Milé čitateľky, milí čitatelia,
otec mal kamaráta, ktorý sa nikdy neoženil. Uťahovali si z neho, že žiadna nie je pre neho dosť dobrá. Často k nám chodil aj počas sviatkov a hral sa s deťmi. Stal sa oficiálny starý mládenec mesta Lučenec a bol objektom bezbreho hlúpych vtipov.
Môjho otca sa raz jeden jeho ďalší kamarát opýtal, či vie, že si do rodiny púšťa buzeranta. Pohádali sa. Aj po smrti mojich rodičov sa vraciam na lučenecký cintorín. Minule som toho drobného zostarnutého muža stretla v kaviarni Lehár. Mal na sebe svoje najlepšie sako a sedel tam s mužom podobného veku.
Občas ho chytil za ruku a nežne sa k nemu prikláňal. Prežil svoj život v prezlečení. Nikdy nemohol prejavovať svoju lásku na verejnosti. Bol odsúdený na život v tieni, kde jeho sexuálna orientácia nikoho nedráždila.
Každý z nás pozná podobný príbeh. Asi aj tragickejší. Príbehy ľudí, na ktorých zanevrela rodina, nalepili na nich biľag hanby tí najbližší. Povedali im, že sú sebeckí. Lenže sebeckosť je práve v tom, že od nich očakávame aby sa vzdali toho kto sú, aby sa vzdali lásky.
Niektorí podobne reagujú aj na tradíciu dúhových pochodov, Pride, ktorý sa v Bratislave konal minulý víkend. Na čo je to dobré? Veď nikto ich neprenasleduje, nech si vo svojich spálňach robia, čo chcú, ale nech sa takto verejne vytŕčajú, zbytočne provokujú. Aj tento postoj ničí životy, občas nezvratne.
Hrozba idiotstva
Napriek pokroku, napriek tomu, že veda nás denne zachraňuje pred nebitím, niektorí chcú homosexuálov liečiť a rituálne ničiť vakcíny, rakovinu liečiť savom a chrániť svoj mozog alobalom.
Môj kolega Samo Marec sa obáva, že práve ľudia konzumujúci bludy sú skutočnou hrozbou pre spoločnosť. „Nie sú to len nejaké anonymné profily s kvetinkami namiesto fotky, ale ľudia, ktorých poznám. Rovnakí ľudia ako ja, rovnaký svet, rovnaká krajina, rovnaká realita.“
Ľudia, ktorí bojujú proti dúhe, lebo je to podľa nich propaganda.
„Len si to zoberte: majú sa ako nikdy, žijú v najbohatšej časti sveta, majú k dispozícii najviac poznania v dejinách a všetku túto múdrosť používajú na to, aby tvrdili, že žiadnu múdrosť nepotrebujú. Môžu takmer všetko, majú množstvo času a možností, a rozhodli sa, že ten čas a tie možnosti využijú na boj proti práškovaniu. Koruny tvorstva. Vlastne je to perverzné a zvrátené. Nie Brusel, nie LGBTI, nie lietadlá a Holanďania a Nóri. Tí nás nezničia. Toto nás ničí.“
Čítajte: Slovensko najviac ohrozuje to, ako sa pomiatlo
Ale zatiaľ ostaňte
Režisérka a spisovateľka Eva Borušovičová si položila otázku, ktorú si asi mnohí ľudia posledné obdobie intenzívnejšie kladú: prečo ostávať na Slovensku? Cez metaforu vinice autorka vysvetľuje, prečo ona ostáva.
„Celá naša krajina je vlastne taká vinica. A je tu toľko drôtov, ktoré tu zanechali ľudia, ktorí mali ideály a mali nás radi. Kto by mal ďalej tými drôtmi uväzovať rastúcu révu? A čo by sme mali robiť my a naše deti? Budeme kdesi v cudzích viniciach pozerať na ich drôty a nebudeme vedieť, kto ich tam dal a čo my s tým vlastne máme?
Borušovičová zároveň dodáva, že nemá nič proti cestovaniu, nasakovaniu poznania v zahraničí, „priateliť sa s ľuďmi, ktorí sú iní než my, učiť sa od nich, dovoliť, aby sa oni učili, spolupracovať, pomáhať si, cestovať, objavovať. To, čomu nerozumiem, je opakovanie názoru, že rozumný človek sa má snažiť odísť, lebo tu dobre nikdy nebude. A čo všetci tí pracovití, odhodlaní, talentovaní a idealistickí ľudia pred nami, ktorí verili, že bude?
Čítajte: Neodchádzajte a nebojte sa
Oslavovať Mečiarove narodeniny?
Vladimír Mečiar sa nezvratne stal strojcom čiernej diery. Potom, ako sa stal premiérom mladého Slovenska, urobil z časti krajiny ihrisko pre mafiu. Počas jeho vlád sa udiali aj najväčšie zločiny s politickým pozadím, ako sú vražda Roberta Remiáša či únos prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho. Tieto kauzy sa nedostali pred sudcu ani po takmer tridsiatich rokoch a ani Mečiar nebol nikdy obvinený.
Nerušene oslávil svoje 80. narodeniny. Kolega Ján Krempaský sa porozprával s jeho bývalými politickými súpermi o tom, čo sa v nich pri mene Mečiara vynára.
Čítajte: Mečiar umožnil, aby mal mafián Pápay preukaz SIS, spomína Bugár
Lacnejšie byty?
Napriek tomu, že ceny bytov sa na kilometre vzďaľovali od možností bežných ľudí, realitní makléri organizovali dražby, lebo záujem o byty bol taký veľký. Kolega z Indexu Tomáš Vašuta hovorí, že éra lacných pôžičiek sa končí a realitní makléri pripúšťajú výrazné ochladenie záujmu na trhu. V niektorých prípadoch je úbytok kupujúcich aj tretinový.
Čo to znamená pre realitný trh na Slovensku? Vašuta sa porozprával s maklérmi, aby pre vás zmapoval situáciu.
Čítajte: Lacnejšie byty? Makléri už pripúšťajú zmenu trendu
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME