SME

Diskusia k článku: Leto, keď sa rozpadol štát

Keď sa občania po prázdninách vrátili, bolo po republike.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
53 príspevkov

  • •• EyesWideOpen
    Prémium
    Slovensko prešlo za tých 30 rokov vskutku úžasnú cestu. Od vulgárneho, egocentrického, nevkusného, pomstychtivého, autokratického populistu Mečiara, ktorý mal notoricky zlý vzťah s prezidentom sme to dotiahli až k vulgárnemu, egocentrickému, nevkusnému, pomstychtivému, autokratickému populistovi Matovičovi, ktorý má notoricky zlý vzťah s prezidentkou. Už sa neviem dočkať, čo vzrušujúce na Slovensku prinesie ďalších 30 rokov, ale rozhodne sa je na čo tešiť.
    • zlepšovateľ_246383
      Prémium
      Myslíš, že Matovic unesie prezidentku u dcéru? Ty a tvojich 17 pritakavacov ste úplne vedľa
      • amor fati
        Prémium
        už by to nebolo originálne, len opakovačka....

        ty si myslíš, že len takto sa dá ublížiť tomuto národu?
        alebo ostatné sa neráta?
        neviem kto je "otvorené očko", ale dávam mu za pravdu! teraz ráno o 6,00 vidím, že tých pritakávačov je viac! pozri svoje skóre!
        vieš, aby si nepochodil ako ten jeden na diaľnici, ktorý bol presvedčený, že on ide správne, ale tí ostatní všetci idú v protismere!
        • 1568331
          Opakovačkou je kopanie do Matoviča, lebo veď všetci... Odborníci tomu hovoria "stádový efekt". Toť príklad z histórie:


          ...Pre Krista sa ľud zjednotil v radostnom vítaní v Jeruzaleme, ale o krátky čas sa zjednotil aj v nenávistnom kráčaní na Kalváriu.

          Pre Dávidovho Syna zrezal najkrajšie palmové ratolesti a zložil mu ich k nohám, no nemal problém zložiť k jeho nohám aj drevo kríža.

          Pre požehnaného Kráľa bol schopný prestrieť svoje plášte na zaprášenú cestu, ale o pár dní po poslednej ceste s krížom mu zobral aj spodný odev.
          Dokázal z celého srdca volať: Hosana!, ale rovnako aj z celého hrdla kričať: Ukrižuj ho!...

          https://www.katolickenoviny.sk/nedelne-homilie/category/homilie/article/hosan...

          Matovič je, aký je, je to na slovenské pomery ozaj veľmi neštandardný politik. Jedno mu však nemožno uprieť. Už roky je lídrom v boji proti mafii a korupcii. A tomuto národu roky najviac ubližovala práve mafia a korupcia, s ktorou štandardní politici nedokázali pohnúť Až keď mafiu a korupciu potlačíme, až potom môžeme začať budovať lepší štát pre občanov...


          P.S. Ako Matovič ublížil tomuto národu? Skús dať tri najväčšie ublíženia...
    • reityr5
      Dat meciara na jednu uroven s matovicom?
      To chce velmi velke klapky na ociach.
      Nemam pocit zeby sa nas chcel matovic dostat z eu a nato.
      Zeby dal uniest prezidentke dceru.
      Zeby zbil novinara, tahal sem modelku na otvaranie dialnice, noc dlhych nozov, gaulider atd.
      Ano, nie je to ziadna slava, ale rozdiel to je aj tak poriadny.
      Slovaci si akurat po 1000rokoch prvy krat sami vladnu(neratam prvu republiku za vojny, kde vladlo nemecko), ocakavat ze 1000 rokov vyriesis za 30 je naivne, ale posun tam vidiet je.
  • cts
    Tí, čo smútia za federáciou, boli aj sú v menšine. Nijaké lepšie riešenie v tom čase neexistovalo. Spory (Česi nás okrádajú vs. Penĕzovod na Slovensko je třeba zastavit) sa stupnovali, atmosféra hustla. Veľká časť Slovákov chcela samostatnosť, určitá časť Čechov chcela ísť do Európy rýchlejšie, bez slovenskej brzdy. Alebo už mali dosť sporov (Vaculík: Naše slovenská otázka). Strany, ktoré boli jednoznačne za federáciu, vo voľbách 1992 na Slovensku prepadli. Myslím, že história potvrdila správnosť toho rozhodnutia. Tento týždeň sa na tom zhodli aj Heger s Fialom (debata v Brne). Ak by to malo širokú podporu, za 30 rokov by sa našli ľudia s ambíciou založiť napr. stranu v oboch republikách s cieľom obnovy Československa (Česko-Slovenska). Máme voľne priechodné hranice, spoločný domov v EU, a keď ČR prijme euro, tak opäť aj spoločnú menu. Ako bonus - 2 eurokomisárov. Ako vraví Pithart, vyborny znalec cesko-slovenskych vzťahov, mali sme šťastie, dobre to dopadlo.
    • brel_old
      Nuž, cts, mám odlišný názor. Väčšina aj na Slovensku odtrhnutie nechcela, referendum nebolo.
      Pochvaľovanie dnešného stavu mi pripadá ako zotrvávanie v nemohúcnosti. Nič sa nedá robiť, politici sa bezmocne prizerali - tak ako dnes Matovičovi.
      Už ani nehovoriac o hlasovaní nohami, tisíce ľudí odchádza zo Slovenska do Čiech...
      • reityr5
        Zaujimava otazka je to referendum.
        Realne by v nom rozhodovali cesi. Kedze ich je 2krat tolko. Takze v podstate by nazor slovakov bol nepodstatny. Nieco ako v 48 ked slovaci chceli demokraciu a cesi komunizmus.
        Co ked by vtedy vacsina slovakov hlasovala za odtrhnutie a vacisna cechov proti? Tak nejak proti voli slovakov by zostala federacia.
        Alebo naopak, proti voli slovakov by cesi federaciu zrusili.
        Mozno je dobre ze referedum nikdy nebolo.
        Ale urcite nie je zle ze slovaci prvykrat za svoju historiu dostali moznost si vladnut sami.
        Ziadny zazrak to nie je, ale ani ziadna katastrofa.
        Staci sa pozriet juznejsie, alebo aj severnesie. Alebo aj na vychod pred vojnou.
        • brel_old
          Nuž, reityr5, otázka je, kde je rozdiel medzi demokraciou a právom silnejšieho.
          Pokiaľ ide o to, že vládneme / kradneme si sami , to je podobné. A prvý krát to nie je. Tiso, holokaust, arizácie.
          Občas premýšľam, čím to je , že demokracia funguje omnoho lepšie v Škandinávii. Ja osobne prikladám značnú časť viny kresťanstvu. No to je na širokú diskusiu.
          Keby napísali niekde o výsledkoch referend v Európe. Veľa by sa dalo napísať o Katalánsku, Anglicku a brexite....
          • reityr5
            Fakt ratas za vladnutie slovakov vladnutie pod nemcami?
            Z 1000 rocnej historie si realne vladnu slovaci prvy krat.
            Tych 1000 rokov poddanstva za 30 rokov z hlav nezmizne. Vsak je to vidiet aj tu v diskusii ako velmi ludia tuzia po tom ako na slovensku vladol niekto iny.
            • perspektíva1
              • reityr5
                • perspektíva1
      • 1568331
        Ani Mečiar nechcel samostatnosť. Pamätné sú jeho slová, ": Samostatnosť nechceme, tlačia nás do nej". Kto chce nech si vygúgli.

