SME

Diskusia k článku: Neschádza zo zreteľa otázka, či lockdownizácia je jediná cesta (komentár)

Na fakticky nútenú dráhu uzatvárania nás posiela stav zdravotníctva.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
81 príspevkov

  • 939308
    "Na fakticky nútenú dráhu uzatvárania spoločnosti špeciálne Slovensko posiela stav zdravotníctva"
    v Holandsku aj v Rakúsku sú teda so zdravotníctvom na tom horšie ako my, či?

    • numo
      v istom zmysle slova mozno aj ano, maju v prepocte na obyvatela mensi rozdiel medzi poctom JIS lozok obsadenych za normalnych okolnosti a ich maximalnou kapacitou, ako mame my (v Holandsku urcite, v Rakusku je to mozne).

      Rakusania si urcili ako kriticku hranicu, ktora uz znamena systemove riziko, tretinu JIS lozok obsadenu covidom. Aktualne je to 21%, to znamena, ze este moze pribudnut o polovicu viac, ako je sucasnych. Vieme, ze toto nebrzdena delta zvlada v priebehu tyzdna alebo dvoch. Narast na dvojnasobok by v Dolnom Rakusku, Korutansku alebo Tirolsku bol uz za hranicou kapacity.

      https://covid19-dashboard.ages.at/dashboard_Hosp.html
  • moulen
    Ja si myslím, že sú za tým farmafirmy. Keď sa im nepodarilo sa nabaliť na predaji vakcín za 20€/osoba, preorientovali sa na liečenie za takmer 5000€/osoba.

    Myslím to samozrejme ironicky:-) a hlavne na adresu tých, čo za vakcináciou vidia zisky farmafiriem, akoby tieto zarábali na prevencii a nie na liečbe...
  • kací®1968
    pravda je taká, že nie len Slovenslo ale celý svet proste nevie ako na na tento vírus. všetko to je len pokus- omyl. a čím viac pokusov tým viac omylov.
    • RBQ
      Ako stará múdrosť vraví: Múry sa učí na cudzích chybách, človek prostý na vlastných a niekto ani z vlastných a to už zasahuje do oblasti klinickej psychológie.

      Citát:
      "Klinická psychológia je oblasť psychológie, ktorá sa zaoberá hodnotením a liečbou duševných chorôb, abnormálneho správania a psychiatrických problémov. Táto oblasť integruje vedu o psychológii s liečbou zložitých ľudských problémov, čo z neho robí vzrušujúci výber kariéry pre ľudí, ktorí hľadajú náročné a obohacujúce pole."
      Zdroj:
      https://sk.reoveme.com/co-je-klinicka-psychologia/

      Konštatovanie:
      Slovensko raz bude pokladom k tomu aby niekto získal Nobelovu cenu za popísanie spoločenskej anomálie a bude sa hrdiť názvom "Slovenský syndróm".
  • 907672
    Prémium
    Vsetci ti hlupaci na cele so schutzom by uz konecne mohli zodpovedat na otazku ako oni navrhuju zastavit sirenie pandemie, alebo si predstavuju, ze sa budeme tvarit, ze sa nic nedeje, len aby sa antivaxeri nestresovali? Teda vsetci okrem tych, ktorym zalezi na ich blizkych a ktori budu musiet antivaxerom. odstranovat mrtvoly z oci. Aby sa zbytocne nestresovali.
    A pritom by to bolo take jednoduche. Staci, aby antivaxeri prestali vychadzat von kde vsetky mozne aspekty reality obmedzuju ich slobody a hlavne v ziadnom pripade neobtazovali nase pretazene zdravotnictvo. Specialne vtedy nie ked dostanu covid. Ale bohuzial antivaxeri su ti prvi co sa hrnu do nemocnic ked dva razy kychnu.
    • Sesulak
      Je to jednoduche. Nastavit jednoznacne pravidla, kto sa dostane na ventilaciu. Jasne povedat, ze sa bude vyberat, kto prezije a kto zomrie. A vsetko otvorit.

      V konecnom dosledku by to sposobilo menej problemov ako toto nekonecne natahovanie a spekulovanie, pricom nikto nevie dokedy, co ukazuju krajiny ktore maju 2x take percento zaockovanych ako my. Sekundarne psychologicke/ekonomicke nasledky, pri tomto nekonecnom roztahovani pandemie su ovela zavaznejsie, ako keby to prehrmelo naplno za 2-3 mesiace.
    • Marty again
      Ono vies, zakladny problem je v tom, ze aj ti "zodpovedne zaockovani" mozu ochoriet a virus sirit just presne rovnako ako kazdy iny nezodpovedny dezolat. Podiel zodpovedne zaockovanych medzi pozitivne testovanymi prestali pre istotu uvadzat, ked sa zacal az nebezpecne blizit podielu zaockovanych v celej spolocnosti. Otvarat v tejto situacii nieco "len pre zaockovanych" ako formu "odmeny", ci spravat sa k zaockovanym ako keby nemohli ochoriet je zasadna chyba ktorou to cele iba zhorsujeme, hlavne ak sa mnoho zaockovanych zblbnutych propagandou o slobode a zodpovednosti sprava tak, ako keby uz ochoriet a prenasat nemohli.

