Autor bol ministrom financií SR, pôsobí ako šéf strategickej skupiny poradcov na podporu reforiem na Ukrajine a prezident ekonomického think-tanku MESA10.
Pred dvoma týždňami som na tomto mieste napísal, prečo si myslím, že doteraz uplatňovaná politika boja proti klimatickým zmenám (ktorej bol klimatický summit OSN pred dvoma týždňami súčasťou) nebude a nemôže byť úspešná a v skutočnosti je skôr hrozbou ako riešením.
Zhora nanucovaná politika dosiahnutia čo najrýchlejšej „uhlíkovej neutrality“ je nielen príliš drahá a neefektívna, ale aj nereálna a nerealizovateľná, a teda v konečnom dôsledku kontraproduktívna, pretože vytvára dojem, že máme riešenie.
A tým znižuje pravdepodobnosť prijatia skutočne efektívnych a reálnych riešení.
Podozrievaví k rastu
Spoločným menovateľom prístupu, ktorý som nazval „alarmistický ekofundamentálny konštruktivizmus“, je veľmi podozrievavý vzťah k ekonomickému rastu.
Narastá počet a vplyv ľudí (najmä medzi intelektuálmi, akademikmi a politikmi na Západe), ktorí tvrdia, že rastový model fungovania treba odmietnuť, pretože rast ako taký je problémom z hľadiska obmedzenosti prírodných zdrojov a ekologických (a iných) dôsledkov rastu.
Takéto radikálne protirastové postoje považujem za veľmi nebezpečné z viacerých dôvodov.