Milé čitateľky, milí čitatelia,
armáda bojovníkov proti americkým vplyvom a nepriateľskej gender ideológii, ktorú nám chce nanútiť Brusel, sa podobá légiám, do ktorých môže vstúpiť ktokoľvek ochotný rozkladať liberálnu demokraciu.
Stretávajú sa v nej ľudia podozriví z trestných činov, odsúdení fašisti, aktér Gorily, bojovník proti Gorile, bývalí premiéri, architekt mafiánskeho štátu aj ten, čo ho chcel poraziť, ale nakoniec porazil krajinu.
Je to emancipácia nízkosti. Presviedčanie voliča, že jeho identita je bližšie k rozkrádaniu štátneho majetku, amaterizmu v politike, útokom na občiansku spoločnosť a drsnému postoju k menšinám. Lebo tie len vystrkujú ruky, a predsa my sme tu doma!
Každý legionár má inú motiváciu. Robert Fico chce uniknúť trestnému stíhaniu a rehabilitovať svoj mafiánsky štát, Igor Matovič potrebuje pozornosť a niektorí poslanci, ktorých OĽaNO prepašovalo do parlamentu (Záborská, Kuffa a Vašečka), sú len sami sebou.
Fašisti sa cítia vlastne skutočnými víťazmi, lebo veď oni toto všetko o vplyvnom Židovi, Američanoch a parazitujúcich menšinách hovorili, len možno troška tvrdšie.
Práve títo príživníci zabíjajú možnosť otvorenej diskusie o tom, kde sú hranice našej spoločnosti, aká je naša národná identita, kam chceme patriť a kam smerujeme. Väčšine je v podstate táto diskusia ukradnutá, zaujímajú ich skôr emócie, ktoré nimi môžu bičovať.
Ich skutočný odkaz je: nám je najlepšie v krajine zaseknutej medzi východom a západom, prerastenej korupciou, riadenej našimi ľuďmi, kde sa nádej predáva ako pervitín a díler môže vyhrať voľby.
Čítajte: Ako riadi Soros liberálov a prezidentku? Nijako
V čo veria Slováci?
Publicista Michal Havran upozorňuje, že na Slovensku žijeme časy fám a bludov a časť našej krajiny s výdatnou asistenciou politikov porazila realitu skôr ako umelá inteligencia.
„Šírenie fám o bezhlavých a oživených ukrajinských vojakoch, ktorí stále bojujú, o posýpacích lietadlách, očkovaní, otrávených studniach, o tom, že Matovič je protikorupčný politik, je súčasťou hlbšieho problému kolektívneho nevedomia krajiny uviaznutej v očistci poruchy myslenia a poruchy vnímania,“ píše Havran.
Čítajte: Krajina uviazla v očistci poruchy myslenia
Divadelná demokracia?
Epocha fám mení aj voličské správanie. V rozhovore s kolegyňou Zuzanou Kovačič Hanzelovou sociológ Martin Slosiarik hovorí, že od „reprezentatívnej demokracie sme sa dostali k divadelnej. Sme v hľadisku a na javisku sa objavujú jednotlivé postavy. Niekto nás zaujme v deň volieb, niekto svojím výkonom v iný deň“.
Podľa Slosiarika voliči reagujú na aktuálne výkony politikov, preto sa potom môžu diať rýchle zmeny vo volebnom správaní.
Zároveň však platí, že v divadle sa nehrá nejaká filozofická dráma s morálnymi implikáciami. Na programe je skôr ukričaná groteska s fackami a kopancami, na ktorých sa už divák ani len nesmeje.
Čítajte: Sociológ Slosiarik: Na Slovensku je dopyt po autokratickom lídrovi
Za dverami vašej izby
Na Slovensku približne 38 percent obetí nejakého sexualizovaného násilia ho zažilo v partnerskom vzťahu. Kolegyňa Michaela Žureková preskúmala rôzne tváre tohto čísla v spoločnosti, kde naďalej prežíva predstava, že sex je manželská povinnosť a je vymáhateľný.
Núka vám príbeh ženy, ktorú muž znásilnil v spánku, a ženy, ktorá sa podvolila násiliu kvôli svojim deťom.
„Ženy volia stratégiu prežitia, aby sa vyhli tomu horšiemu alebo aby sa nič nestalo deťom. Preto potlačenie samej seba a umŕtvenie svojho tela, aby sa peklo nezopakovalo, môže byť 'krátkodobé riešenie' s veľkými dôsledkami, ale je jediným aktuálnym riešením pre prežitie,“ vysvetľuje psychologička Jana Vyskočil.
Čítajte: Spali pri mne deti, nebránila som sa. Znásilnenia v manželstvách a vzťahoch nie sú zriedkavé
Mení sa Cannes?
Každý rok, keď kolegyňa Kristína Kúdelová odchádza do Cannes, viem, že denník SME bude mať výnimočné spravodajstvo priamo z filmového festivalu. Že to nebudú opisy toho, kto a ako kráča po červenom koberci a čo hviezdy povedali novinárom na preplnených tlačovkách. Kristína myslí a píše v príbehoch.
Ten prvý bol o tom, ako sa Johnny Depp vrátil na plátno po traumatizujúcom súdnom spore s bývalou manželkou. Tentoraz bez sedem vrstiev mejkapu.
Čítajte: Čo si to dovoľuješ? Film Johnnyho Deppa poznačili konflikty, pod masku a mejkap sa skryť nemohol
Ďalšie články ktoré vás zaujali:
- Cyperská schránka chce stavať na rušnej ulici v Bratislave. Vidieť za ňou známe mená
- Podnik veľkopodnikateľa skončil v dlhoch a ľudia bez práce
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME