Milé čitateľky, milí čitatelia,
diplomatickú komunitu rozrušila správa, že rezort diplomacie bude pravdepodobne viesť Robert Fico. Fico nevedel nájsť skúseného diplomata, ktorý by presadzoval jeho predstavu „slovenskej“ zahraničnej politiky okorenenej „zdravým patriotizmom“.
Asi hľadal propagandistu, ktorý by bol učesanejší ako Ľuboš Blaha, ale v podstate by aktívne vysvetľoval a obhajoval Ficov odklon od štandardnej demokracie. Potreboval by niekoho, ako je maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó pre Viktora Orbána.
Dokonca ani Juraj Blanár si netrúfal na túto pozíciu, aj keď ho nakoniec Fico pravdepodobne presvedčil. Málokto ho bude v skutočnosti v zahraničí počúvať, lebo Fico ho svojimi vyhláseniami pre voličov Smeru a SNS prekričí.
Fico nepochybne túži po takom medzinárodnom záujme, aký má Orbán. Napriek tomu, že ho väčšina európskych kolegov považuje za diktátora, pozorne ho počúvajú. Fico už len kopíruje Orbánove pózy, zatiaľ len doma, ale bude aj v zahraničí.
Fico nikdy nebude na medzinárodnom poli autentický. Pozbieral si kade-tade fragmenty z rôznych ideológií, podľa toho, čo sa mu práve hodilo. Ukotvený v komunistickej scenérii, v kotlebovských maskáčoch a v drahom saku, v jednej ruke s krížom a v druhej s ruskou zástavou.
Zároveň Fico bude testom pre Európsku úniu, nakoľko je rozhodnutá obhajovať svoje vlastné hodnoty. Či si európski lídri nepovedia, že Slovensko je príliš malá krajina na to, aby sme krvácali v bojoch s Ficom. Či budú dostatočne citlivo reagovať na porušovanie princípov právneho štátu, transparentnosti, slobody tlače a rozdelenia moci.
Dnes je už pomerne málo ľudí, ktorí by sa spoliehali na Petra Pellegriniho v tom, že bude akousi brzdou pred úplným úletom Fica od európskych štandardov. Hlas sa nepobil o ministerstvo zahraničia, popritom tu mohol Pellegrini aspoň formálne zabezpečovať to, aby sa Slovensko nevzďaľovalo Únii a NATO.
Čítajte: Fico sa mstí, Danko poburuje a Pellegrini sa prizerá
Pellegrini opäť poslušný
Takže bol Peter Pallegrini nakoniec drahou nevestou? Pre bývalého ministra financií Ivana Mikloša je úsmevné, ak pozorovatelia používajú vysoký počet kresiel vo vláde pre Hlas ako potvrdenie pre túto frázu.
Na tri zo siedmich kresiel pre Hlas „zasadnú staré smerácke kádre (Raši, Tomáš, Saková), pritom to najdôležitejšie (ministerstvo vnútra) obsadí síce človek blízky Pellegrinimu, ale verejnými postojmi k „vyčisteniu polície“ zjavne ešte bližší Ficovi a Kaliňákovi,“ píše Mikloš.
Predpokladá, že ak má vnútro formálne Hlas, tak policajného prezidenta vymenuje Smer.
„Takže Pellegrinimu, hoci Fica neznáša (a táto animozita je zjavne vzájomná), neostalo nič iné, len zraziť opätky a akceptovať 'druhú najvyššiu' ústavnú funkciu pred vysnívanou 'treťou najvyššou' . Otvorenou otázkou je, či (uvedomujúc si, že Fico jeho stranu skanibalizuje) sa nebude chcieť odparkovať na 'najvyššiu' ústavnú funkciu v krajine. Uvidíme.“
Čítajte: Masky spadli, Fico bude (opäť) vládnuť sám
Spor o Huliaka
Nominácie Andreja Danka na ministerské kreslá zodvihli zo stoličiek mnohých ochranárov prírody, ale aj umelcov a novinárov. Akoby nominácia Martiny Šimkovičovej, homofóbnej hviezdy prokremeľskej konšpiračnej televízie na čelo rezortu kultúry, a nominácia Rudolfa Huliaka, ktorý považuje globálne otepľovanie za trik elít na okradnutie obyčajných ľudí o vlastníctvo áut, ako ministra životného prostredia bola Ficova pomsta, uskutočnená cez Andreja Danka.
Prezidentka Zuzana Čaputová odmietla vymenovať Huliaka s tým, že človek, ktorý neuznáva vedecký konsenzus o klíme, nemôže viesť ministerstvo. Danko si Huliaka nedá a Fico skúša, ako ďaleko zájde prezidentka. Kolega Michal Katuška vysvetľuje, aké sú možné scenáre tohto vývoja.
Čítajte: Spor o vymenovanie Huliaka za ministra nerozhodne Danko, ale Fico. Aké sú možnosti?
Johnny Depp o topení sa
Kristína Kúdelová nekladie notoricky známe otázky. Keď sa dostane do blízkosti svetovej filmovej hviezdy, vždy ju otvorí a umožní čitateľovi prečítať si o niečo viac než banálne vyhlásenie z červeného koberca. Johnny Depp jej v Cannes rozprával o tom, aké to je byť neustále pozorovaný.
„Viete, že už nič neurobíte bez toho, že vás budú pri tom pozorovať. Začnete obmedzovať obyčajné činnosti, ktorým by ste sa radi venovali, a zostane vám len rýchle presúvanie sa z miesta na miesto. Ako potom môže vyzerať váš život? Ako život za sklom. Za oknom auta a vlaku, za oknom hotelovej izby.“
Má to evidentne presne zrátané, pretože po chvíli to zopakuje. „Svojho života som sa musel vzdať, už keď som mal dvadsaťtri rokov. Odvtedy som len pasažier. Pasažier, ktorý prechádza okolo.“
Čítajte: Johnny Depp pre SME: Odhodili ma do koša a bez citu sa pozerali, ako sa v ňom topím
Sme na tom horšie ako Rumuni?
Ako sme na tom v porovnaní so zvyškom Európy? Kúpnu silu Slovákov môžeme s priemerom Európskej únie porovnať cez takzvaný HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily.
Kolega z Indexu Jozef Tvardzík vysvetľuje, že občas sú slovenské dáta nepresné a o koľko vyššie sú čisté zárobky domácností v Česku, Poľsku a ďalších krajinách.
Čítajte: Ako zle sme na tom naozaj? Aj Rumuni majú lepšie príjmy, Česi sú v nedohľadne
Ďalšie články, ktoré vás zaujali:
- Nechceme sa polarizuvať
- Národ čakal, že dá gól, v tom zavolala Victoria. Život Davida Beckhama je ako skvelá britská komédia
- Zázračný liek na chudnutie? Za zhodenie pár kíl môžete pridraho zaplatiť
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME