímesi.
A tu sa dostávam k tomu, že jazyk slúži na vyjadrenie myšlienky. Takže dôležité je čo hovoríme, nie ako hovoríme. Vrcholným majstrovstvom je potom vyjadriť myšlienku masám (alebo aspon väčšine) kultivovane. A nie sa uspokojiť s tým, že veď my si rozumieme a ostatní sú blbci. Toto je slabosť rádobyelít.
 

 

Nárečové, nespisovné, či menej používané (napr. archaizmy) slová obohacujú jazykový prejav, ALE - záleží od kontextu, vtipu a iných súvislostí....
(príklad: L+S keď zľahka kritizujú nadchýňanie sa cudzojazyčnými výrazmi, čo bolo za socíku, často prejavom istej, kultúrnej nadradenosti: "...merde! Merde - To je také krásne slovo, taká r.ť je oproti tomu úplné h@vn@!!!)" :)
P.S.: A v Slovákoch je to hlboko zakorenené ešte z čias zemanstva R-U, v Reštavrácii je to krásne vymaľované :) Keď slama v čižmách a pseudolatinizmy.... ale pôvod!
 

m3x

To všetko je pekné, ale existuje spisovné slovenčina a tú by mali rešpektovať masovokomunikačné prostriedky, Zvlášť rozhlas a televízia, na ktorých by mal dohliadať jazykovedný ústav, keďže sami si slovenčinu ustriehnuť nedokážu.
 

 

Ešte by mohol jazykovedný ústav dostať aj kompetenciu udeľovať a vymáhať pokuty všetkým drzým porušovateľom kódexu. A tresty nech sú exemplárne aj za nevedomé porušovanie.
 

 

Nooo, nie som za drakonické opatrenia, ale aké menej drakonické opatrenie by mohlo podľa teba zabrať?
 

 

Najviac sa takíto jazykoví diletanti (obzvlášť ak sú súčasne aj celebrity) boja mediálnej negatívnej publicity. Takže nezametať lapsus linguae pod koberec, ale pekne krásne publikovať a nastaviť zrkadlo. Národ sa veľmi rád zabaví.
 

 

To áno, ale keď na to dokonca vo verejnoprávnej RTVS kašlú... úroveň slovenčiny mizerná..., vrcholom je, ak zahraničný spravodajca hovorí o predávaní úradu, ale zarážajúce je, ak velikáni herectva nevedia že rola (úloha), mn.č. je roly!!! Nie role. Napr. Turzonovová(!) ale aj mnohí iní.
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre