SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Keď príde šialenec a všetko zmení (píše Samo Marec) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť

Paradigm shift

Pred dvoma rokmi expredseda parlamentu a Lukašenkov priateľ zhruba tvrdil, že štátnu moc dokážu efektívne zvládať jedine štandardné partokratické subjekty. Inými slovami len korupčné, splesnivené, zatuchnuté strany ktoré získavajú zdroje na svoju stranícku činnosť vlastnou hlavou, a to často v rozpore so zákonom. Špecifickým manažovaním eurofondov, nástenkovými tenddrami či justičnou korupciou. No a potom príde neštandardný politik, ktorý osvedčené schémy poprie a vo volebnej kampani vsadí nie na kozmetické zmeny a nekonečné sľuby ale na reálne zmeny v prospech ľudí a zmenu fungovania (paralelného) štátu. A brilantne vyhrá voľby. Zďaleka nie je dokonalý, nezvláda diplomatický protokol, nehovorí ani plynne aspoň dvormi svetovými jazykmi a užije si blasfémie viac než jeho dvaja predchodcovia dohromady. Polospiace publikum však zmení na proaktívnych spoluhráčov, ktorí s novou motiváciou realizujú jeho herné plány a zúčastňujú sa jeho neodskúšaných hier aj keď by nemuseli. Hmatateľné výsledky ešte naďalej na počkanie neprichádzajú, ale ľudí hra so svetlom na konci tunela začína čoraz viac baviť. Paralela so súčasným slovenským premiérom zrejme nie je ani len impllicitná a najskôr len náhodná.
 

 

Tiež to tak vidím.
 

ano,

ta paralela je evidentna. Tiez to vidim tak, ze Matovic vnima politiku nie ako sluzbu obcanom, ale ako sport, ci presnejsie, ako show. Ved Bielsovi ide predovsetkym o krasu hry (aby bolo jasne, meno Bielsa som pocul prvy raz v zivote a zarabanie si na zivobytie nahananim nafuknuteho kusu koze po travniku povazujem za to, co je dnes oznacovane terminom bullshit job).

Ano, Matovicovi nejde o vysledok, ale o to, aby ho jedno mohli vynasat do nebies a druhi nanho mohli nadavat. Cim viac ludi denne nas***rdi, tym lepsi pocit ma zo seba, aspon podla jeho vlastnych slov. Nie zeby vo funkcii premiera predvadzal nieco ine nez v opozicii. Uz vtedy levim podielom prispel k infatilizacii a debilizacii slovenskej politiky ako takej. Kollar je len by-productom jeho posobenia.

To svetlo na konci tunela je protiiduci vlak.

Takze aby som sa vratil k svojim predchadzajucim komentarom - celoplosne testovanie je jediny doterajsi Matovicov krok, ktory vysoko kvitujem, a ak bude aj v komunikacii pokracovat vecnym a racionalnym stylom, ktory nasadil v poslednych dvoch dnoch, mozno to bude naznak, ze prichadza k rozumu. Ale je k tomu este daleka cesta..
 

 

Tak si to hlavne chronologicky usporiadaj a len z toho nechci urobiť hen and egg question. Debilizácia a infantilizácia slovenskej politiky totižto začala už pred pár rokmi. Poradkyňa premiéra chatovala na mobile pri štátnej návšteve u Merkelovej, zatiaľ čo šéfinko vlastnou hlavoiu našiel v dokonalom rozpočte miliónový cash. No ani korzo, čo tu bolo zriadené pre taliansku drogovú mafiu malo skôr charakter daňového raja s imunitou pre vyvolených. Politici, čo to trpeli boli svojprávni, o tom zrejme nepochybuješ. No a bullshit job môže byť skôr trafika pre pologramotného nominanta správnej strany na člena dozornej rady nemenovanej spoločnosti.
 

citanie s porozumenim pomaha

"Uz vtedy levim podielom prispel k infatilizacii a debilizacii slovenskej politiky ako takej."
Ano, boli tu aj ini. Ti vsak prispeli k jej mafianizacii a kriminalizacii.
A jej infantilizaciu a debilizaciu opacnou stranou spektra len privitali.
 

