SME

Za čo vlastne platíme zdravotné poisťovne

Ak by sme sa zbavili súkromných zdravotných poisťovní, problémy zdravotníctva by sa nezmenšili, možno práve naopak. To neznamená, že je spôsob, akým v súčasnosti prichádzajú poisťovne k zisku, úplne v poriadku.

Zdravotné poisťovne vyberajú od ľudí poistné, pretože na to majú zo zákona nárok. Príjmy teda majú zaručené a jednoducho naplánovateľné. Náklady nemajú nikdy vyššie ako príjmy, pretože ak by im to hrozilo, tak lekárom a nemocniciam jednoducho nezaplatia za všetku odvedenú prácu.

A čo s tým môže robiť pacient? Platiť poistné a dúfať, že ho lekári aj tak ošetria. Nebolo by lepšie zisk zdravotných poisťovní nechať pacientom a lekárom?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bohužiaľ, také jednoduché to nie je.

Čo by stálo zbaviť sa ich

Väčšina vyspelých krajín má len jednu zdravotnú poisťovňu, Slovensko sa tak k takejto možnosti môže vrátiť. Súčasný systém, ktorý pripúšťa aj súkromné zdravotné poisťovne, vznikol na Slovensku hlavne preto, aby si priemyselná loby udržala pod kontrolou tok peňazí, ktoré za svojich zamestnancov platila na zdravotnom poistení.

SkryťVypnúť reklamu

Skôr ako o zisk vtedy šlo o naplnenie predstavy holdingov, ktoré sa o svojich ľudí postarajú kompletne - zamestnajú ich, poistia a ešte im aj poskytnú zdravotnú starostlivosť v nemocnici, ktorú si z týchto peňazí platia. Preto mali svoju poisťovňu napríklad chemici a železiari, ale aj ozbrojené zložky a železničiari.

Napätie medzi zdravotníkmi a poisťovňami vzniklo až v momente, keď na trhu ostali len také súkromné poisťovne (Dôvera, Union), pre ktoré je hľadanie zisku v zdravotníctve hlavnou činnosťou.

Ak by sa ich štát rozhodol zbaviť, môže systém legálne zmeniť a investorov vyplatiť.

Z dvoch dôvodov by to bola veľmi riskantná operácia. Po prvé, hrozilo by, že pri stanovení výšky odškodného by boli holandské Eureko (Union) a slovenskí podnikatelia Penta a Juraj Široký (Dôvera) šikovnejší ako vládni vyjednávači. Za ich odchod by sme teda zaplatili viac, ako by bolo nutné. Šlo by pritom určite o sumu rádovo v stovkách miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Pre dobrý pocit

Ešte pochybnejšie je, či by sa to slovenskému zdravotníctvu vrátilo. Predpokladom úspechu totiž je, že štátna poisťovňa by dokázala na trhu udržať aspoň takú finančnú disciplínu, akú mu v súčasnosti diktujú Dôvera a Union.

No história Slovenska ponúka málo príkladov bohatých verejných inštitúcií, ktoré neboli raz za pár rokov drasticky tunelované alebo aspoň zneužívané na politické účely. Príkladov, ako je napríklad súčasný manažment Ľuboša Lopatku v Sociálnej poisťovni (alebo Mariana Faktora vo Všeobecnej zdravotnej), je málo na to, aby sme verili, že sa to v najbližších rokoch bude dariť dlhodobo.

Je preto šťastie, že o úplný odchod súkromných poisťovní sa už nesnaží nikto z politikov. Získali by sme síce dobrý pocit, že finanční investori si zo zdravotného poistenia neberú napríklad tri percentá ročne, no zaplatili by sme za ich odchod veľa peňazí a klesla by aj efektivita vyberania poistného a objednávania zdravotnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na jednoduché nápady

Dobrý nápad nie je ani vysoká mimoriadna daň na zisk zo zdravotného poistenia. Ak by si aj štát pred súdmi 80-percentnú sadzbu obhájil, neznamená to, že by sa k tým peniazom aj dostal. Minimálne Dôvera by mala možnosť časť profitu skryť pred štátom v kontraktoch so sebe blízkymi zdravotníckymi zariadeniami, laboratóriami či lekárňami.

V horšom prípade by zasa hrozilo, že motivácia Dôvery a Unionu podnikať by klesla. A s ňou významne aj tlak na efektívnosť v slovenskom zdravotníctve. Aj pri takom scenári by bol plusom len pocit úľavy, že sme poisťovniam zobrali zisk.

Viac spravodlivosti

Spravodlivosti pri rozdelení nákladov a profitu by viac pomohlo, keby sa politici zasadili o okamžitú zmenu takzvaného prerozdeľovacieho mechanizmu, ktorý by v praxi zrejme znížil profit dvoch súkromných poisťovní a pridal Všeobecnej zdravotnej, ktorá má väčšie percento pacientov, ktorých liečba je veľmi drahá.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sú pravdivé prepočty, ktoré si robila štátna poisťovňa, znamenalo by to presun približne 50 miliónov eur ročne, čo by prakticky vynulovalo zisky súkromných poisťovní.

Princíp prerozdelenia poistného podľa presnejších informácií oficiálne nikto nespochybňuje. No hoci pri začiatku tvorby rozpočtu na rok 2012 sa predpokladalo, že nové prerozdelenie poistného sa zavedie už od budúceho roka, ministerstvo zdravotníctva to odložilo až na rok 2013.

