SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

„Spoločná zodpovednosť“ je ukážkou nezodpovednosti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

 

Mozno by nezaskodilo, ak by autorka isla na par dni do nemocnice a starala sa tam o ludi umierajucich na COVID. Snad by ju potom tieto pravne hluposti presli.
A mimochodom, vraj SR je pravny stat. To uz ani ako vtip neznie dobre...
 

dvojaky kilometer :-D

Ej, ako si sa vytacal ked novinari, odbornici...poukazovali na porusovanie zakonov ficom, pellegrinim.
Ej, ako ta vytaca ked novinari, odbornici, prezidentka...kritizuju matovica za porusovanie zakonov.
co prispevok, to primitivna osobna urazka a zavadzanie smerovane kritikom.
:-D
 

 

Mali sme vtedy najvacsiu epidemiologicku krizu za poslednych 100 rokov ? Mimochodom, to iste sa dialo aj tusim v Rakusku, kde tiez obchadzali zakony ako im prislo.
 

 

áno je to tak, mám priateľku, ktorá žije v Španielsku. keď tu bola v lete, vravela, že môžeme byť radi, akú tu máme slobodu. Žiadna vláda nemá dosť času na to, aby jej nariadenia boli úplne v súlade so zákonmi. To by museli byť géniovia. Kričíme na našu vládu, a pozrite si Čechov. Čo platilo ráno, neplatí večer a na druhý deň je to úplne ináč. A ešte k mediálnej prestrelke M. Kollára s J. Naďom. Pán Kollár povedal, že českí zdravotníci dostali 1000 Eur za prvú vlnu pandémie. Klamal - nech si pozrie správy na ČT 1 a lebo ČT 24 - komentár tam nájde. Ešte nedostali nič. A to si dovolím tvrdiť, že ČT 1 ako verejnoprávna televízia je iná liga (nezavádza a nedaruje vláde nič) ako naša RTVS - o súkromných TV ani nehovorím. A redaktori na tlačovkách? to je hrozné, čo sa pýtajú. A potom takto opvlyvňujú demagogicky národ. Nikto si nedá námahu, aby sa pozrel aj inde. Čechom ešte rozumieme, chápem, že nie každý vie po anglicky a po nemecky, aby sa pozrel na CNN alebo na RTL. Ale nečítajme len statusy a blbosti na FB, a iných sociálnych sieťach. To ten Covid nevyženie.
 

 

Vsade v EU je to tak. Nerespektuju sa zakony, prijmaju sa rozhodnutia ad-hoc, vid. priklad nizsie z Rakuska, kde nelegalnost opatreni vlady dokonca potvrdil Ustavny sud, meniace sa opatrenia, ktore neplatia ani par hodin (nedavno som tu dal clanok z iDnes o Belgicku, kde sa na toto stazuju Belgicania). V Taliansku maju nudzovy stat viac ako pol rok, v Spanielsku sa hada centralna vlada s Madridom o kompetenciach, to iste v Nemecku, kde si kancelarka stazuje, ze niektore federalne staty ju ignoruju.
Bordel je uplne vsade. Lebo toto je situacia aku za posledne storocie s vynimkou WW2 nikto nezazil a nikto na nu nema pravne ciste riesenia.
 

 

Včera večer na čt24. Podpredseda Bundestagu (niečo jak NRSR) na kameru tvrdil, že prijaté rozhodnutia, spoločne Angely ako aj spolkových vlád je protiústavné a podáva to na ústavný súd. Neviem, čo mu vadilo. Asi zavreté nemecké fitká :)
 

 

Podpisujem každé slovo ! Ak totiž niečo závisí na pevnosti bariery akou je masová zodpovednosť, nie je dosť dobre možné dosiahnuť cieľ bez porušenia súladu s platnou legislatívou. Zmysel a cit pre zodpovednosť sa totiž legislatívou zaručiť nedá. a najmä v prípade, akým je tento, kedy najdôležitejšiu rolu hrá čas. Autorka zrejme dosť dobre nechápe čo sa deje keď sú pre ňu v tomto čase najdôležitejšími taľafatky okolo porušovania právneho štátu. Alebo sa jej azda zdá, že eventuelný momentálny nesúlad krokov vlády s platnou legislatívou robí vláde radosť ? Alebo sa jej zdá, že na akceptovanie jej výhrad je teraz tá pravá chvíľa ?
 