        P.S. Je zaujímavé, že keď v roku 1968 boľševikom tieklo do topánok, urobili z unitárnej Československej republiky Československú federatívnu republiku. Keď im tieklo do topánok po roku 1989, rozbili federatívnu republiku na dva samostatné štáty. Nepovažujem to za náhodu. Takto sa jednota ľudu, zameraná proti boľševikom, rozdelila a oslabila... Staré známe Divide et Impera... Boľševici rozdelili a ďalej panovali...
    • česť práci a robote pokoj
      Prémium
      Naozaj bola vacsina za samostatnost? Teraz uz je ina situacia ale vtedy, podla mojich pozorovani, asi nie. Preco nebolo referendum aspon na Slovensku? Je az paradoxne, ze mnoho zapadnych krajin berie rozdelenie CS ako vzorovy priklad rozdelenia bez vojny. Porovnavaju nas najcastejsie s Juhoslaviou. Nepochopenie situacie. Tu neboli konflikty, maximalne v 4. cenovej. Keby sa STBaci neangazovali tak by sme doteraz boli jeden stat, pravdepodobne federacia na styl Belgicka. STBaci pod meciarom si ale utrhli aspon cast byvaleho uzemia. Pod Havlom a asi ani pod Klausom nemali sancu.
      Historia to vyhodnoti podla mna takto: Mali sme vsetky predpoklady stat sa malym Bieloruskom ale Dzurindova era to zvratila. Dakujem, napriek vsetkemu. Fico sa snazi ale uz sme ukotveni a chcelo by to velkeho populistu na zmenu.
    • DelMonteCristo
      Prémium
      Historia potvrdila co presne?
      Za 30 rokov existencie meciarovho statu v nom vyse polovicu tejto doby vladol bud priamo Meciarov esemble (1993-1998), alebo vladu staval jeho ziak Fico 2006-2010 a 2012-2020.
      To je vyse polovice a bude trvat tak 20 rokov kym sa uprace bordel, co Fico a spol. uplatnovali ako styl vladnuta. Ak sa zasa dostanu do vlady po najblizsich parlamentnych volbach, tak este ovela dlhsie.
      Pre kazdeho cloveka, co si dokaze vybudovat existenciu v zahranici emigracia bola, je a bude najlepsou volbou. Ako pred 30 rokmi tak aj dnes.
      Spory medzi Cechmi a Slovakmi boli politikmi motivovane a zivene, kedze sa na nich dala vybudovat samonosna politicka agenda a boli by skoncili v momente co by sa krajina bola ekonomicky pozdvihla v porovnani so susednymi statmi uplne rovnako ako stichli spory Slovaci vs. Madari po prvej Dzurinovej vlade.
      Peniaze co sa minuli na vytvaranie organov statnej moci v novom state a tiez peniaze, co zdefraudovali otec vlasti a jeho nohsledi za 30 rokov zufali chybaju na zabezpecenie zakladnych sluzieb statu ako je skolstvo, zdravotnictvo a dopravna infrastruktura.
      Ze sa Fiala a Heger zhodli, ze rozdelenie bolo najlepsie resenie nie je prekvapenim. Nikto z nich by bez toho nesedel tam kde teraz sedi. 😊
  • kalino
    Prémium
    Pod takýmto článkom, ako tento od "progresívneho filozofa", sa objavia vždy slovenskí vlastenci a záchrancovia Slovákov.
    "Samostatná republika takto vznikla ako produkt mečiarovskej kontrarevolúcie, čo je len ďalším v dlhom rade dôkazov o tom, že ľudia sa radi a iniciatívne prizerajú vlastnému nešťastiu." Teda: Národný štát je nešťastie, Slovákom nanútený a nebúria sa!

    Rada zadarmo: Neschovávajte sa za nenápadné články a anonymnú diskusiu, takto to nezmeníte. Urobte plagáty: Chceme návrat do Československa, zrušte slovenské vládne orgány, Praha je naše hlavné mesto atď. a vyrazte do ulíc. Nešťastní Slováci sa k vám určite pridajú a zistíte, koľko máte priaznivcov.


    • 1568331
      Aj môj starý otec si každé ráno dal štamprlík slivovice. Ale len jeden!

      V roku 1989 som mal 40 rokov. Do tej doby som nepočul od nikoho, že by sa mu žiadalo samostatné Slovensko. Ozaj od nikoho. Až v novembri 1989 som videl na Nám. SNP v Bratislave malý hlúčik ľudí, ktorí mávali vlajkami so slovenským znakom a vykrikovali, že chcú samostatné Slovensko. Dav ich hneď umlčal. Keď prišiel do Bratislavy Havel, pri kostole Milosrdných bratov postával malý hlúčik hejslovákov a tiež vykrikovali o samostatnom Slovensku a potom proti Havlovi. Jedna staršia pani spoznala medzi nimi eštebákov...
      • kalino
        Prémium
        Do roku 1989 mohol hlúčik na ulici vykrikovať len niečo ako Nech žije KSČ (pozor, nie KSČS). V tvojej rodine si asi takých nestretol, to verím, a ostatní ti niečo také nepovedali, za to hrozilo vyšetrovanie a basa. Slovenský štát bol vtedy nadávka a bol účelovo automaticky považovaný za fašistický.
        A mimochodom tá stará pani hovorila, že aj eštébaci vykrikovali o samostatnom Slovensku a potom proti Havlovi? To by bolo dosť pozoruhodné.

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 670
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 077
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 764
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 000
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 951
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 790