SME

Diskusia k článku: Ako sme predbehli Ameriku aj Európu (píše Miroslav Beblavý)

Slovensko môže postaviť svoju značku na transparentnosti.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
70 príspevkov

  • Duro N
    Prémium
    Blog
    I napriek transparentnosti - doslova formálnej - je možné a to práve v štátnej správe - robiť s platmi čokoľvek v rozmedzí od 100 do 200 percent tabuľkového platu.



    Čo sa týka zverejnených zmlúv - opäť síce to je, ale väčšinou ide o skeny pdf takže nejaké vyhľadávanie - ani omylom.

    Získať zo štátu niečo ako zoznam subjektov aj s IČO aj IČ DPH nebodaj cez API alebo aspoň aktualizovaný jeden súbor - opäť v ríši snov. Paradoxne najlepšie fungujú účtovné závierky - ale tie nevedia vyhľaávať podľa IČO (teda aspoň nevedeli) -

    Takže síce sme transparentný ale odtiaľ potiaľ .
    • amor fati
      Prémium
      durko, môj palec hore! presne pomenované problémy!

      no ale teraz ked píšem, tak vidím, že zatiaľ ťa ohodnotil predo mnou len jeden respondent, ale dolepalcom. nakoľko tvoj príspevok je dobrý, presne pomenúva problémy, je napísané kultivovane, bez invektív, tak vystáva otázka, že ten dotyčný "dolepalec" čo si myslí o problematike, lebo asi ani poňatie nemá čo hodnotí, možno mal by listovať len leporelá. zostáva ešte jedna možnosť, že existuje tu brigáda, ktorá má na starosti vymínuskovať vytypované mená a príspevky a to bez prečítania, len tak mechanicky. stávajú skoro, mínuskujú nadránom, aby mainstream čitateľov ráno už našiel vymínuskované príspevky. nakoľko človek je známi so svojou interakciu so sociálnym prostredím tieto mínusky nezostanú nepovšimnuté.
      resumé: dobre si napísal, mínuskár to nečítal!
  • diskutér333
    Zaujímavý článok, transparentnosť je vo veľkej väčšine určite prínosom.
    • 2016384
      Je to blbosť. Ja som recruiter a uverejňovať výšku platu je štátom nútené zavádzanie kandidátov. Pretože každý kandidát má inú hodnotu pre každú konkrétnu firmu a rovnako každé pracovné miesto je v očiach kandidáta súbor podmienok, ktoré majú preňho vo výsledku inú hodnotu, ktorú očakáva, že dostane . Či firma uverejní najnižšiu možnú úroveň platu, alebo interval od do alebo len najvyššiu možnú úroveň platu tak vždy je to nevhodný zásah do plynulosti sprostredkovania práce respektíve spojenia najvhodnejšieho kandidáta s danou firmou. Firmy majú neriešiteľnú dilemu. Buď uverejnia len najnižšiu ponuku aby nezavádzali juniornejších kandidátov, ale tým pádom sa seniornejší neozvú, alebo firmy uvedú interval od do a každý kandidát si potom pýta tú najvyššiu čiastku bez ohľadu na stupeň svojej seniority alebo uverejnia najvyššiu ponuku a ozývajú sa im úplne nezmyselní kandidáti pretože pre seniorov na danej pozícii je to stále málo, ale sa neozvú a firma nemá reálnu spätnú väzbu na inzerát takže nevie čo sa deje.
      Potom aj firmy, ktoré by si jednoduchým inzerátom na Profesii obsadili niektoré pozície tak si musia najímať drahé recruitment agentúry a tie musia pracne obvolávať databázy kandidátov a každému povedať, že nie milý pane/pani plat vo Vašom prípade môže byť presne podľa Vašich očakávaní a nie len to čo je napísané v inzeráte na Profesii, takže budeme šťastní ak sa na danú pozíciu prihlásite. Jednoducho skrátene povedané. Pracovný trh je trh čiže miesto kde sa stretávajú dve strany aby spolu vyjednávali a dohodli sa aby boli obe strany spokojné a keď museli zamestnávatelia nalepiť cenovky tak trh je oveľa menej účinný pretože v realite a to opakujem v realite a nie v nejakej teórii zmizol priestor na vyjednávanie.
      A ešte chcem povedať pán Beblavý, že ak chcete urobiť opatrenie z ktorého by zamestnanci reálne benefitovali, tak v realite a nie v nejakej teórii by bolo super keby už deti na strednej škole mali nejaký predmet, alebo v rámci existujúceho predmetu učebnú látku ako sa efektívne predať ako budúci zamestnanec na trhu práce. Ak by osnovy tomu napísali recruiteri z veľkých firiem a nie úradníčka na úrade práce (alebo takzvaný "expert" napojený na štátny peňazovod), čiže ľudia z praxe tak by toto bol reálny a veľmi výrazný príspevok k zvyšovaniu platov zamestnancov a aj celkovej zamestnanosti a spokojnosti zamestnancov.
      • 1720819
        "uverejnia najvyššiu ponuku a ozývajú sa im úplne nezmyselní kandidáti pretože pre seniorov na danej pozícii je to stále málo, ale sa neozvú a firma nemá reálnu spätnú väzbu na inzerát takže nevie čo sa deje."
        to, ze sa im neozyvaju relevantni kandidati je REALNA spatna vazba. samozrejme, to znamena extra pracu pre HR, ktori radi toto delegovali na kandidatov. zrazy uz ludia nemusia zabijat cas rozhovormi, aby sa nakoniec dostali k mzde, ktora je vysmech a predtym bola vaznym tajomstvom, na ktoreho odhalenie si musel cakat. z pozicie zamestnanca je to vyborna zmena, pre recruiterov ako teba, co chcu co najlacnejsie dostat zamestnanca to je asi naprd, ale tato zmena bola na zvyhodnenie zamestnancov
        • 2016384
          To sú dobré postrehy. Ľudia ktorí si hľadajú prácu si myslia, že recruiter je ich nepriateľ pretože ich chce vláčiť po nezmyselných pohovoroch kde zistia že plat je príliš nízky alebo im chce nanútiť smiešne nízky plat. No a teraz čo sa deje v realite? Ako človek hľadajúci si prácu sa nedostanete k najlepším pracovným ponukám pretože výška mzdy uvedená v inzeráte nezodpovedá Vaším očakávaniam. Tak sa proste neozvete. V praxi môžem aj pozláteným písmom napísať, že platové rozmedzie je orientačné a bude predmetom vyjednávania podľa relevantných skúseností aj tak sa ľudia ozývať nebudú.
          Neprebieha informačná výmena čo je základná funkcia každého trhu a tým pádom ľudia vo výsledku s veľkým komfortom (lebo nemuseli ísť na zbytočné pohovory) súťažia o tú jednú pozíciu, ktorá má v inzeráte to správne číslo platu, ale pritom máte ďalších X otvorených pozícií kde by ste dostali lepšie podmienky a rovnaký plat, ale na tie sa neozvete lebo číslo v inzeráte nezodpovedá. Ak si chcete myslieť že je to vina recruitera alebo zamestnávateľa tak ja Vás presviedčať nebudem. Iba som Vás informoval čím ste za svoj komfort pri pohovoroch zaplatili.
          No a len pre informáciu recruiter je priamo finančne motivovaný aby kandidát na zamestnanca mal čo najvyšší nástupný plat.
          • Hucho Hucho1
            Prémium
            "V praxi môžem aj pozláteným písmom napísať, že platové rozmedzie je orientačné a bude predmetom vyjednávania podľa relevantných skúseností aj tak sa ľudia ozývať nebudú".

