SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Pred kým ospravedlňujeme našu prítomnosť v NATO?

Pätnásť rokov členstva Slovenska v Aliancii: ako to vidím dnes.

Ivan Korčok. (Zdroj: TASR)

Autor je veľvyslancom Slovenska v USA

Štvrtého apríla uplynie 70 rokov od vzniku NATO. Som rád, že Slovensko nebude vo Washingtone chýbať, keď si ako členský štát spolu s ostatnými pripomenie toto výročie, od ktorého sa nedá oddeliť ďalší medzník - náš vstup do aliancie v roku 2004.

Pätnásť rokov v porovnaní so siedmimi desaťročiami naozaj nie je veľa, ale súdiac podľa toho, čo o bezpečnosti, NATO a spojenectvách s tým súvisiacich počúvame práve v týchto dňoch, akoby to už bol príliš dlhý čas, a preto si treba znovu zopakovať, o čom to bolo vtedy a o čom je to dnes.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žiada sa mi navyše niečo k tomu povedať už aj preto, lebo som mal česť za Slovensko viesť prístupové rokovania do NATO.

Žiadne uprostred

Namiesto historického exkurzu by som sa rád podelil o epizódu, ku ktorej sa v myšlienkach vraciam práve teraz. Bolo to v marci 1999, keď som sa v Bruseli zúčastnil na ceremónii vztýčenia vlajok Česka, Poľska a Maďarska, našich troch susedov, ktorí sa vtedy stali členmi NATO.

Keď dohrala česká hymna a po nej zostalo ticho, lebo nenasledovala naša slovenská, tak ako na to bola moja generácia zvyknutá z čias spoločného štátu, bolo spečatené, že po roku 1989 Slovensku ušla prvá príležitosť stať sa členom aliancie demokratických krajín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Stáli sme na križovatke, pretože sme sa vlastnou vinou vyčlenili zo strednej Európy integrujúcej sa do západných štruktúr. Azda si ešte niektorí pamätáme, ako sme napriek tomu počúvali, že sa vlastne nič nestalo, lebo „keď nás nechcú na Západe tak pôjdeme na Východ...“

Prečítajte si tiež: Príbeh NATO odštartoval prevrat v Československu Čítajte 

Našťastie, opäť vlastným pričinením, sme dostali druhú šancu a naša vlajka bola vztýčená v sídle NATO 2. apríla 2004. Pre mňa zostane osobným zadosťučinením, že som mohol byť opäť pri tom, keď hrala naša hymna, ale najmä preto, že Slovensko odolalo pokušeniu byť niekde uprostred.

V našom prípade by však „uprostred“ znamenalo vybrať sa na východ a je jasné, že nejde o geografiu, ale o to, že by tu boli nastolené iné spôsoby vládnutia ako u našich bezprostredných susedov.

O vtedajšom období a súvislostiach sa už povedalo všetko a priznám sa, že ma už unavuje opakovať všetky bez akýchkoľvek pochýb platné argumenty v prospech členstva v NATO. Skôr ma udivuje to, ako sa za krátkych pätnásť rokov zabúda na súvislosti a ako sa účelovo vytvárajú iné, alternatívne, ktoré postupne plnia náš politický priestor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nemôžem sa zbaviť dojmu, že dnes sa NATO a naše členstvo dostali do polohy, v ktorej sa pomaly stáva politicky ošemetné povedať, že je to dobré pre Slovensko. Nie zriedka to znie skôr ako povinná jazda než presvedčenie. Hovorí sa viac o záväzkoch a povinnostiach ako o rozhodnutiach z našej vôle.

Akoby sme stále robili niečo pre Brusel, spojencov, Američanov, a nie kvôli sebe. Navyše, banálne konštatovanie o tom, že členstvo v NATO je pre Slovensko dobrá vec, sa nezaobíde bez uistenia, že napriek (!) tomu chceme mať dobré vzťahy s Ruskom.

Sankcie nemohli nebyť

Tieto dôvetky netreba, lebo vyznievajú ako ospravedlnenie a naše členstvo v NATO stavajú do protipólu k vzťahom s iným štátom. V tomto duchu sme sa od jedného prezidentského kandidáta nedávno dozvedeli, že „kvôli Ukrajine a záujmom Západu sa nedáme zatiahnuť do vojny proti Rusku“.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za Slovensko. Za Rusko. Brat za brata. Za slobodu. Za mier. (Protest strán Smer a Republika pred Prezidentským palácom 20. septembra 2022.)

Kým sa v opozícii formuje front Jednotného Ruska, vláda ani nedokáže vysvetliť, čo by znamenalo mať za suseda Rusko.


4m

Toto vyzerá výborne už od názvu.


5 h
Peter Schutz

Ústavná väčšina za september predišla úradníckemu scenáru.


20 h
Nataša Holinová

Nad Tatrou sa blýska, kauzu Búrka nástojčivo potrebujeme ukončiť.


20 h
SkryťZatvoriť reklamu