Milé čitateľky, milí čitatelia,
opäť čakáme, ako dopadne ďalšia koaličná kríza. Igor Matovič vie, že má v rukách osud koalície, a baví ho skúšať hranice. Nie je za tým žiadny politický cieľ, Matovič nikam nesmeruje.
Presne vie, akú má zvyšok koalície alternatívu. Oháňa sa s návratom Fica ako s odisteným granátom. Ťažko sa k tejto situácii dodáva čokoľvek nové. Možno len to, že tentoraz koaličná kríza nie je len testom trpezlivosti Richarda Sulíka, ale aj Hegerovej sily, ktorá sa nemeria grotesknou scénkou o odpustení.
Navyše táto kríza voličov už len nudí. Matovič si urobil zo Slovenska svoj instagramový profil a svojich sledovateľov zabával neustálymi konfliktmi. Lenže tento spôsob politického bytia už nebaví ani jeho fanúšikov. A, žiaľ, v politike ho nemôžeme len tak prestať sledovať.
Čítajte: Všetci sme na Matovičovom instagrame
Pokánie
Síce sa Matovič Sulíkovi ospravedlnil, ale urobil to tak, aby bolo jasné, že to nemôže myslieť vážne. Ani bývalý minister financií Ivan Mikloš mu neuveril a tvrdí, že „táto hrôza bez konca bude pokračovať, čaká nás ešte strašnejší koniec, ako by hrozil pri predčasných voľbách o niekoľko mesiacov“.
„Dalo by sa parafrázovať Churchilla, keď reagoval na Chamberleinom vyrokovaný 'mier' v Mníchove slovami: „Mohli ste si vybrať medzi vojnou a hanbou. Vybrali ste si hanbu, budete mať vojnu,“ dodáva Mikloš vo svojom komentári pre denník SME.
Podľa Mikloša si dnes môžeme vybrať medzi hrôzou bez konca a hrozným koncom a všetky priame aj nepriame náklady Matovičovho pôsobenia pre krajinu sa budú dať len ťažko spočítať. „Nespočívajú iba v tom, čo sa urobilo (väčšinou zle alebo aspoň nie dosť dobre), ale aj v tom, čo sa malo urobiť a neurobilo. V ekonómii sa tomu hovorí aj náklady stratených príležitostí.“
Čítajte: Pokánie bezohľadného bagra
Už ste zabudli na respirátory? Chyba
Pred pár týždňami sme si na jednej z ranných porád v denníku SME povedali, že sme už dávno nepísali o rúškach, obmedzeniach, očkovaní, teda o pandémii. Zhodli sme sa, že by sme našim čitateľom radi dopriali pokoj od témy korony a pandémie, lenže nové prípady nakazenia rastú a vyzerá to tak, že korona sa do našich životov vráti oveľa skôr ako na jeseň.
Kolega Ján Krempaský sa porozprával s matematikom Richardom Kollárom, ktorý sleduje šírenie koronavírusu a celkom jednoznačne tvrdí, že už cez leto sa budeme musieť vrátiť k respirátorom, lebo ďalšia vlna bude vrcholiť.
„Môže sa ľahko stať, že vrchol bude už počas prázdnin. Na jeseň alebo začiatkom zimy už bude podľa doterajšieho vzoru, pravdepodobne, ďalšia vlna,“ hovorí Kollár a vysvetľuje, že ľudia po omikrone sa môžu nakaziť už o dva či tri mesiace. V rozhovore sa dozviete, či hrozia striktné obmedzenia alebo dokonca aj ďalší lockdown.
Čítajte: Matematik Kollár: Cez leto sa takmer určite zavedú respirátory
Návrat k Deppovi a Heardovej
Ak máte pocit, že už ste si všetko prečítali k súdnemu procesu Johnnyho Deppa a Amber Heardovej a téma je vyčerpaná, tak vás kolegyňa Kristína Kúdelová presvedčí, že nie je. Porozprávala sa o ňom s advokátom Tomášom Kamencom, uznávaným odborníkom na mediálne právo.
Samozrejme, ich rozhovor obsiahol oveľa viac tém než len to, aká taktika vyhrala spor pre Deppa. Dozviete sa napríklad, prečo sa natáčajú lepšie filmy z amerického súdneho prostredia.
„Práve vďaka porotnému rozhodovaniu sa podľa mňa z amerických súdov robia lepšie filmy ako z tých našich. Úlohou amerického advokáta je na súde presvedčiť dvanásť laikov, kým úloha kontinentálneho advokáta je skôr nájsť, čo hovorí zákon, a presvedčiť o tom sudcu. Starým rímskym pravidlom je: Iura novit curia. Súd pozná práva. Vy teda nemáte súdu hovoriť, ako je právo napísané, ale máte mu povedať, čo v konkrétnom prípade znamená a ako sa má aplikovať,“ vysvetľuje Kamenec.
Čítajte: Advokát Kamenec o kráse práva a súde Johnnyho Deppa: Niekedy si súd prehrá klient sám
Už sa tam fotiť asi nebudete
Kolegovia z Indexu zistili, že štátna firma predáva dlhý pás pozemkov, ktoré tvoria južný breh Štrbského plesa. Ich hodnota je niekoľko miliónov eur a môžu skončiť v rukách súkromníkov. Tomáš Vašuta opisuje miesto ako ideálne na fotenie Štrbského plesa a zároveň dodáva, že možno veľa fotiek tam už nevznikne.
To je zjavne najmenší problém tohto plánovaného predaja. Ochranár hovorí o schizofrenickom postoji štátu a predstaviteľ Tatry mountain resorts dokonca o vydieraní. Podľa odborníkov štát by mohol na tom dokonca aj prerobiť.
Čítajte: Breh Štrbského plesa je na predaj za milióny, Rattaj hovorí o vydieraní
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME