Autor je europoslanec za stranu Spolu
Sme v kríze, ktorá kladie veľmi vysoké nároky na jasnú komunikáciu v politike. Šíriaci sa koronavírus ohrozuje v prvom rade zdravie a životy ľudí a je našou povinnosťou neúnavne vysvetľovať, ako by sa mali všetci čo najlepšie chrániť.
Kríza s chorobou však zároveň nahlodáva dôveru spoločnosti v doteraz zabehané postupy pri prijímaní politických rozhodnutí. A Európska únia je už dnes jednou z hlavných obetí.
O EÚ a našej európskej politike na Slovensku roky diskutujeme v tom lepšom prípade medzi úzkou skupinou verejne aktívnych ľudí a v tom horšom prípade prostredníctvom neinformovaných až cielene zavádzajúcich hlasov o tom, ako vlastne Brusel nič nerobí alebo nám programovo škodí.
Povrchná kritika nám škodí
Naposledy ma v tomto denníku prekvapil povrchne kritický pohľad na EÚ od takého mienkotvorcu, akým je spisovateľ Michal Hvorecký.
V článku Únia v kríze sklamala (Sme 18. marca) Hvorecký kritizuje, ako zle na koronavírus v Európe reagovali "vyspelé inštitúcie EÚ, ktoré organizujú spoluprácu a zastupujú spoločné záujmy". A vraj potom hrá každý členský štát na seba.
Historickou a dodnes platnou skutočnosťou však je, že EÚ a jej inštitúcie vždy robili len to, čo im členské štáty spoločne zverili. Pričom ochrana zdravia a zdravotná starostlivosť sú v prvom rade zodpovednosťou jednotlivých vlád naprieč Európu.
Je preto prirodzené, že európske štáty v počiatočnej reakcii na koronavírus prijali vlastné ochranné opatrenia. V ďalšom slede udalostí však už Európska únia začína zohrávať dôležitú úlohu v zápase s dôsledkami koronavírusu.