S tým, že už teraz prichádzajú návrhy rozčleniť prechod na nový, pre súkromné poisťovne momentálne nevýhodný systém, na ďalších päť rokov.

Radšej ich treba pritlačiť

Všeobecne lepšie ako zakazovať zisk alebo naň dávať extrémne dane je prinútiť poisťovne, aby za peniaze, ktoré z poistenia dostávajú, boli pre liečenie pacienta oveľa užitočnejšie, ako v súčasnosti sú. Nestarať sa o to, aký majú zisk, ale pridávať im konkurenciu, povinnosti a kontrolu.

SkryťVypnúť reklamu

Konkurenciu možno na trhu zdravotných poisťovní posilniť tým, že štát rozdelí Všeobecnú zdravotnú poisťovňu na viacero častí a niektorým z nich nájde investora.

Úplne by z trhu odísť nemal, no napríklad s tretinovým podielom by dokázal rýchlo korigovať trh, ak by sa súkromné zdravotné poisťovne pokúsili o kartel. Okrem toho, jedna štátna poisťovňa by mala na trhu ostať aj preto, lebo 65 percent poistencov, ktorí z nej doteraz neodišli, svedčí, že mnoho ľudí jednoducho nechce byť poistených v súkromných poisťovniach.

Dôležité je, že ak by súkromných poisťovní pribudlo, pomery by sa zmenili tak, že by sme už napríklad nemuseli diskutovať, či Penta cez podiel v Dôvere a možný politický vplyv na VšZP ovláda poistný trh veľmi, alebo úplne. Podmienkou privatizácie by určite malo byť, aby žiaden súkromný hráč nemohol získať napríklad viac ako štvrtinu trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Voľnejšie prestupy

Zmenšiť treba aj obmedzenia, ktoré majú poistenci pri zmene zdravotnej poisťovne. Pri súčasnom stave informatiky nemožno vážne tvrdiť, že sa to dá efektívne len raz do roka a to v septembri s platnosťou až do januára.

Prečo by poistenec nemohol meniť poisťovňu hocikedy, len s obmedzením na počet prestupov do roka? Ak poisťovňa vie, že pacient si musí svoj hnev alebo motiváciu prestúpiť pamätať vždy až do septembra, jej snahe vyjsť mu v ústrety to škodí.

Ako si zaslúžiť zisk

Koncept z čias Rudolfa Zajaca, ktorý predpokladal, že poisťovňa bude „manažovať“ pacienta, nefunguje. Málokedy dokáže poisťovňa pri výbere lekára viac ako len ponúknuť zoznam doktorov, s ktorými má zmluvu.

Rozbehlo sa síce zverejňovanie prvých rebríčkov kvality nemocníc, no dostatočné informácie o kvalite liečby pacient nemá ako zistiť. Ak idete na jednoduchú operáciu, rozhodujete sa len podľa informácií z druhej ruky alebo podľa odporúčania iného lekára. Ale prečo by ste sa zároveň nemohli pozrieť napríklad na porovnanie úspešnosti operácií na jednotlivých oddeleniach, ale aj u jednotlivých lekárov.

SkryťVypnúť reklamu

Poisťovne to nerobia, lebo na to nemajú dosť dát a nechcú si ešte viac rozhnevať doktorov. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou to nerobí, lebo mu to zákon neprikazuje - a nechce si pohnevať lekárov. Preťať to môže len štát, ktorý postavenie pacienta posilní tým, že zdravotníkom prikáže informácie poskytovať a poisťovne a regulátora zaviaže ich triediť a zrozumiteľne zverejňovať.

Do poslednej chvíle

Výhrada, že pacienti tomu neporozumejú a že takéto zverejňovanie prinesie do brandže zbytočne ďalší stres, určite príde. Rovnako to bolo aj pri zavádzaní povinnosti zverejňovať na webe všetky nové zmluvy, ktoré uzatvárajú zdravotné poisťovne.

Účelom bolo, aby sa v štátnej poisťovni menej kradlo a aby súkromné poisťovne nemohli tajne uprednostňovať napríklad nemocnice, ktoré majú príbuzných majiteľov. Zdravotníkom sa podarilo vylobovať odklad a tak zákon pre nich platí len od novembra tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu

V praxi to znamená, že poisťovne dostali rok času na to, aby najväčšie excesy odstránili dovtedy, kým sa začnú rokovania o kontraktoch na budúci rok. Možno aj preto, ak dnes požiadate niektorú súkromnú poisťovňu, aby vám ukázala aj informácie zo zmlúv, ktoré uzavrela pred účinnosťou zákona, odmietne vás.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 327
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 818
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 096
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 852
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 719
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 829
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 185
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva 1 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prekážala len jediná vec.


3
Beata Balogová.

Kardináli sa rozhodli, ale svet ešte čaká.


21
Peter Schutz

Kým Orbán funguje ako ruský disruptor pri hlasovaniach, Fico je symbolom popierača hodnôt demokracie.


12

Kreslí Mikuláš Sliacky.


9
  1. Juraj Tušš: 80 rokov
  2. Anna Miľanová: Štylizované, fantazijné kvety v trávnatom poraste...
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  4. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  5. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  6. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  7. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  8. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 603
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 666
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 259
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 365
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 970
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 755
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 979
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 966
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
SkryťZatvoriť reklamu