            Teda ja by som sa ozval, keďže som dostal jasnú informáciu, že keď pri vyjednávaní dokážem, že budem pre organizáciu prínosom, dostanem mzdu vyššiu ako je horná hranica rozpätia.
      • Peter80234
        Recruiter , povolanie z kategorie podomový predajca, realiták a pod. Proste vychcánek. OK, ale tak niekto to robit "musí".
        Ale to že píšeš , že pri zverejnení platu, aj zavádzajúceho, sa ozvú nesprávni kandidáti..takže pri zverejneni žiadneho platu sa nesprávni neozvali ? hehe, nezmysel.
        • 2016384
          Pre teba vychcánek ešte raz: Vždy sa ozývajú aj nesprávni kandidáti, ale po zavedení povinnosti uverejňovať výšku platu sa na mnoho pozícií ozývajú iba nesprávni kandidáti alebo nikto. Neprebieha plynulá trhová výmena informácií. Nedochádza k vyjednávaniu a k spätnej väzbe, ktorá potom koriguje platové rozmedzie smerom nahor. Samozrejme, že sa to nakoniec deje, ale oneskorene a s väčšími nákladmi pre všetkých zúčastnených.
      • Duro N
        Prémium
        Blog
        Nie som nijako spojení s HR, ale chápem to podobne ako vy, ktorý sa tomu venujete profesionálne.
        • 2016384
          Tak vďaka za podporu. Ešte ma napadlo, že pokiaľ kandidát nechce zbytočne chodiť na pohovory kde mu nakoniec ponúknu nízky plat, ale zároveň chce mať prístup k čo najviac zaujímavým a preňho relevantným pozíciám tak by nebol zlý nápad uvádzať do svojho životopisu (ktorý aktívne rozosiela pri hľadaní si práce) orientačné platové očakávania. Buď minimum alebo nejaký interval. Potom by mohol záujemca o prácu smelo posielať takýto životopis na všetky relevantné pracovné inzeráty bez ohľadu na to akú výšku platu tam uvádzajú. Môžem garantovať, že nie na všetkých ale pri väčšine pracovných pozícií na trhu práce by mu takýto prístup priniesol lepšie výsledky ako keď sa ozýva iba na inzeráty kde je uvedená výška platu presne podľa jeho predstáv.
          • Skywalker
            Dobrý nápad.
            Na druhej strane mám dojem, väčšina recruiterov aj HR ľudí s firiem sú dementi, ktorí sú schopní pokladať akurát schematické otázky typu kde sa vidíte o 5 rokov a ich výbery ľudí nemajú skoro nič spoločné s tým, čo sa v praxi od kandidátov bude očakávať a to či vybraní ľudia budú vhodní na to miesto je skôr náhoda.
  • tama pitam
    Prémium
    Ďakujem autorovi za článok, je fajn, v atmosfére všeobecného marazmu a zmaru, uverejniť občas aj takéto pozitívne veci, pri ktorých nevychádzame ako najväčší lúzri.

