Autor je managing Partner Penta Investments
Bývalý politik Miroslav Beblavý uverejnil v denníku SME článok Ako Penta obohrala štát. Stavia na boji, ktorý vedie Penta so štátom, a pokúša sa výsledky tohto boja bilancovať a hodnotiť.
Penta so slovenským štátom či s vládou nebojovala ani nebojuje. Podnikanie Penty je už dlhé roky diverzifikované nielen sektorovo, ale aj podľa krajín. Z celkovej hodnoty skupiny predstavujú aktíva v slovenskom zdravotníctve menej ako osem percent, viac ako deväťdesiat percent hodnoty teda vytvárajú firmy a projekty mimo tohto trhu.
Je preto demagogické a zavádzajúce dávať do priameho súvisu hospodárske výsledky celej investičnej skupiny s izolovanými aktivitami predstaviteľov slovenskej vlády, ktoré majú za cieľ poškodiť podnikanie Penty v zdravotníctve na Slovensku.
Účel svätí prostriedky
Závažnejšie a spoločensky nebezpečné sú však iné tvrdenia Miroslava Beblavého. Predovšetkým jeho presvedčenie, že napriek snahe sa vláde pod vedením Igora Matoviča nepodarilo Pentu poškodiť a zasadiť jej „poriadny úder“.
Beblavý v podstate obviňuje Matoviča a spol. z babráctva. Idea je správna, len implementácia sa nepodarila. A pomerne presne vymenúva, čo všetko Matovičova garnitúra skúsila a s akým výsledkom. Medzi pokusy o poriadny úder zaraďuje aj také opatrenia ako väzobné stíhanie Jaroslava Haščáka, ktorý by vraj za svoj „pokoj zaplatil aj polovicou Borov či hotovosťou“.
Tento bývalý protagonista slušnosti a odbornosti v politike tým naznačuje, že vyšetrovacia väzba má byť nástrojom na získanie výkupného. So zákazom krížového vlastníctva Beblavý operuje bez toho, aby uviedol čo len jeden relevantný argument, ako by takýto zákaz zlepšil fungovanie slovenského zdravotníctva.