 

Evidentne nie si právnik, inak by si vážil slová.Takto blasfemicky tituloval svojich oponentov v reklamnej branži niárodný poklad, textár Kamil P. Nazýval svojich konkurentov priamo oligofrenikmi. Toto možno zaradil už ale do komunikačného suterénu. Áno, aj majster tesár sa utne. Lenže na Slovensku sa z toho už stáva pomaly národný šport. Pravdaže tvoju profesiu sotva kto si trúfne nazvať bullshit jjob. Predsa však pri všetkej úcte k tvojmu vzdelaniu v Anglicku (kde je futbal druhým náboženstvom ale aj niečo ako prosperujúce priemyselné odvetvie), by si len sotva zvládol aj pri najvyššej snahe manažovanie futbalového tímu. Inými slovami, keby si nejaký slovenský akademik skúsil súčasnú rolu premiéra, tak by vyzeral aj po 100 dňoch ako nekompetentný trkvas alebo ešte horšie.
 

 

Obhajuješ neobhájiteľné, poznávam v tebe T-A? Veď píšeš čisté bludy.
Kdekto by v roli premiéra vyzeral omnoho kompetentnejšie ako Matelko. Veď (na moje obrovské znechutenie) aj taký Pelle pri ňom vypadá ako kompetentný úradník.
Nie ktokoľvek ale zopár členov jeho vlády ho schová do vrecka. A on to vie a je z toho na prášky. Veď on sa tak snaží, ale v skutočnosti mu nič nevychádza. A to že nebráni NAKA vo vyšetrovaní je jeho jediné (aj keď nesmierne významné) +.
Však si prestav, že by tréner začal po zápase na tlačovke plačlivo obviňovať hráčov že hrajú zle!!!! A že keď nezačnú hrať dobre, tak si budú musieť vymeniť kapitána. A že predsa on sa radí s konzíliom trénerov a tí vedia že čo je dobré?!
Ale dosť s paralelami, pretože tá s futbalovým trénerom vôbec nesedí. Trénera si hráči nevolia, ale vždy sa spoliehajú, že ich povedie k vyššej výkonnosti a kvalite hry.
No teraz si predstav zajakavého trénera bez koncepcie a bez sebareflexie..., ktorý sa po prehrách úplne rozglejí. Tak to je Matelko
 

 

Si kompletne mimo misu a veľmi dobre to vieš. Obhajuješ neobhájiteľné, teda nejakú svoju fikciu a pritom si si ani poriadne neprečítal môj komentár. Tak ako kedysi Mečiar úplne od veci. Novinár mu dal otázku a on úplne o niečom inom. Nie sú hlúpi ľudia, sú len takí čo sú leniví systémovo myslieť no a jednoducho či komplikovane utečú od témy. "Paralela so súčasným slovenským premiérom... nie je ani len implicitná...len náhodná." A teraz úprimne: rozumieš vôbec tomu? Nehovorím explicitne o tom, aký aktuálne teraz je náš súčasný premiér, ale aký by mohol a mal byť. A aký by to bol paradigmatický posun vo vnímaní fungovania štátu. Havel bol charizmatický mysliteľ, a štátnickému protokolu sa učil tiež za pochodu doslova od plienok. Nechcem VH porovnávať s IM, lebo to jednoducho nejde. Je to na ilustráciu toho, že aj frajer Luke ak má víziu, môže dosiahnuť aj ten najodvážnejší sen. A to napriek tomu, že pri otvorení hry pôsobí skôr ako vrece zemiakov. Tento premiér má na rozdiel od tvojich dvoch expremiérov potenciiál fungovať ako autonómny nekorupčný premiér. Jeho charizma nie je fait accompli, ale je to proces, ktorý neustále pokračuje. To je tá reálna nádej, ktorú táto krajina tak potrebuje a nie dvanásťročná sľubotechna. Premiér nemá byť truhlík génius. Tak ako efektívny top manažér veľkej firmy rešpektuje, že jeho ministri sú vo svojich oblastiach oveľa väčšími odborníkmi, on ich predovšetkým integruje a v spoločnej práci prináša tímové nadšenie. Presvedč ma, že ktorýkoľvek z jeho predchodcov vo funkcii dokázal pochopiť túto paradigmu a máš u mňa pozvanie na večeru v slušnej reštaurácii hneď čo dôjde na delocking.
 

