Autor je emeritný profesor, pôsobil na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave.
V poslednom čase venujú noviny veľa priestoru návrhu zmien vysokoškolského vzdelávania pripravovaných skupinou poradcov ministra školstva, lenže navrhované zmeny sú prakticky rovnaké, ako ich formulovali samozvaní mudrci z Iniciatívy za živé univerzity.
Najaktívnejší z jej členov sú podpredseda Slovenskej akadémie vied Emil Višňovský a prorektor súkromnej Vysokej školy manažmentu v Trenčíne Jozef Hvorecký.
Ďalší dvaja členovia tejto iniciatívy sú profesormi na Univerzite Cyrila a Metoda v Trnave, resp. na čudesnom Dubnickom technologickom inštitúte, ktorý (technologický inštitút) vychováva učiteľov praktickej prípravy.
Z návrhu pripravovaného skupinou poradcov pána ministra, resp. členov „Iniciatívy“ sú zrejmé výhrady k práci Akreditačnej komisie SR (AK SR). Čitateľ sa neubráni otázke, či náhodou týmto vysokým školám AK SR „neublížila“. Pravdepodobne áno.

Tvrdšie pravidlá v Česku?
Najostrejší kritikom práce AK SR je prof. Hvorecký, ktorý bojuje proti tomu, aby sa pri akreditáciách vysokých škôl kládol dôraz na výsledky vedeckej práce ich učiteľov.
To, že v pozadí navrhovaných zmien je priam až nenávisť voči AK SR, je zrejmé z článku prof. Hvoreckého publikovanom v SME 27. decembra 2016. Prejudikuje, že AK SR mala rovnaké kritériá kvality na hodnotenie práce docentov a profesorov zo všetkých študijných odborov, čo však nie je pravda.
“Možno by v tejto chvíli bolo lepšie, keby sa žiadna reforma nekonala. Kedykoľvek sa do reformy vysokých škôl angažovali politici, vždy to viedlo iba k zhoršeniu kvality vysokoškolského vzdelávania.
„
Rozhodne sa líšili kritériá pre prírodné, technické či spoločenské a humanitné odbory, ako aj pre odbory umelecké. Vždy sa však zdôrazňovalo, aby budúci docenti a profesori boli tvorivé osobnosti. Dúfam, že každému rozumnému človeku je jasné, že vysoké školy majú vychovávať tvorivé osobnosti, a teda aj ich učitelia musia byť takýmito osobnosťami.
Spomínaní autori píšu v zmysle, že výborní študenti utekajú na vysokoškolské štúdium do Česka, pre zlú prácu AK SR, ktorá hodnotí školy iba na základe scientometrických kritérií.
Inde (Denník N, 15. decembra 2016) tí istí autori tvrdia, že Akreditačná komisia v Českej republike má ešte tvrdšie kritériá. Nie je to náhodou dôkazom toho, že vďaka kritériám AK ČR sa zlepšila úroveň českých vysokých škôl, a preto do ČR odchádzajú naši najlepší študenti?
Akademická práca je výskum
Prof. Hvorecký píše, že podstatou akademickej práce nie je publikácia, tá je vraj výsledkom výskumnej práce.
Zaujímalo by ma, čo myslí autor pod akademickou prácou, keď ňou nemá byť výskum. Je to iba pedagogická práca? Ale veď tá sa robí aj na základných, ako aj stredných školách.