Robiť závery je iste predčasné, ale prvé dni Trumpa v úrade favorizujú skeptické (panické?) predpovede. Útok na médiá, ktorým sa prezentoval v sídle CIA, nie je nič menej než konflikt kultúr rovno v lone euroatlantickej civilizácie.
Samotná skutočnosť, že z – údajného – skreslenia účasti na slávnosti urobil Trump hlavnú „myšlienku“ svojho pozdravu spravodajskej komunite, svedčí o sebastrednosti, aká sa zvykne na tejto úrovni skrývať. Nie predvádzať, a stokrát nie pred pamätníkom padlých agentov, kde sa od štátnikov očakávajú úplne iné postrehy.
Popri emocionálnej zraniteľnosti, čo je zradná kvalita u nositeľa „atómového kufríka“, sálalo z tirád o „novinároch čoby najnečestnejších ľuďoch zemegule“ (a pod.) čosi vážnejšie: Utkvelá predstava, že tzv. mainstream manipuluje realitou úmyselne.

Ešte aj keby v porovnaní návštevnosti „na Obamu“ a „na Trumpa“ bola pravda uňho – akože zrejme nie je –, prezumpcia nečestnosti tradičnej žurnalistiky je výpoveďou o konšpiračne streštenom, zmrzačenom vedomí prezidenta USA.
Pozícia, že NYT, Washington Post, CNN, NBC atď. manipulujú realitou a ozajstná skutočnosť je v alternatíve sociálnych sietí, je presun generálneho štábu kultúrnej (antisystémovej) revolúcie rovno do Bieleho domu.