SME
Sobota, 6. marec, 2021 | Meniny má Radoslav, RadoslavaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hra s otvoreným ohňom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

'Dať však trojpätinovej väčšine, ktorá je ako ústavná najnižšia možná, moc jedným hlasovaním zrušiť demokraciu, je ak nie rovno cesta do pekiel – to je prisilné –, tak hra s otvoreným ohňom.'
Ano, lebo pripadna nastupujuca diktatura s ustavnou vacsinou nemoze rovno novelou Ustavy zrusit Ustavny sud, vsak ?
To nie je ziadna poistka. Ustavny sud nema co rozhodovat o ustavnych zakonoch.
 

Malý príklad odnaproti

hovorí, že keď si v čr parlament ústavnou väčšinou odhlasoval jednorazové skrátenie voleb. obdobia o 1 rok v dôsledku pádu vláda a pod. tak mu to ÚS zamietol s poukazom na posvätné jadro ústavy a dovládnuť musela úradnícka Zemanova vláda. Tak ma napadá, že keby chcel niekto natrvalo ústavnou väčšinou v parlamente zmeniť 4 roky na iný dlhší/kratší termín , tak by to vlastne vôbec nešlo s poukazom na jadro ústavy a na ohrozenie demokracie a nástup diktatúry.
 

Mňa napadá iný príklad.

Ak by ústavná väčšina v budúcnosti chcela ústavným zákonom zrušiť ÚS, tak ten rozhodne o nesúlade ústavného zákona s ústavou a ÚS je skrátka nezrušiteľný. Macejkovej partia si privlastnila právomovc ktorú jej Ústava nedala. A to je ten základný problém, urobili to svojvoľne. Musí byť poistka proti svojvoľnému konaniu ÚS. Ešte tak vymyslieť poistku proti svojvoľnému konaniu ústavnej väčšiny v parlamente.
 

 

Nepochopil si pointu, urobit sa to chce zmenou jadra ustavy a tam ziadne preskumanie US nie je...
Ale toto je nieco tak neuveritelne, ze sa mi verit nechce...
 

Kde je definované

čo je jadro ústavy? Dvaja právnici, tri právnické názory. Tak to bude aj s jadrom ústavy.
 

englishman

Ako keď hranol blúznil o jadre EÚ. A potom sa z toho vykľula mafiánska periféria.
 

 

zmenit to na iny termin (ak sa teda bavime o nejakom normalnom a nie 20 rokoch) by slo, ale az od nasledujuceho volebneho obdobia. Problemom bola v prvom rade spatna zmena podmienok, nie zmena ako taka.

Zaujimave je, ze my to ich "Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná." v ustave nemame...
 
Hodnoť

Zastavte Kolíkovú! Chce zrušiť základy,

charakter štátu! Buď nevie čo činí, alebo vie, obe možnosti sú strašné a prinesú krajine anarchiu.. ze na ňu budeme spomínať, horšie, než na Macejkovú
 

Zastavte187303!

Chce, aby sme verili jeho sprostostiam!
 

mo70

Netreba ho zastavovať. Každý smerák skôr či neskôr narazí. Aj tento má dlhé vedenie.
 

ale veď ja viem

len si z neho robím kozy :)
 

 

On je sám od seba zabrzdený.
 

 

Kolíkovú nechaj na pokoji, ona veľmi dobre vie, čo robí, len jej návrhy treba čítať s porozumením. A ak by chcela zrušiť také základy charakteru štátu, aké tu vytvoril Mečiar a dokončil Fico, tak by mala za to dostať zlatú medailu.
 

 

Tak tak, vytvorili si premysleny system brzd a protivah, ale pre seba a ochranu ich autokracie. S ficom a spol navyse zabetonovanymi na ustavnom sude by to bola teraz jedna v tomto pripade pre nas nikdy nekonciaca labutia piesen s nevycislitelnymi skodami okolo ich skonu. Chvalabohu sa tak nestalo.

Inak ak sa zosuladi x suvislosti, tak demokraciu neochrani ani pan boh. Ak niekto nevhodny a nehodny najde kluc , ako sa to skoro ficovi podarilo, tak zamok k parametrom demokracie sa odomkne, a potom trva strasne dlho prinavratit veci spat.

Ak je zamok prilis jednoduchy demokraciu to moze znicit. Ak je zamok prizlozity, rovnako to moze demokraciu znicit, nakolko to moze branit vykonaniu akychkolvek, napr aj zachrannych prac.
A akokolvek by sa nam to pacilo neda sa zabezpecit totalna istota buducnosti Je to neustaly boj
 

 

diagnoza: ká nula ká nula té !
 
Hodnoť

 

Nieže jedným hlasovaním, ale jedným hlasovaním za druhým, nezákonnými rozsudkami a aj hrubým spreneverovaním sa svojmu poslaniu či aj nekonaním v prospech podsvetia tu bola v uplynulých rokoch zrušená demokracia. Našťastie (aspoň sa to predbežne tak zdá) nie úplne nezvratne. A Macejkovej precedens aj sám osebe bohato stačí na obozretnosť v nepriamom posilňovaní kompetencie ÚS pod pláštikom ochrany demokracie. Ústavný súd skôr naplní svoje poslanie tým, že sa ústavnými zákonmi bude aj dôsledne riadiť, a nie ich neustále posudzovať a spochybňovať.
 
Hodnoť

Akou reformou k novej mafii

Ministerka Kolíková medzi riadkmi sama pripúšťa príliš obmedzené, jednostranné nazeranie na Ústavu v aktuálnej situácii:

"Ak už je otvorená ústava v súvislosti s justíciou a je potrebné v nej upraviť aj niečo iné, pri úzkom nazeraní na novelizáciu ústavy by sa základný zákon štátu musel otvárať samostatne viackrát."

Zdá sa, že pre stromy nevidno les. V takejto polohe plarí vždy to isté, pre širší prehľad pozrieť na vec inak, možno z inej perspektívy, nestačí fňukať o "úzkom nazeraní na novelizáciu ústavy" a potom mečiarovskym nožom počas dlhej noci urýchlene do rána prechmatom stvoriť iba novú nálepku na vstupnej bráne a výmenu stráží v mafiánskej republike.

Dobrý úmysel nestačí, tu je nutná aj adekvátna forma.
 

 

dobre, teraz to rozmen na drobne, som zvedavy!
 

Všetko má svoj čas

V situácii, keď dominuje hlavne chaos a starý had sa páve vyzlieka z kože, vraždia sa novinári a hľadajú objednávatelia, nie je ten príhodný moment pre štrukturálne uzákonenie nových pravidiel cestnej premávky.

Uvediem iba dvoch komentátorov, keď ide hlavne o to, aby to neskončilo ako s krízovým štábom:

"…niekto neznámy si „pašuje“ do právnych predpisov, čo sa mu len zachce, proces niekam uletel, ani nevieme, kto tu rozhoduje."

Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/225...

Alebo Peter Schutz:

"Explicitné zbavenie ÚS možnosti preskúmavať ústavné zákony len preto, lebo Macejkovej dvor si raz účelovo vyložil materiálne jadro ústavy, je recept na zavedenie tyranie, na čo existuje akurát dosť príkladov z histórie.

Argument, že najvyššia zo všetkých mocí je zákono(ústavo)darná, lebo pochádza priamo z ľudu, nemôže prepisovať nastavenie bŕzd a protiváh, v ktorom je funkciou súdnej moci (aj) chrániť občana pred štátom."

Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/225...
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre