Autor pôsobí v Ústave sociálnej antropológie FSEV UK
Pandémia koronavírusu ešte ani poriadne nenabrala na sile a médiá sú plné úvah nielen o katastrofických, ale aj o pozitívnych dosahoch života s koronou. Vnímavý pozorovateľ si nemohol nevšimnúť zlomový mediálny úkaz. Do našich každodenných životov vstúpili experti.
Teraz mienime skutočných odborníkov s vedeckou prestížou z univerzít, kliník a vedeckovýskumných ústavov. A teda nie skupinku novinármi rozmaznávaných „analytikov“, ktorí zahlcujú mediálny priestor múdrosťami na úrovni ideologických manipulácií alebo trivialít z internetu.
Zrazu sa zviditeľňujú doteraz „neviditeľní“ odborníci s medzinárodnou vedeckou reputáciou, ktorí sa dokážu kvalifikovane vyjadrovať k zásadným problémom.

Matúš Ritomský cituje konštatovanie britského ekonóma Simona Maira o súčasnom systéme ako generátore nezmyselných, ale dobre platených pracovných pozícií (tzv. bullshit jobs), zatiaľ čo nedostatočne ohodnocuje kľúčové zamestnania.
Jedným zo základných kritérií hodnotenia spoločností je, ako oceňujú prácu lekárov a učiteľov. Toto vymedzenie by som rozšíril aj na ďalšie profesie dôležité pre život spoločnosti. Ako si ich naša spoločnosť váži a oceňuje, nechávam na čitateľa.
Náš desiaty muž
Jakub Filo volá po inštitúte tzv. desiateho muža, čo je špeciálna kontrolná jednotka izraelského vojenského spravodajstva. Jej úlohou je analýza všetkých možných dostupných informácií týkajúcich sa potenciálneho ohrozenia štátu, vrátane najmenej pravdepodobných scenárov.