    Chcem len upozorniť, ako človek z akademického prostredia, na jednu vec, na spomínané zverejňovanie záverečných vysokoškolských prác. V tomto podľa mňa vôbec nie sme lídri či premianti, práve naopak. Máme síce centrálny register záverečných prác, do ktorého študenti musia nahrať svoju prácu, je však prakticky nemožné, aby sa človek zvonka do tohto registra mohol dostať a voľne si v ňom vyhľadať práce, posúdiť ich kvalitu, atď. Funguje to na viacerých VŠ v Česku, určite v Brne na MU, u nás sa však k prácam absolventov VŠ dostať prakticky nedá a verejná kontrola kvality prác je tak veľmi obtiažna a prakticky vylúčená.
    • Patres_
      V rámci centrálneho registra záverečných prác po prekliknutí sa na "online katalóg CRZP" sa mi darí práce absolventov dohľadať ako aj prehliadať, nie je to síce ideálne, ale použiteľné. Prikladám link.

      https://crzp.cvtisr.sk/

      • Peter Bašista
        Nie všetky práce sú však zverejnené. Tento register má záznamy aj o takýchto nezverejnených prácach. Ale nie je možné ich odtiaľ stiahnuť.

        Nevidím dôvod na to, aby bolo možné záverečnú prácu nezverejneniť. Záverečná práca podľa mňa musí byť vždy podrobiteľná verejnej kontrole.

        Ak niekto chce robiť neverejný výskum, môže to samozrejme urobiť. Ale ak nesúhlasí so zverejnením takéhoto výskumu, tak by nemal mať možnosť ho následne použiť ako svoju záverečnú prácu.
        • Matosko
          Ja Vam jeden dovod mozem uviest, existuje ich vsak o dost viac: ak vyskum vedie k novemu technickemu rieseniu, ktore by mohlo (a podstate aj malo) viest k predmetu, ktory predstavuje potencialny objekt priemyselnopravnej ochrany (napr. patent, uzitkovy vzor, ...), tak jeho zverejnenie pred podanim prihlasky - napr. patentu, znamena prekazku patentovatelnosti (nesplni podmienku novosti a stane sa sucastou stavu techniky). Tak isto - obchodne tajomsto, know-how, utajovane skutocnosti (napr. pri vojenskom vyvoji, jadrovom vyskume a vyvoji, ci pri obycajne analyze uctov realnej firmy, atd.). Takze niektore zaverecne prace nebudu po urcitu dobu zverejnene a niektore nikdy. A nie je to pre prianie daneho studenta, ale napr. z objektivnych dovodov, ci z priania garanta vyskumu, danej skoly alebo objednavatela vyskumu. Ti ktori pracu hodnotia su viazani za splnenia urcitych podmienok (NDA) mlcanlivostou. Praca moze byt vyborna, student prejde a obhaji si ju, len nebude zverejnena z objektivnych dovodov.
          • Duro N
            Prémium
            Blog
            Práve pre tento dôvod by mal byť povinnosť všetko zverejniť.
            Ak chce niekto robiť komerčný výskum - môže ale bez účasti verejných financií. A potom nech sa páči môže z toho plynúť ochrana.
            • Matosko
        • Hucho Hucho1
          Prémium
          súhlasím, nie je dôvod záverečnú prácu nezverejniť. Snáď až na nejaké výnimky (v práci sa uvádzajú utajované skutočnosti a pod.). Už som cca 2 roky mimo systému, ale ako vedúci BP/DP som mal možnosť ovplyvniť, či práca bude zverejnenä al. nezverejnená. Takéto praktiky treba ukončiť.
  • m62
    Riaditeľ k zamestnancom:
    "A upozorňujem vás, že výška vašich platov je dôvernou internou informáciou a nesmiete o nej s nikým rozprávať"
    "Nebojte sa pán riaditeľ, my sa o tých platoch aj tak hanbíme hovoriť"
    • 1448757
      To sa stalo v ktorom podniku 😄 Som pozeral teraz na youtube ako pokrachoval sony erikson este nejaky japonci ... Nuz jeden obr sef ten odzaciatku podrazal nohy firme (ktory to zafinancoval cele), a ti druhi (sony erikson ) zobrali americana za tazke miliony a ten ich komplet potopil v style Igy Matovica cez kovid. ...

      Kde je ta komunikacia s managmentom v dnesnych firmach ?
      Aj z osobnej skusenosti viem ze majitel a managment vobec nemusi zaujimat co sa deje vo firme. Ano su vselijake formulare ktore cita personalne a posle vedeniu grafy 😄

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 007
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 214
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 029
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 066
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 919
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 505
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 123
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 041
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business