Autor je biochemik a imunológ, pôsobí v SAV a MUW
V poslednom čase z rôznych zdrojov zaznievajú varovania, že demokracia je na Slovensku ohrozená. Nie som prekvapený, sám o ňu mám už dlhší čas veľké obavy.
Otázka je, ako ju zachrániť. Banskobystrický župan Ondrej Lunter odpovedá, že záchranou demokracie je len poctivá práca a hmatateľné výsledky. Má pravdu. Práca je však podmienkou na udržanie akéhokoľvek spoločenského systému.
Komunisti to vedeli, a preto organizovali rôzne budovateľské projekty. Mali aj hmatateľné výsledky – trate, dediny či priehrady mládeže. A najväčší komunistický sviatok bol zasvätený práci. Práci bez demokracie. A ťažko sa rodí prosperita, ak vám za chrbtom plieska bič.
Preto je práca síce nutnou, nie však postačujúcou podmienkou na záchranu demokracie.
Dôvera v spoločnosť
Veľa sa hovorí o obnove dôvery. Na Slovensku je nedôvera v inštitúcie a autority obzvlášť dobre badateľná. Prejavila sa napríklad v obrovskom počte zbytočných úmrtí počas pandémie covidu-19.
Na vine bola veľmi nízka zaočkovanosť obyvateľstva a tá zasa súvisela s tým, že v európskom priestore Slováci najmenej dôverujú vede a najviac bludom. Práve v dôsledku tohto nášho národného kognitívneho hendikepu mali byť v očkovacej kampani oveľa viac aktívni a jednotní politici – vláda, prezidentka aj jednotlivé politické strany, či už koaličné, alebo opozičné.
No namiesto ich jednohlasnej výzvy sme sústavne počúvali mätež protichodných vyhlásení a stanovísk, ktoré vykývali aj skalných zástancov očkovania.
Podobné zmätky a neprehľadnosť zasiahli počas posledných troch rokov všetky oblasti spoločenského a politického života. Porušovali sa dohody, nepísané pravidlá prestali platiť a ani porušenie ústavy nebolo tabu. To všetko muselo popliesť aj najväčších prívržencov demokracie.
Je známe, že Slováci volia v dvoch približne rovnako veľkých skupinách. Jedna volí strany s autoritatívnymi sklonmi, druhá strany štandardného demokratického typu (spoznáte ich napríklad aj tak, že sa im zvykne meniť predseda). Toto dlhodobé nastavenie sa však v tejto džungli krivých zrkadiel poplietlo a výsledkom je oslabenie demokratických síl. Stalo sa niečo podobné, ako keď niekto z občanov úspešne brániaceho sa mesta otvorí zadnú bránu nepriateľovi.