      Cerstvy priklad zo synovej skoly. V susednej triede sa vyskytla spoluziacka s Covidom. Do karanteny poslali vsetkych nezaockovanych, zaockovani sa dalej ucili v triede. Momentalne z 12 zaockovanych co zostali v skole 5 pozitivnych s priznakmi. Zoastavajucim piatim povedali, ze kym priznaky nebudu, na test nemusia. O com je to??
      • kaderník korytnačky Klotildy
        Dobre vravíš. Viacmenej to je ilúzia, že zaočkovaní sa nenakazia. Nakazia, rovnako ako ľudia po prekonaní. Akurát neskončia tak často na JISke.
        • Marty again
          No ale z hladiska sirenia je dnes podstatne vacsie riziko netestovany zaockovany ako testovany antivaxer. Z tohoto pohladu je cele OTP jeden velky fail.
          • kaderník korytnačky Klotildy
            Tam sa to do istej miery vyrovnáva, keďže aj nakazený zaočkovaný vytvára menej vírusu, takže je reálne menej infekčný, než nakazený nezaočkovaný. A takisto preto sú očkovaní menej náchylní spustiť novú dôležitú mutáciu.

            Do istej miery má význam takto primitívne zvýhodňovať očkovaných, aby to vytvorilo motiváciu aspoň pre zopár ľudí naviac, nechať sa zaočkovať. Platí to najmä v momente, keď máš individuálne šírenie a funkčný systém trasovania.

            Ale pri nekontrolovanom komunitnom šírení a opäť raz neexistujúcom systéme trasovania, aké máme momentálne na Slovensku, uznávam, že testovaní by vtedy, keď treba, reálne mali byť všetci. A očkovacie preukazy ako náhrada širokého testovania sú ako leukoplast na striekajúcu hadicu s vodou. Alebo možno dokonca ako hasiaci prístroj s benzínom.

            V istom momente, a už dnes je neskoro, skrátka treba vyhlásiť lockdown na 2-3 týždne, a potom všetkých otestovať, kým im niečo dovolíš. Očkovaných aj neočkovaných. Potom dva týždne sledovať čísla, snažiť sa trasovať, a v prípade potreby zopakovať. To je môj momentálny laický názor.
          • RBQ
            Netestovaný zaočkovaný s vysokou mierou pravdepodobnosti nakazí viac neočkovaných ako očkovaných.
            Testovaný zaočkovaný s vyššou pravdepodobnosťou nakazí viac neočkovaných ako očkovaných.
            Testovaný zaočkovaný ako aj testovaný nezaočkovaný sa môžu bez ohľadu na výsledok testu stať prenášačmi akurát bude rozdiel v incidencii.
            Teraz si zober pomer komplikácií, ventilácií a exitov v oboch skupinách a pochopíš že problém nie je v tom či niekto ochorie ale v tom či umrie a to sa dá minimalizovať očkovaním avšak zatiaľ kým je zaočkovanosť tak úboho nízka je súbor neočkovaných ktorý môžu umrieť veľký a teda absolútny počet úmrtí privysoký - tradičnou rečou naších starých rodičov jedna lastovička leto nespraví.
      • RBQ
        1. nie rovnako - je to jednoznačné a nespochybniteľné
        2. pozitivita očkovaných ako údaj nie je relevantný nakoľko zachraňujeme životy a nie ochorenie a v prípade počtu hospitalizácií a exitov je to jednoznačný prínos (teda to očkovanie)
        3. Príklady zo školy nie sú relevantné nakoľko sa jedná o špecifické chovanie sa jednotlivcov v spoločnosti a nie je možné ju aplikovať na dospelú časť obyvateľstva.
        4. zostávajúci piati majú výnimku a teda nič neporušujú - tu podotknem tá matematika 5+5=12 je nejaká divná - zatiaľ čo v prípade neočkovaných v karanténe a predpoklade že 10% ju nedodržiava sa pri škole s počtom žiakov 112 bavíme o desiatich osobách ktoré porušujú pravidlá, ergo ak iba jeden z tých desiatich je (bude pozitívny) nakazí ďalších x ľudí (dosaď si incidenciu akú chceš) každopádne to bude horšie číslo ako pri tých piatich navzájom.
  • nevedko
    Ja som technik a pozerám sa na to ako na technický problém. Takže, aký je problém? Sú nemocnice preplnené pacientami s Covidom? Sú. Ako to riešiť:
    1) Zväčšiť kapacitu nemocníc a počty ošetrujúceho personálu. Momentálne nereálne, vyžaduje to čas, ktorý teraz nemáme.
    2) Nebrať do nemocníc nových Covid pacientov. Asi sa zhodneme, že toto riešenie je nehumánne.
    3) Znížiť denné prírastky pacientov s Covidom. Toto sa mne osobne javí ako jediné riešenie, ktoré momentálne uskutočniteľné. Vystáva ďalšia otázka. Ako znížiť denné prírastky chorých? Ja vidím tieto možnosti:
    A) Očkovanie. Nie je to stopercentná ochrana, ale znižuje pravdepodobnosť nakazenia a tým znižuje rýchlosť šírenia vírusu.
    B) Rúška a respirátory, hlavne v interiéri. Momentálne ceny rúšok a respirátorov sú také, že denne nové rúško ma stojí 3 eurá mesačne, nový respirátor káždý deň predstavuje mesačný výdaj 6 až 9 eur.
    C) Obmedzenie kontaktov. V krajnom prípade lockdown.
    Takto vidím súčasné problémy v nemocniciach ja. Ak máte na to iný alebo doplňujúci názor, nech sa páči, rád si ho prečítam. Možno sa v niečom mýlim, alebo mi niečo ušlo.

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 654
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 896
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 590
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 686
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 438
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 258
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 670