Tomáš Jahelka je politológ, pôsobí na Trnavskej univerzite v Trnave.
Roman Jančiga je politológ, zaoberá sa históriou politického myslenia na Slovensku.
Názorová a ideologická diferenciácia politických strán je prirodzenou súčasťou liberálnej demokracie. Zabezpečuje sa tým možnosť reálnej voľby podľa vnútorného presvedčenia a politickej orientácie voličskej základne.

Nedávna dohoda koalície PS-Spolu a KDH o vzájomnom neútočení v predvolebnom období by dávala zmysel, ak by Slovensku hrozila prírodná katastrofa historických rozmerov. Dôvodom dohody je však niečo celkom iné.
Jej signatári sa dohodli, že sa nenechajú rozoštvať témami v kultúrno-etickej oblasti a nezahltia sa tak zbytočným zápasom (Hlina).
Vnucuje sa tak otázka, či zápasy, ktoré v mnohom určili charakter politického súťaženia na Západe i u nás, boli "zbytočné” a či dosiahnuté výsledky emancipačného pohybu posledných desaťročí neospravedlňujú tvrdé a dlhé názorové konflikty, ktorých boli výsledkom.
Pripusťme však, že stav slovenskej spoločnosti v oblasti korupcie a spravodlivosti je taký, že dohody tohto typu sú odôvodnené a potrebné, aby boli dosiahnuté dôležitejšie programové ciele. V tejto oblasti je azda najďalej strana Spolu, ktorá verejnosti predstavila svoj ucelený politický program.
Nie je naším cieľom vypracovať jeho podrobnú analýzu, nebude však ďaleko od pravdy, ak ho označíme za pokračovanie reformného elánu z čias druhej Dzurindovej vlády.
Dôraz, aký je kladený na prínosy rovnej dane, posilnenie druhého dôchodkového piliera, zdôrazňovanie princípu súťaživosti a zavedenie systému súkromného pripoistenia v oblasti zdravotníctva, je logicky podmienený názorovou a ideologickou profiláciu predstaviteľov tejto strany a ich minulým politickým pôsobením v SDKÚ a SaS.
Peter Tkačenko vo svojom nedávnom komentári, ktorý sa venoval živnostenskému podnikaniu, dokonca dospel k obraznému konštatovaniu, že programom strany Spolu v tejto oblasti je, aby živnostníci neplatili vôbec nič (na mysli má Tkačenko znižovanie daňovej záťaže živnostníkov).
Ako k týmto témam pristúpi progresívny koaličný partner, nemožno s istotou predpovedať, pravdou však je, že historicky boli v našej spoločnosti progresívne témy nerozlučne späté s ľavicou agendou a emancipačnými snahami pracujúcich zamestnancov.
Na podporu tohto tvrdenia uveďme aspoň dva príklady.