SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vďaka patrí zodpovedným, ale to najťažšie nás len čaká (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Musím pripomenúť moje predchádzajú komentáre, ktoré sa opierali o medzinárodné vedecké štandardy a odporúčania vlád (Česka a Nemecka), ktoré expresné Ag-testy na plošné testovanie neodporúčali a upozorňovali na ich riziká iného, ako diagnostického použitia. Keď sa ale ozvali biskupi a podporili Matovičove výzvy na testovanie, musela som napísať tento komentár: Mňa nezaujíma, čo hovoria biskupi. Mňa zaujíma, čo na plošné expresné Ag-testovania hovorí veda, čo hovoria štandardy a smernice vlád v štátoch EÚ (stačí si naštudovať české a nemecké). Veda nie je o dogmách, ale momentálne je taký úsus, že expresné Ag-testy sa na plošné testovanie NEHODIA a NEODPORÚČAJÚ! Ak niekto chce ponúknuť nový model na ich použitie, musí najprv vedeckú obec presvedčiť, čo tým sleduje. Musí mať projekt na overenie svojej hypotézy: -hypotéza a jej ciele -metodika a presné metódy -popis experimentu a spôsob zberu dát -výpočty a výsledky -záver -hodnotenie -diskusia -odporúčania pre prax. Keď si to obháji pred vedeckou obcou, jeho hypotéza sa stane všeobecne platnou teóriou. Z tej teórie budú potom výrobcovia, distribútori, vlády, stavovské lekárske organizácie vydávať štandardy, návody, odporúčania a vyjadrenia a stratégie. Tak pracuje veda. Preto by sa mali teraz ozvať stavovské organizácie. Mňa tiež zaujímajú práva pacientov, ktoré mi garantujú, že všetky postupy smerujúce k ochrane môjho zdravia sú v zhode s aktuálnymi poznatkami lekárskej vedy. Toto mi použitie Ag-testov, ktoré je v rozpore s aktuálnymi vedeckými poznatkami lekárskej vedy nezaručuje. Žiaden lekár si nedovolí predpísať liek ani zdravotnícku pomôcku s iným cieľom, ako je uvedený v jeho Návode na použitie. Preto mňa, ako osobu, subjekt lekárskej starostlivosti účasť na tomto experimente zdegradoval na objekt, čo je zas v rozpore s ľudskými právami. Z toho je jasné, že každý, kto sa tohto experimentu zúčastní, porušuje minimálne základné princípy lekárskej a medicínskej etiky a tiež etiky vedy.
bioetika
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

 

Je to dlhé a nechce sa mi čítať celé, ale treba si uvedomiť, že nie sme v štandardnom režime. V krízovom stave musia ísť byrokratické "štandardy a smernice vlád v štátoch EÚ" do pr.. či vlastne do úzadia. Keď dostanete šmyk v zákrute, tak nie je ideálne rozmýšľať nad tým, či treba vyhodiť smerovku a dať znamenie o zmene smeru jazdy alebo nie, hoci tým porušíte zákon o premávke na pozemných komunikáciách.
 

 

Ako to, že okolité štáty tie stratégie a smernice majú a pre lekárske odporové združenia sú záväzné?!
pomôžem si strojovým prekladom nemeckého MZ:

"Domy s opatrovateľskou službou a nemocnice môžu veľkoryso využívať expresné Ag-testy na pravidelné testovanie personálu, návštevníkov, pacientov a obyvateľov na prítomnosť korona vírusu.
To je cieľom testovacieho predpisu, ktorý vstúpil do platnosti 15. októbra 2020.
Predpis, na čo možno používať Ag-testy a ďalšie otázky a odpovede nájdete tu:
 

 

Odkazy na stratégie vlád ČR a Nemecka mi admin už dlhšie blokuje.
Preto
hľadaj: STRATEGIE TESTOVÁNÍ ONEMOCNĚNÍ COVID-19 pro sezónu respiračních onemocnění 2020/2021Ministerstvo zdravotnictví a Rada vlády pro zdravotní rizikaV Praze, 29. 9. 2020),

rovnako ako www. odkaz na : Odborné stanovisko Společnosti pro lékařskou mikrobiologii a Laboratorní skupiny COVID MZ, vypracované ve spolupráci s Národní referenční laboratoří SZÚ pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Přímá detekce SARS-CoV-2:

Antigenní test nelze chápat jako rovnocenný ekvivalent PCR diagnostiky.
Vůbec by neměl být používán jako skríninkový k vyšetřování jedinců s nízkou pravděpodobností infekce (tj. například u asymptomatického jedince bez kontaktu s onemocněním či pro skrínink na letištích či hraničních vstupech).
Výsledky je nutné interpretovat obezřetně a v kontextu epidemiologické situace, zvláště pak pamatovat na riziko falešné negativity v oblastech s vyšší prevalencí onemocnění a na riziko falešné pozitivity v oblastech s nižší prevalencí onemocnění. Je zřejmé, že nejvyšší pravděpodobnost zachycení antigenu SARS-CoV-2 v klinickém materiálu je těsně (- 1 den) před manifestací onemocnění a v prvních dnech onemocnění (do 5 dnů od začátku příznaků).

V zhode s týmto odborným stanoviskom sú potom vypracované stratégie vlád (ja som našla nemeckej a českej) testovania na SARS-CoV-2.
Myslím ale, že v Rakúsku a Maďarsku sú na tom rovnako.

Ak mi niekto dá odkaz na Stratégiu testovania na nový koronavírus vypracovanú MZSR a na odkazy na odborné odporúčania od odborových stavovských organizácií, z ktorých vychádzala a tie budú v zhode s tým, čo sa tu deje,
odvolám svoje vyjadrenia.
 

 

bio ... ergo ... AG testy podla vedcov mozu byt pouzivane na diagnostiku ( ako je zname s presnostou 96,8 %) ... s cim vedci suhlasia aj v pripade tvojho prispevku o 9:49 ... tak ? ... :)
 

 

Plošné testovanie nie je diagnostickým testovaním.

Poznáme:
1.skríningové testovanie
2.diagnostické
3.za účelom zberu dát.

Expresné Ag-testy spĺňajú kritéria 1.a 2.

Tak hovoria Smernice a odporúčania vlád a odborníkov okolitých krajín:

napr:
Österreichische Teststrategie SARS-CoV-2 Version vom 13.10.2020

Všetky vlády ich aktualizovali nedávno, ako EÚ udelila označenie CE niektorým Ag-testom.
 

 

bio ... je ina situacia ...testy v medicine klinicke, lab., ci ine odborne vysetrenia na zistenie pritomnosti znaku charakteristickej napr. pandemickej choroby nevylucuju puzivanie AG testov z diagnostiky ... aj v tomto pripade ... pre skupiny ludi ci celych regionov a ... zvlast ak su podoprete PCR testami ... :)
 

bioetika

Stále rozmýšlam, prečo Vás ešte nezobrali do pandemickej komisie medzi všetkých odporníkov. Čo myslíte , čím to je?
 

 

nebudem sa vyjadrovať,
lebo to myslíte ironicky.
 

 

Predpokladám, že ako stavbár poznáte certifikáty a štandardy pre vašu prax aj ich význam a verím, že sa nimi riadite.
 

 

Vedec a etik je dobrý pre mierové časy.
V čase vojny či hrozbe straty života resp. zdravia ľudí je dobrý každý počin ktorý pomôže znížiť tieto riziká.
Tvoj príspevok v tomto čase je paródiou. Dobrý je ako prednáška na úvod do štúdia medicíny.
 

 

nie je paródiou, práve v čase pandémie je potrebné opierať sa o kritické myslenie a nie podľahnúť emóciám a záchranu hľadať v iracionálnej viere spásonosného účinku celoplošného testovania.
 

 

Svojho casu experti neodporucali ruska. Teraz uz odporucaju. Ktovie, ci o par mesiacov nebudu odporucat na plosnu rychlu diagnostiku antigenove testy. Len aby potom este bolo koho chranit pred tymi najinfekcnejsimi.

Ano, nespravnou liecbou sa da ublizit. Test ale nie je liecba. Je to test. Odoberie sa vzorka z nosohltanu a tycinka sa vyberie. Tym nikto nedostane do seba nic cudzorode. Samozrejme, ked tie bububu cipy neratam.
 

 

V prípade rúčok tiež odporúčania vychádzali zo štandardov modernej vedy.

Momentálne vedecké štandardy Ag-testy na to, ako sa plošne používajú teraz na Slovensku, neodporúčajú.

Teraz som pozrela stratégiu testovania na kovid platnú v Rakúsku. Všetko v zhode s Návodom na použitie uvedenom na Ag-testoch.
 

 

"V prípade rúčok tiež odporúčania vychádzali zo štandardov modernej vedy."

Cize behom polroka veda zmenila na ruska oficialny nazor? To sa moze celkom lahko stat aj pri Ag testoch.

Ak si mam ja vybrat, ci je lepsie v tomto pripade cakat na zmenu vedeckeho pohladu, alebo nieco zmenit teraz, hoci v rozpore s oficialnym (pretoze neoficialnu podporu niektorych vedcov media prezentovali) vedeckym nazorom, tak ja si vyberam jednoznacne toto plosne testovanie.
 

 

Ja som rúška hájila od marca a nikdy som aj na základe odborných štúdií o nich nepochybovala.

WHO možno na začiatku vydala také sporné nariadenie z obavy, že ich skúpi niekto, a nebudú ich mať lekári, zdravotníci a pod.,
ako teraz tajne Ag-testy skupovali Matovičove firmy, a ešte sa tým aj chválil, že to bol tajný plán.
Okolité štáty v tom čase už mali vypracované stratégie na ich použitie.
Hanbím sa za taký "tajný plán" bez stratégie, len aby sa neušlo druhým.
 

 

Ostatne staty ich teda vdaka tej tajnej operacie teraz nemaju dostatok na svoje strategie?

Taka vytka, tusim, nikde od tych statov v mediach nezaznela. Az tu od teba.
 

 

áno,
majú ich nedostatok,
ten ale MZ sľubujú napraviť do konca mesiaca.
Odkazy som uvádzala v predchádzajúcich diskusiách.
 

 

Urcite sa nebudem prehrabavat v tvojich prispevkoch. Nechce sa mi ale verit, ze by 13 milonov kusov ohrozilo ich dostupnost, ked sa vo svete kupuju po stamilionoch.

Kazdy moze mat svoj nazor a prezentovat ho napriklad aj pod ruskom vedeckych a inych poznatkov. Ja mam tiez svoj.
 

 

samozrejme je plné právo vybrať si plošné testovanie, ale takáto voľba nie je prejavom zodpovednosti ale viery. niečo ako obetovať prvorodeného bohom.
 

 

vlhké bavlnené rúška nosené celý deň počas kt. v kuse rozprávaš, neodporúčajú ani teraz
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre