Dnes som túto tému otvoril v diskusii v k článku: Každá piata strela ukrajinských delostrelcov bude z Dubnice? Ukrajinská ofenzíva sa začína na Považí
zdroj:
https://domov.sme.sk/c/23151558/konstrukta-defence-dubnica-nad-vahom-ukrajina...
"Budem sa to snažiť napísať čo najviac diplomaticky či sa Nám to tu niekomu páči alebo nie bez odhľadu nato k akému politickému táboru inklinujeme avšak dnes by sme sa napr. o 155 mm 52 kal. ShKH ZUZANA 2 nielen pre potreby Ukrajiny nebavili ak by sa pred pár rokmi nerozbehol proces výroby pre ShKH ZUZANA 2 pre naše Ozbrojené sily SR a na drujej strane ak by tí, ktorí v tom čase o tom rozhodli pre zmenu by sme sa s najväčšou pravdepodobnosťou nebavili o exporte ShKH ZUZANA 2 na Ukrajinu. To sú tie paradoxy.
Ale o inom som chcel nakoľko to súvisí z našim bezpečnostným a obranným priemyslom a jeho vlastnou schopnosťou ešte niečo v rámci výskumu a vývoja R&D a následnej produkcie ponúkať a to je práve skutočnosť dnešných dní kedy poverení si nepochopiteľne vyberajú z grantovej ponuky našich partnerov z USA práve obrnené vozidlá americkej produkcie.
Naozaj vo svete je málo štátov, ktoré neakvizujú výrobky svojho bezpečnostného a obranného priemyslu čím podporia hospodárstvo (ekonomiku) skrz investície a v nepodlednom rade platy pričom dane a odvody zostanú doma. V tomto žiaľ budeme opäť zrejme svetový unikát, kde aj to málo čo dokážeme R&D navrhnúť a vyrobiť si necháme "darovať" od nášho spojenca.
Samotná prevádzka novej platformy si vyžiada relatívne veľké finančné náklady pričom vo všeobecnosti sa tie náklady na prevádzku zbrojných systémov počítajú ako keby v pomere cena systému krát tri (x3) počas celej doby životnosti takže ide o relatívne veľmi veľké finančné prostriedky.
K veci len dodám, že kvality v grante ponúkaného amerického obrneného vozidla 4x4 sú neodkšiepiteľné to vonkoncom ich nespochybňujem avšak každý jeden štát ak mu záléži na svojom bezpečnostnom a obrannom priemysle si predsa ak má spôsobilosť v R&D a výrobe v danom prípade obrnených vozidiel (a v grante aj útočných pušiek) tak si predsa v rámci grantu vyberá takú armádnu techniku toho štátu, ktorá nekoliduje s produktami jeho obranného priemyslu o to viac ak ju má aj v Dlhodobom pláne obrany do 2035.
Aj vzhľadom na vyššie uvedené netreba vysvetlovať prečo mnohé štáty produkujúce zbrane a zbraňové systémy nakupujú primárne vlastné produkty ich bezpečnostného a obranného priemyslu byť sú mnohdy technologicky nie tak pokročilé/vyspelé ako napr. práve tie z USA."