 

Teda ak je niekto De Bill potom nech sú všetci a nechajme ich utešovať sa že keď budú vo väčšine byť De Billom vlastne bude znamená byť normálny, zatiaľ to však vyzerá že idú biť normálny(ch).
 

hlavne

pan T.M. systematicky prezentuje vseobecne priam "pudove" stereotypy slovenskeho mainstreamu - najma neschopnost brat nazor ineho cloveka ako relevantny a urazkami dehonestovat schopnost ineho cloveka analyzovat realny stav veci...
 

Ludia druhej kategorie?

Kto sa obava nech sa testuje kazdy tyzden ale aj den - ja sa testu nezucastnim ako ani karanteny. Neporusil som ziaden zakon, nie som zlocinec aby som bol v domacom vazani lebo nemam priepustku. Nie ludia testovanim sa pacienti nevyliecia , testovanie hrube porusenie do slobod obcanov- nie je to medicinska zalezitost ale len obchodno- politicka.
 

 

hrube porusenie do slobod obcanov pan danko? :-) dobre robis, este by ti zobrali dna a clovek bez dna je horsie ako clovek bez mozgu
 

Tak si pozri vyjadrenia mnohých

zdravotníkov aj z pilotného testovania, aj odborníkov, že to význam má a je mnoho odborných názorov aj zo zahraničia že to zmysel má. Keby tam neboli nastavené isté pravidlá na ktorých nastavovaní sa podielali aj právnici, nebola by dosiahnutá aspoň istá úroveň efektivity a významu tohto nástroja.
Takže zavádzate, či nevedome alebo vedome, že to nie je medicínska záležitosť.
Mne sú úprimne bližšie názory a odporúčania napr. p.Krčméryho aj ďalších, ako nejakého pošahaného punkera a anarchistu, ktorí si myslí že opatrenia na ochranu zdravia a v ďalšom rade v rámci dôsledkov aj ekonomiky aj vyťaženosti nemocníc - čo by nasledovalo ak by nebola snaha robiť niečo viac a stúpalo by preťažených nemocníc, vypadávajúcich zamestnancov a pod., ale rozumiem, že nie každý dokáže uvažovať v týchto širšách súvislostiach. V tomto ti ten mentálny 'spirit' chýba.
 

nevšímaj si ho ...

pozri sa kedy sa registroval ...
 

ja som videl len opačné odborné názory

Tak mi sem prosím hoď odkaz na vyjadrenie nejakého odborníka, ktorý povedal, že celoplošné testovanie nepresnými antigénovými testami v čase maximálneho vyťaženia zdravotníckeho systému a v oblastiach, kde je nízka incidencia ochorenia CoViD-2019, má význam.
 

 

https://svet.sme.sk/c/22517909...

+ ak sa ukazuje x-krát za sebou v tlačových besedách mapa Slovenska kde teda nejakých zelených lokalít nejak nie je. Ak už je skoro drvivá väčšina v tmavých farbách, tak nie je nezmyselné aby bola snaha to ťažšie dohľadateľné šírenie ("kupodivu" nielen na Slovensku) spomaliť, ideálne rast zastaviť a docieľiť v blízkom čase pokles, aj pre preťaženie nemocníc, ktoré by boli výrazne viac skúšané ako dnes.
Alebo môžeme stavať poľné nemocnice, neriešiť odchyt najinfečnejších takýmto testovaním a po čase sa rozhodovať koho dáme na ventiláciu a koho nie.
Neviem v akej bubline žijete, ale skúste sa trochu poobzerať oolo seba a ideálne aj za hranice, trochu pochopiť kontext.

Pozrite si napríklad túto diskusiu:
https://www.ta3.com/clanok/119...

To nie je o nejakom zásadnom nesúhlase, čo neznamená že nie sú nejaké výtky, čo je normálne. Nie sme tak bohatá krajina aby sme torobili napr. PCR testami, ani aby sme len tak z brucha dali opäť úplný Lockdown.
 

