Milé čitateľky, milí čitatelia,
sme v permanentnom stave pohoršenia. Viac-menej odkedy Robert Fico predstavil svoju vládu. Takmer každý deň nám niekto z jeho ministerskej družiny naservíruje ďalší dôvod.
Vyjadreniami, krokmi alebo svojou čírou existenciou vo vláde.
Akoby pohoršovať časť obyvateľstva bolo hlavné poslanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Nabaľovať na seba pozornosť na úrovni komédií, kde repliky nahrádzajú grimasy, pády, zvuky trávenia a facky. S tým, že skutočná kultúrna obec bude trpieť pocitom kolektívnej trápnosti.
Celá garnitúra od Andreja Danka nemá veľmi inú úlohu, okrem hlasovania v jednom šíku so Smerom, ako vzbudzovať pohoršenie. Aby sa v tom hluku rozpustili násobne vážnejšie útoky na právny štát a občiansku spoločnosť.
Matúš Šutaj Eštok síce v prezlečení Hlasu, ale vykonáva skutočnú pomstu. Okato a bezostyšne s tým, že naše pohoršenie nedokáže obsiahnuť škodu, ktorú policajnými čistkami pácha na právnom štáte.
Ficova vláda sa ani len nepokúša zakryť hlavný motív svojej honby po moci. Navyše, Fico si ani nemusí špiniť ruky. Šutaj Eštok prekonal všetky jeho očakávania a nenechal nikoho na pochybách, kto sú „nepriatelia“ a že spravodlivosť nemôže stáť v ceste pomsty za vyšetrovanie zločinov celej generácie smerákov.
Ako sa nám stala Šimkovičová?
Keď hovoríme o Šimkovičovej, Mariana Čengel Solčanská nám pripomína, že by sme nemali zabúdať ani na Pavla Ruska, ktorý je dnes už odsúdený v kauze falšovania zmeniek a ktorý dláždil svoju politickú kariéru cez moderátorov a moderátorky televízie, ktorú zakladal.
Z mnohých jeho moderátorov sa stali hovorcovia a „takýmto spôsobom nám politické strany darovali celú plejádu moderátorov, ktorých pôsobenie v politike je až na vzácne výnimky sériou hlúpych verejných vystúpení a ešte hlúpejších nápadov“.
Z nich najreprezentatívnejšou vzorkou sa aktuálne stala ministerka kultúry, píše Solčanská.
Čítajte: Ako sme prišli k Šimkovičovej
Ďalší bývalý moderátor a hovorca: ďalšia pomsta
Ficova vláda je pripravená bez mihnutia oka útočiť na občiansku spoločnosť z čírej pomsty. Napríklad prvý reálny úder pre „zahraničných agentov“ prichádza v prezlečení dotovania rodičov cez ministra práce Erika Tomáša. Ten navrhuje, aby si daňovníci mohli vybrať, či svojimi dvoma percentami daní podporia neziskové organizácie, alebo svojich rodičov na dôchodku.
Aký odľud by si vybral pomoc pre neziskovku na úkor svojej mamy dôchodkyne? Takýto cynický trik zatiaľ nevymyslel ani Orbán. Útok je dokonale zabalený do prorodinnej politiky, pod ktorú sa dajú vopchať dokonca aj iné illiberálne úchylnosti.
Rodina v podaní Ficovej vlády je slovenská, vlastenecká, preferovaná je voličom Smeru, prípadne Hlasu, lebo dnes je to už úplne jedno. Ale vlastne aj voliči s fašistickým sentimentom, ktorí podporujú Republiku a Kotlebu, sa vmestia do tohto balíčka. Lebo rodinu tvorí muž a žena a na tento posvätný zväzok útočí gender ideológia. Je to jednoduché a jednoduchý volič to chápe.
Čítajte: Vyhlásili vojnu občanom Slovenska, ktorí chcú byť aktívni v obhajobe demokracie
Che Guevara v parlamente
Ak treba skutočne pohoršovať národ, tak je tu Ľuboš Blaha. Posadili ho do kresla podpredsedu parlamentu, aby jeho vyjadrenia a činy mali nejakú váhu. Napríklad aj to, že vo svojej kancelárii vymenil vlajku Únie za slovenskú a prezidentkin portrét za obrázok Che Guevaru.
Publicista Samo Marec si kladie otázku, či sleduje politiku, alebo vynikajúci skeč Monty Python’s (odpoveď je b). „Nejaký revolucionár z detskej izby a komunista z Wishu, čo sa zasekol v puberte a odtiaľ sa mentálne presunul rovno do Moskvy (čiže sa vlastne nikdy ani nepohol), si nakrúti video a je za hrdinu. Presne za takého hrdinu ako vždy.“
„Nadáva totiž na Západ, ale s nesmiernym pôžitkom si užíva všetky jeho výdobytky. Nadáva na prezidentku, na Úniu, na USA, na všetko, čo prinieslo 21. storočie, ale robí to z bezpečia klávesnice alebo z výšky tribúny, alebo s ochrankou za chrbtom,“ dodáva.
Čítajte: Čo sa stalo s novodobým fašizmom, ktorý prenasledoval Blahu?
Troška sily rozumu
Eva Lilly, ako jedna z päťdesiatich ľudí na svete, mapuje asteroidy a vyhodnocuje potenciálne riziko zrážky.
„Šanca, že zbadáme bezprostredné riziko, je v skutočnosti dosť veľká. Malých asteroidov, teda takých, ktoré majú zhruba dvadsať či tridsať metrov, sú miliardy a miliardy. Asteroid takýchto rozmerov má pritom potenciál vyhladiť mesto, ako je napríklad Bratislava,“ hovorí.
Ako to dopadlo, keď naozaj niečo zbadali, prečítajte si v rozhovore, ktorý s vedkyňou viedla kolegyňa Soňa Jánošová.
Každý chce ísť do dôchodku?
Desaťtisíce seniorov sa tento rok chcú dostať do predčasného dôchodku. Sociálna poisťovňa musela pre nápor žiadateľov predĺžiť úradné hodiny.
Kolega z Indexu Jozef Tvardzík pochopil, že našich čitateľov momentálne zaujíma, aké sú podmienky priznania predčasného dôchodku alebo ako sa zmenili parametre jeho výpočtu. Prečítajte si jeho text, ak chcete vedieť, či je výhodné požiadať o predčasný dôchodok tento rok.
Čítajte: Prečo sa seniori hrnú do predčasného dôchodku? Oplatí sa to, pozrite si prepočet
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME