SME

Matovič môže byť lepší ako jeho predchodcovia

Pár nevyžiadaných rád budúcemu premiérovi.

Voľby 2020: Igor Matovič predstúpil pred novinárov. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Autor pôsobí na Katedre politológie Filozofickej fakulty UK

Počas volebnej noci v športovej hale v Trnave opakovane zaznievali slová o historickom okamihu, novej revolúcii a odkazy na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Úspech OĽaNO je výsledkom frustrácie stoviek tisíc voličov zo štátu, ktorý rezignoval na to, že má pomáhať a chrániť všetkých, nie iba tých našich. Voliči tak vložili svoju dôveru do rúk víťaza volieb, ktorý sľúbil, že sa poráta s tými, ktorí uniesli tento štát a vráti moc do rúk občanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Porátame sa s bývalým režimom

OĽaNO nie je prvé, kto sľúbil porátanie s bývalým režimom. Urobili to nové elity po roku 1989, aby sme sledovali, ako sa na Slovensku pod dohľadom vlád Vladimíra Mečiara postupne znefunkčňuje lustračný zákon, až z neho zostala prázdna norma v Zbierke zákonov.

Demokratická opozícia v 1998 pod vedením SDK tiež sľúbila, že sa pozrie na prsty mečiarovským privatizérom a zneužívaniu tajných služieb. Amnestie sme síce slávnostne zrušili až v roku 2017, ale mečiarovskí privatizéri a ich deti sú naďalej ctihodnými občanmi tejto krajiny.

Robert Fico a jeho Smer - tretia cesta zasvätili svoj pobyt v opozícii po voľbách v roku 2002 boju proti výpredaju štátneho majetku počas prvej a druhej Dzurindovej vlády. A sľúbili, že sa so zločinmi Dzurindových vlád porátajú, keď prevezmú moc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako predseda vlády bojoval Robert Fico za prijatie zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Ak ich už nevieme potrestať a poslať do výkonu trestu, hovoril, možno im aspoň v civilnom konaní budeme vedieť vziať majetok. Na zákone ľpel až do tej miery, že sme preň museli zmeniť článok 20 ústavy SR.

Majetok sme nikomu v mene Slovenskej republiky cez tento zákon nevzali a o (možných) zločinoch dzurindovských privatizácií sme si mohli akurát čítať v podobe uniknutých spravodajských prepisov.

Po námestiach, ktoré Gorila naplnila poslali voliči vo voľbách v roku 2012 do jednofarebnej vlády zase Smer. A Gorila zmizla v trezoroch "našich ľudí" a tí, ktorí ju mali snahu vyšetriť skončili v civile. Smer vyhral aj nasledujúce voľby v roku 2016.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nástroje kontroly máme

OĽaNO nebude prvé, kto sa chce obracať na voličov a zveriť im moc priamo rozhodovať. Počas kampane zaznievali opakované odkazy na Viktora Orbána a jeho národné konzultácie. Aj prezident Putin, ktorého mandát končí v 2024 sa chce zase obrátiť k ruským občanom, aby posvätili zmeny ústavy, ktoré by ho mali zase udržať u moci.

Obaja sa pri tom občanov pýtajú na otázky, na ktoré už dávno vedia odpoveď. Po inšpirácie z takéhoto využívania referenda netreba chodiť do Maďarska, či Ruska.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6NK6 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


122
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


66

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


15
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
SkryťZatvoriť reklamu