 

Veeeeľa slov úplne odveci!
Aj Forest Gump dosiahol veľa a bol to pritom len postihnutý hlupák. (A na rozdiel od Matelka dobromyseľný).
Matovič je Matelko... teda malý mediálny pako. Pre mysliaceho človeka neakceptovateľný, akurát pre sledovačov farmy a pod. a teba možno prijateľný.
No a prirovnať ho k efektívnemu top manažérovi - no na to treba naozaj kus .... ja ani neviem ako o nazvať, naivnej obmedzenostii? (Prináša nadšenie?!!!!?!!!?) Však on je rozbíjač a deštruktor. A NAPRIEK jeho manažérskej neschopnosti vytvoriť víziu a smerovanie vláda ako-tak funguje -tak to je zázrak hodný zapísať do análov. Je to skrátka taká karikatúra Hlúpeho Jana.....
 

 

...ale sudcovia padajú ako zrelé hrušky a rozbíjajú si kolená. Už aj navzájom .
A preto sme ho volili...
 

 

A to ma nesmierne teší. Už len kedy Matelko začne rozhlasovať ako to všetko riadi....
Jeden môj známy - vyšetrovateľ - na tú tému: Mám na stole štôs vysoký meter s čím sa nedalo pohnúť kvôli tlakom... Takže, zdá sa, že to ešte nekončí.
 

 

Ešte to len začalo a už kopu trafených husí ide poraziť. Toto je kruciálna doba do decembra. Po nástupe nového GP a ŠP to môže byť už nezvratné.
 

trocha bližší pohľad

Správne ste napísali , že Pelegríni vyzerá ako..., ale nie je lepší premier

Tak ako vo futbale (keď už je to porovnanie pred nami) nie je možné dosiahnuť úspech spôsobom
- že hráči začnú o slobode v pobehovaní na ihrisku
- že funkcionári ho budú vyzývať, aby zvolil taktiku na celý zápas
- správca štadióna začne polievať trávnik počas zápasu

jednoducho sme si zvolili parlament, ktorý dal v našom mene dôveru do rúk Matoviča. Vláda na základe informácií od odborníkov, ktorých platí. Rozhodla o spôsobe postupu proti pandémií. Môžme si myslieť, že je zlé, že existujú lepšie (nikto nepredložil lepší návrh), že má nedostatky, ale musíme ho prijať a realizovať. Tak ako futbalista môže pochybovať o taktike, ale musí ju na ihrisku plniť). Ak sa tak nebudeme chovať tak budeme iba sabotovať spoločný postup.
Nerozumiem prezidentke a a skupine vedcov, čo chcú v tejto chvíli svojím prehlásením dosiahnuť. Teraz treba sustrediť sily a buď to spolu dáme, alebo nás diskutéri a sabotéri ponoria ešte hlbšie do problémov ako sme.

Práve teraz sedí porovnanie s futbalom, buď sme schopní dodržať taktiku, alebo si zaslúžime svoj osud a nemôžme vládu z ničoho viniť.
A tie posledné vety nesedia, práveže riešenie našej vlády je odvážne, má hlavu a pätu - koncepciu a dokonca aj nádej na úspech je celkom veľká. Len je tu veľmi veľa malomyseľných,,
S jediným súhlasím, vysvetľovanie a kampaň je nedostatočná...
 

 

Možno ste si všimol, ako formulujem... Veeeľmi rozlišujem medzi vládou a IM (Matelkom, sry, ale mne tá prezývka sedí ako uliata na tento neohrabaný mediálny výtvor, ktorý sa stal našim PM).
A že táto vláda funguje lepšie nie je teda zásluha IM, ale skôr mimovoľný produkt jeho chaotického mikromanažmentu a šťastia, že tam má aj takých prtnerov ako SaS a Za ľudí... A mal aj šťastrnú ruku s Naďom, alebo trebárs Budajom. Je to dobre a zdá sa že skutočne nepodľahol nejakým tlakom od oligarchov a nemáme podnikateľa v drevopriemysle za ministra životného prostredia.... Máme síce mafiána za predsedu parlamentu, ale to je naozaj asi dosť výnimka. :(
 

 