 

Dáš odkaz na článok, v ktorom je napísaných veľa "ale" a ešte to považuješ za argument, ktorý je pre testovanie. Slovenské zdravotníctvo je na kraji svojich kapacít a má nedostatok zdravotníkov. V nemocniciach chýbajú dokonca aj ochranné pomôcky. A my ideme vyhodiť tony testov a ochranných pomôcok do luftu celoštátnym testovaním. S výhovorkou, že aby sme sa vyhli lockdownu, prito ten je už niekoľko dní zavedený.

Poľné nemocnice by ti boli na 2 veci, keď nemáš zdravotníkov do nich. A neviem v akej bubline som ja, ale v akej si potom ty? Prešli 2 týždne od posledných sprísnení opatrení a čísla tento týždeň prestali rásť. A my ideme ľudí, ktorí sa doteraz mali izolovať doma nahnať do dlhých radov pred testovaie stanice... GJ

To, aký máš prehľad ukazuje veta "Nie sme tak bohatá krajina aby sme torobili napr. PCR testami". Na svete neexistuje jediná krajina, ktorá by mala kapacitu labákov na to, aby celoplošne testovala PCR testami.

A zjavne sme tak bohatá krajina s dobrými opatreniami proti šíreniu koronavírusu, aby sme milióny testov a ochranných pomôcok vyhodili na tomto stupídnom testovaní. Má sa testovať v ohniskách, ako to bolo na Orave, má sa testovať AG testami všade na príjmoch nemocníc, vo všetkých DSS, v čo najviac firmách atď. Presne tak to už dlho odporúčajú odborníci a presne tak to funguje v nejednej krajine na západe. Ale my miesto overených a funkčných riešení spravíme celonárodné testovanie a prosíme, vydierame, vyplakávame a strašíme, lebo na to nemáme kapacity.
 

 

- To, aký máš prehľad ukazuje veta "Nie sme tak bohatá krajina aby sme torobili napr. PCR testami". - Tak ak takto niekto pochopí nadnesený argument, ktorý logicky nie je ešte viac možné riešiť logisticky, kapacitne, finančne, tak ten aj iné z uvedeného pochopil podobne.
Občas je istá zadubenosť, že kým niekto iný niečo neskúsili ako účinný nástroj, tak to neskúsme nikdy. Tak by sme dnes naozaj asi boli na stromoch, keby ľudstvo rozmýšľalo touto logikou.

No "asi" sa rýchlotesty všetky vyčerpajú na plošné testovanie a rýta sa s tým, že už nebudeme mať žiadne že? :D Lebo sa "vôbec" nekupovali zvlášť na testovanie do SŠHR. Hmm.. to už je naozaj vysoká úroveň uvažovania.
Rovnako asi budete tvrdiť, že sa posťahovali ochranné prostriedky z nemocníc len na plošné testovanie a aj kde sa testuje už skôr v DSS a iných rizikovejších miestach, tam asi čerpajú z už vyčerpaného na plošné testovanie..
Keď niekto ešte ani nevie rozlíšiť medzi úrovňami lockdownu, aj aký režim je u nás a aký režim bol v prípade tých ktorí zaviedli ten tzv. tvrdý lockdown so zákazom vychádzania a veľmi obmedzenými výnimkami, plošne zatvorenými firmami, obchodmi, tam veľmi nemá cenu očakávať nejaké pochopenie čo nastane, ak sa rýchlo neodchytí čo najviac z infekčných z obehu.
K číslam ako ukazovali grafy, aj na severe, okrem obmedzenej mobility, pomohlo j to testovanie minulý víkend. To netvrdím ja, to je informácia z bežných medií. Môžeme hovoriť a kapacitách, keď sa dokázali prihlásiť ešte včera viacerí a sú aj niektorí v rezerve, ak by boli nejakí z ich príslušníkov zo spoločnej domácnosti infikovaní. Takže "samozrejme" keď inde sa hovorí aj o poľných nemocniciach, či využívaní napr. menej využívaných veľkých priestorov (odolnejších počasiu, napr. vyhrievateľnejších), tak všade majú zástupy zdravotníkov, vrátane tých z armády. To len u nás ani pomyslieť ak by situácia bola veľmi zlá, lebo sa to nedá.
 

 

hohooo... takže trepneš sprososť a potom sa tváriš, že si to napísal nadnesene.

Tak mi povedz... keď už robíme 2. plošne testovanie, prečo ešte stále nie sú vybavené všetky nemocnice, väčšina firiem atď AG testami? Prečo teda ešte nemáme v každej nemocnici dostatok ochranných pomôcok, keď ich máme taký prebytok?

To, čo pomohlo v premorených oravských okresoch a v Bardejove nemusí fungovať inde. Väčšina odborníkov hovorí, že omnoho účinnejšie by bolo efektívne trasovanie.

Povedz nejakú západnú krajinu, ktorá má ta personálne poddimentované zdravotníctvo, ako SR. Dokonca aj ČR je na tom omnoho lepšie, čo sa týka personálu v zdravotníctve a aj tam sa o ohlasovaní poľných nemocníc hovorilo ako o populistickom ťahu.
Rovnako, ako bolo populistickým ťahom toto celoštátne testovanie, ktoré nebude fiasko len preto, lebo väčšina ľudí, ktorí to kritizujú rovnako, ako ja sa hecla a išla makať, lebo múdrejší ustúpi, keď vidí, aký Bambus to vymyslel a nechce uhnúť ani o milimeter.
 

ešte jedna vec

tu si prečítaj:
https://dennikn.sk/2118095/lek...

Visolajský hovorí o tom, jak práve presun kapacít z kritických častí systému môže kvôli presunu personálu na prípravu testovania spôsobiť kolaps nemocníc
 

Bavič

tu si vypočuj napr. vedca a biochemika Pavla Čekana ako hovoril o ideálnom častom použití PCR testov na plošnejšie testovanie - samozrejme tiež to nemyslel doslovne, lebo to nie je jednoducho reálne.

https://www.ta3.com/clanok/119...

Kúp si sieť s nejakým hustejším výpletom, lebo nejak nezachytávaš informácie. Bolo v médiách viackrát povedané že sa využívajú AG testy v nemocniciach za istým účelom, v DSS a pri testovaní sú zapojené aj väčšie spoločnosti.
Neviem o tom že by bolo embargo na AG testy a ak niekto chce, môže ich zakúpiť aj do firiem. Alebo sa dohodnúť cez rôzne združenia, organizácie spájajúce veľké firmy a dohodnúť sa so štátom na spoločných objednaniach a podielaní sa na nákladoch pri priebežnom získavaní testov.

Viem, niektoí si myslia že štát bude zadarmo nosiť testy do firiem ako sunárik detičkám, ktoré sú na ňu úplne odkázané. Na ten bohatý štát, v tak dobrom stave nám ho predošlé vlády zanechali, vrátane stavu zdravotníctva.
Aj nie dobrý matematik by si mal vedieť vyrátať čo stojí úplný lockdown a náklady na plošné testovanie a uvažovať ďalej ako po špičku svojho nosa, resp. nasledujúce dva dni, čo to prinesie pre uvoľnenie nemocníc!
Keď sú aj teraz vyťažené, niekto sa snaží povedať že zdravotníci za mesiac odrobia á 12 x 30 a nemajú ani deň voľna či takí ktorí majú voľné víkendy? To čo je za kanonáda demagógie? Nepochybujem že drvivá väčšina tam išla naozaj z vlastného presvedčenia pre dobro veci.

Visolajský - hm, tak kvôli víkendovému otestovaniu (iste sú teraz nemocnice a iné zariadenia úplne prázdne :D ) teraz skolabujú nemocnice a iste nehrozí ak by sa nepodarilo sploštiť krivku a narastalo by to tým tempom, narastal by logicky počet hospotalizovaných aj tých na JIS na ventiláciách, tak určite by to v pohode v takom trende ustály mesiace až kým príde vyskúšaná a bezpečná vakcína.. :D Bravó Visolajský, bravó aj Ave Argurios.. to naozaj vyzerá ako "uvažovanie" v širších súvislostiach.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre