Autor bol ministrom financií SR, pôsobí ako prezident ekonomického think-tanku MESA 10
Pred štyrmi týždňami som na tomto mieste písal o tom, ako zúfalo Slovensko dnes, po dvanástich rokoch vládnutia Smeru a Hlasosmeru, potrebuje úspešnú vládu.
Ilustroval som to na oficiálnych údajoch Eurostatu, podľa ktorých sme jediná z jedenástich nových (postkomunistických) členských krajín EÚ, ktorá sa k priemeru ekonomickej úrovne EÚ v posledných rokoch nepribližuje, ale naopak, vzďaľuje.
Okrem toho u nás od roku 2012 najrýchlejšie rástlo daňové a odvodové zaťaženie. Len na pripomenutie, kým v roku 2012 sme boli v HDP na obyvateľa k priemeru EÚ len o šesť percent nižšie ako Česko, vlani nás už delilo 18 percent. Česi sa k priemeru približujú, my sa vzďaľujeme.
Na chvoste
Minulý týždeň prebehla médiami správa, podľa ktorej už Česko v ekonomickej úrovni predbieha Taliansko a Španielsko a do roku 2025 by malo predbehnúť aj Japonsko a Nový Zéland.
Tieto údaje vyplynuli z čerstvo zverejnených odhadov ekonomického vývoja na roky 2020 až 2025 vydaných Medzinárodným menovým fondom. A popri dátach Eurostatu aj tieto údaje potvrdzujú neradostný trend vývoja na Slovensku.