Má šťastie, ale príliš tú šťastenu pokúša.
Všade hľadá nepriateľov a tým si ich vyrába.
A za priateľa (a šéfa parlamentu) si mafiána radšej vyberá.
A ja prezidentke a vedcom rozumiem. majú vari mlčať, ked vidia, že sa ide robiť zbytočná bIbosť celoštátneho rozsahu? (to k emsusovi). Mimochodom, realistické hlasy sa ozývajú už dva týždne. Nielen teraz na poslednú chvíľu, ale boli to často hlasy v zákulisí, snaha presvedčiť Igora k ústupu bez straty tváre. Pochopiteľne neúspešná.
Drobná paralela: Hitlera sa tiež pokúšali presvedčiť k ústupu, keď Paulusovi hrozilo obkľúčenie pri Stalingrade. Ale bol rovnako neústupný ako Igor, odmietal vidieť zjavné riziká a hroziace straty. Dopadol zle. Chvalabohu. Obávam, sa, že Matovič tiež dopadne zle. Bohužiaľ. Hitlerova tvrdohlavosť viedla k porážke nacizmu, Igorova povedie k posilneniu náckov (a aj ked nie snáď k ich víťazstvu, tak aspoň k návratu prevteleného Smeru)... Ja viem, že Matovič to nechce. Ani Hitler nechcel Stalinovo víťazstvo. Ale to nie je o chcení, to je o povahe, o viere vo vlastnú genialitu a mesiášstvo, o hlúpych rozhodnutiach v rozpore s odporúčaniami odborníkov...
 

 

Nezostáva mi nič iné, než s tebou súhlasiť!!!
To, že zbytočná blbosť... no, ja nemám dosť info a celkom zbytočné sa mi to nejaví. Ale či to stojí za to.... na to je viac názorov a nejaký ješitný Kollár (lekárske odbory tuším, či čo) - no ten nie je pre mňa napr. relevantný.
Nepozdáva sa mi tá ochota kritizovať Matelka za toto opatrenie ako také. Za spústa vecí áno, ale plošné testovanie samo o sebe by mohlo priniesť akrem faktov aj akési upokojenie, že sa čosi robí. A to nie je v takomto znepokojivom čase úplne odveci. Stručne - nevylievajme s vaničkou aj dieťa.
 

 

Kópiu vysokoškolského diplomu, posledné IQ skóre a lustračné osvedčenie prosím. Ináč sa to tu zvrháva na slaboduché extrémistické politické školenie a veľmi úbohý brainwashing. Toto nie je severkórejské publikum, súdruhovia. Podsúvať paralelu súčasnému premiérovi s Hitlerom, to už je na psychiatriu.
 

 

Mohla byť aj paralela so Stalinom - ten bol tiež presvedčený o svojej genialite, čo stálo životy niekoľkých miliónov vojakov. Nedávam Matoviča do súvisu s Hitlerom v zmysle, že by bol nácek. To rozhodne nie. Ale zhruba rovnako je ochotný počúvať odborníkov. Napríklad keď navrhovali, aby sa pri pilotnom testovaní spravila štúdia overujúca skutočnú presnosť antigénových testov (použitých v rozpore s odporúčaním výrobcu) celoplošne na ľudí z 99% zdravých a na 100% bez príznakov. To by potom ukázalo, či má takéto celoplošné testovanie Slovenska zmysel (a či by sa tie desiatky miliónov eur a nasadenie desiatok tisíc ľudí nedali využiť menej spektakulárne, ale rozumnejšie).
Ak o dva týždne dôjde k ústupu korony, ospravedlním sa, že som sa mýlil. Ak bude nárast naďalej kopírovať "českú krivku", mal by si prehodnotiť svoju vieru v Matoviča...
 

 

Francúzi hovoria, že múdremu stačí aj 1/2 slova. Hlupákovi dáš aj manuál a stále bude vymýšľať alibi, že sa to nedá, že mu nie je dobre, že sa porušujú jeho ústavné práva na dobrý pocit. Najhoršie je, keď máš v tíme slabinu v obrane aj v útoku, parťák robí hrubky a ešte sa faulujúcemu súperovi ide ospravedlńovať počas time-outu, že musí hrať proti nemu. To je potom ťažký zápas. Byť trénerom, ja by som alibistického spoluhráča bez milosti striedal.
 

 

V skutocnosti standardna strana je personalne bohato obsadena v profesiach a regionoch, ma predstavu ako a co robit, dostatok "overenych" profesionalov s konkretnymi skusenostami a viziou.
A to, ze olano nie je standardna strana, sa ukazuje teraz a doplatime na to vsetci, lebo len pochytat zlodejov nestaci, improvizacia je obrovsky hazard pre vsetkych.
 

1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre