SME
Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

Erdoganov efekt v Náhornom Karabachu

Ako konflikt na južnom Kaukaze súvisí s bojmi v Sýrii, Líbyi a so spormi v Stredozemnom mori.

Na snímke muž stojí na zničenej ulici v meste Stepanakert po ostreľovaní azerbajdžanským delostrelectvom počas bojov medzi arménskymi a azerbajdžanskými vojenskými jednotkami v samozvanom regióne Náhorný Karabach 6. októbra 2020. (Zdroj: TASR/AP )

Autor je bývalý vojenský dôstojník, ktorý pôsobil v ozbrojených silách Arménska v rokoch 1997 až 2010. Na londýnskej LSE študoval politické vedy. Pôsobí vo finančnom sektore v USA so špecializáciou na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Zatiaľ čo svet stále zápasí s globálnou pandémiou bezprecedentného rozsahu a jej ekonomickými dôsledkami, rok 2020 je svedkom ďalšej katastrofickej udalosti. Dlhodobý konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa 27. septembra zmenil na skutočnú vojnu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Konflikt medzi dvoma bývalými sovietskymi republikami sa najskôr rozpútal bezprostredne po zániku Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov o enklávu na území sovietskeho Azerbajdžanu, nazývanú Náhorný Karabach alebo Arcach.

Súvisiaci článok Náhorný Karabach je ako postsovietska čítanka Čítajte 

Prečo je Karabach miestom sporu

Sporné územie bolo historicky osídlené Arménmi, ale ako autonómny správny región v Azerbajdžanskej republike ho zahrnul sovietsky diktátor Stalin. Od konca prvej vojny v roku 1994 bol Náhorný Karabach de facto nezávislým štátom s arménskou etnickou väčšinou, demokraticky zvolenou vládou a národnou armádou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Za posledných 26 rokov sa konflikt považoval za „zmrazený“, pretože mierové rozhovory sprostredkované OBSE nedokázali priniesť riešenie, ktoré by bolo prijateľné pre všetky strany sporu.

Azerbajdžan pokračuje v nárokovaní si Náhorného Karabachu ako svojho územia pripomínajúc zásadu územnej celistvosti medzinárodného práva, zatiaľ čo Arméni z Náhorného Karabachu odmietajú akúkoľvek myšlienku začlenenia do Azerbajdžanu, pripomínajúc ďalšiu základnú zásadu rovnakého medzinárodného práva - právo na sebaurčenie.

Spomedzi mnohých faktorov, ktoré vyvolali rozsiahlu vojnu na južnom Kaukaze, poukazuje expertná komunita na tieto ako najdôležitejšie: (1) oslabenie pozícií Ruska v regióne; (2) neochota súčasnej administratívy vo Washingtone hrať úlohu hegemóna a zapojiť sa do medzinárodných záležitostí, ktoré sa nedotýkajú najdôležitejších záujmov USA; (3) zmenený smer zahraničnej politiky Turecka a neskrývané neoimperiálne ambície jeho vodcu Erdoğana.

Aj keď prvé dva faktory uvedené vyššie nie sú menej dôležité, formát tohto článku umožňuje diskutovať iba o tom ostatnom, ktorý sa javí ako kritický determinant toho, čo sa v súčasnosti deje v Náhornom Karabachu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Celebritná Kim Kardashian verzus český expremiér. O Karabach bojuje aj propaganda Čítajte 

Turecko sa zmenilo

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


2 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


2 h

Nie je ľahké žiť s toľkým pocitom výnimočnosti.


3 h
Nataša Holinová

Nástroje environmentálnej politiky sú len polenom pod nohami.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu