Autor je dlhoročný pracovník v energetike
Dňa 30. novembra 2022 bol v SME uverejnený článok Za čo budeme vďační Vladimirovi Vladimirovičovi? autora Mikuláša Hubu, známeho aktivistu v oblasti ochrany životného prostredia. Článok emotívne opisuje, čo všetko je dôležité v energetike pre zníženie rizika počas vojnového stavu.
Autor píše o obrovskej závislosti Slovenska od dodávok energetických surovín z Ruska (plyn, ropa, jadrové palivo). Táto informácia je pravdivá a nie je to nič nové. Autor, vyštudovaný geológ, ktorý celoživotne pracoval v danej oblasti v SAV, poukazuje na zlé usporiadanie slovenskej energetiky, kde sú podľa neho vysoko centralizované zdroje na výrobu elektriny a tepla. No a takéto usporiadanie je podľa autora fatálne nebezpečné. V článku dáva ako príklad energetiku Rakúska. Pokúsim sa opísať pár reálií, ako energetika v Rakúsku funguje.
Cena za odstúpenie od jadra
Na začiatku Mikuláš Huba oceňuje, že Rakúsko nespustilo už postavenú jadrovú elektráreň Zwentendorf, a tak zamedzilo prevádzkovanie veľkého centrálneho zdroja. Skutočnosť je taká, že hoci elektráreň bola kompletne hotová, politici zabránili jej spusteniu. K tomuto nezmyselnému kroku treba dodať, že Rakúsko bolo neskôr nútené ako náhradu za Zwentendorf vybudovať vedľa nespustenej jadrovej elektrárne uhoľnú elektráreň Dürnrohr (dva bloky 405 MW a 352 MW), a centrálny jadrový zdroj tak nahradilo uhoľnými.
Keďže Rakúsko nemá uhoľné zásoby, dovážalo uhlie pre elektráreň po železnici z Česka a Poľska. Od roku 1987 do roku 2017 (vtedy elektráreň prerobili na zemný plyn, ktorý sa dováža z Ruska) sa doviezlo zo zahraničia 60 miliónov ton čierneho uhlia. Elektráreň sa stala najväčším emitentom CO2 v Rakúsku.
Neuvedenie Zwentendorfu do prevádzky určite nebol dobrý krok minimálne z pohľadu emisií CO2, keď za tridsať rokov elektráreň emitovala 62 miliónov ton CO2 (okrem toho emisie síry, dusíka a tuhých častíc). Pre porovnanie samotné slovenské emisie CO2 sú cca 40 miliónov ton ročne. Okrem toho na dopravu uhlia na železnici „urobili“ 100 miliónov kilometrov (2 500-krát obvod Zeme).
Pritom jadrovú elektráreň v Zwentedorfe (780 MW) neuviedli do prevádzky na základe referenda, ktoré malo veľmi nejasnú otázku a účasť bola na Rakúsko neobvykle nízka. Výsledok bol veľmi tesný – 49,5 percenta za spustenie a 50,5 percenta proti spusteniu elektrárne.
Pár údajov o energetike Rakúska
Celkový inštalovaný výkon elektrární v Rakúsku je 20 857 MW, na Slovensku 6 800 MW. Najväčšia elektráreň v Rakúsku má inštalovaný výkon 1 156 MW (spaľuje zemný plyn z Ruska). Na Slovensku bude po dostavbe štvrtého bloku v Mochovciach najväčšou elektrárňou práve jadrová elektráreň Mochovce 4*440 MW, čo je spolu 1760 MW.
Je pravda, že jadrové palivo dnes dodáva ruská firma TVEL, ale netreba veľký technologický zázrak, aby jadrové palivo mohla dodávať aj iná firma, napríklad Westinghouse. V nedávnej minulosti dodávala pre podobnú elektráreň vo Fínsku.