Smer je najsilnejší od vraždy Jána Kuciaka, Hlas padá, strany bývalej koalície tiež a nové projekty zatiaľ neukázali potenciálnu silu.
Napriek veľkým vyhláseniam o potrebe spájania, ktoré už od jesene počúvame z demokratického spektra, súčasný stav stále ukazuje veľkú rozdrobenosť.
Prieskumy všetkých agentúr ukazujú, že väčšina strán niekdajšej vládnej koalície sa pohybuje prinajlepšom blízkom hranice zvoliteľnosti a priebežne časť z nich prepadáva. Výsledky potvrdil aj najnovší model agentúry NMS Market research pripravený exkluzívne pre denník SME.

Navyše vo štvrtok vyzbieranie podpisov na založenie strany oznámili Modrí Mikuláša Dzurindu aj Jablko Lucie Nicholsonovej. Strana Maďarské Fórum Zsolta Simina a ODS Pavla Macka síce ohlásili, že do volieb pôjdu spoločne, ale ich preferencie sa pohybujú pod dvoma percentami.
Aké poučenia nám dávajú predchádzajúce voľby o rozdrobení politického spektra? Čo spôsobila neochota sa spájať alebo viera v dobrý výsledok, aj keď strana napokon skončila mimo parlamentu? A aké poznatky z toho vyplávajú pre súčasnosť?
Čítate politicko-spoločenský newsletter Kontext Jakuba Fila. Pred blížiacimi voľbami sa každý týždeň pre vás pokúsim zhrnúť najdôležitejšie informácie z politického života na Slovensku. A na záver nájdete Zrnko nádeje.
Ak sa vám bude newsletter páčiť, budem veľmi rád, ak ho odporučíte svojim známym alebo sa oň podelíte na sociálnych sieťach. Môžete mi tiež napísať alebo klásť otázky na jakub.filo@sme.sk.
Ak Kontext ešte stále neodoberáte, prihlásiť na odber si ho môžete TU.
Dva stranícke tábory
Už v predchádzajúcich Kontextoch som písal o delení slovenského politického spektra, ktoré nie je vždy jednoznačné.
Stranícky systém by sme napriek tomu vedeli na dva základe tábory. Často sa historicky používalo označenie na pravicové a ľavicové, dnes k nemu lepšie pasuje označenie demokratické a populistické. V oboch prípadoch však existujú strany, ktoré sa prirodzene budú danej škatuľke do nejakej miery vymykať.
Medzi populistické (ľavicové) strany sa radili alebo sa dnes radia ĽS-HZDS, Smer, ale aj SNS, či iné variácie na robotnícke a ľudové hnutia. Dnes k tomuto spektru inklinuje aj Hlas.