SME

Kde zlyhala úradnícka vláda na obrane

Naď prekonal aj takzvané obstarávania Smeru.

Exminister obrany Jaroslav NaďExminister obrany Jaroslav Naď (Zdroj: TASR)

Po nástupe ministra Martina Sklenára ako nominanta prezidentky na ministerstve obrany pokračovalo degradovanie štandardov, s ktorými prišiel predošlý minister Jaroslav Naď, no postupne od nich upúšťal.

Politickú zodpovednosť už však nesie prezidentka a v niektorých prípadoch aj vecnú – obstarávanie totiž muselo prejsť aj cez ňu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neexistujúci dlhodobý plán

Keď v roku 2020 nastúpil Jaroslav Naď, s vervou sa pustil do riešenia problémov dlhodobo podfinancovaného rezortu. Lenže rýchlo začalo byť jasné, že je to priveľký kus. Začal zvyšovať platy, investovať do infraštruktúry, prezbrojovať naraz obe naše brigády a investovať aj do neprioritných spôsobilostí, čo predtým sám kritizoval.

SkryťVypnúť reklamu

Obrana sa riadi dlhodobým plánom rozvoja, ktorý sa pravidelne aktualizuje. A kým doterajší tzv. Plán 2030 mal jasne určené, koľko čoho a kedy sa bude obstarávať, Naďom predložený Plán 2035 nič z toho nemal. Napriek tomu hladko prešiel vládou.

Naď začal programy aj cez ďalšie tri vlády bez toho, aby bolo jasné, kedy a ako sa budú v budúcnosti financovať. Ministerstvo financií žiadalo pri každom nákupe od obrany dlhodobý plán financovania, Útvar hodnoty za peniaze oznámil, že kým nebude predložený „stabilný a predvídateľný investičný rozpočet“, nákupy nepovolia. Lenže ministrovi Naďovi za OĽaNO cez iných ministrov za OĽaNO (Eduarda Hegera a Igora Matoviča) všetko hladko prešlo.

A nielen to. Samotný Plán 2035 v skutočnosti neobsahuje žiadne konkrétne termíny a počty, len akési „ikská“ pri jednotlivých spôsobilostiach v troch časových míľnikoch. Nielen verejnosť, ale ani parlament, vláda či prezidentka netušia, kedy a koľko máme mať tankov, bojových vozidiel atď.

SkryťVypnúť reklamu

Toto bezhlavé rozhadzovanie peňazí, aj na neprioritné projekty, spôsobilo posun základnej priority – vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády, až na rok 2035 (!), čo NATO tvrdo kritizovalo.

A kým prezidentkina vláda zanechala nástupcom známe „šetriace lego“ a veľmi kvalitne spracované strategické dokumenty, na ministerstve obrany nespravila ani základy – plán rozvoja armády a jej budúceho financovania.

Pokračovali pochybné nákupy

A pokračovala v rozhadzovaní peňazí. Už niektoré predchádzajúce Naďove „tendre“ boli pochybné. Napríklad obstaranie obrnených vozidiel 8x8 bolo tak očividne zmanipulované, že zosadilo z prvého miesta aj smerácky nákup stíhačiek F-16.

Keď bolo jasné, že naďovci na obrane skôr či neskôr skončia, ohľady zmizli úplne. Cieľom sa stalo ihneď minúť dvesto miliónov dolárov schválenej americkej pomoci z programu FMF a zabezpečiť budúci príjem konkrétnym firmám – cez zavedenie „štandardu“. Ak má armáda už zavedený nejaký zbrojný systém, naň vycvičených vojakov, urobené servisné zázemie atď., nedáva zmysel zavádzať iný.

SkryťVypnúť reklamu

Naď pripravil a jeho človek Sklenár (formálne prezidentkin) zrealizoval. Za americkú pomoc sa zrazu malo nakúpiť najmä stošesťdesiat amerických obrnených vozidiel 4x4 JLTV. Tým sa zavedie štandard a ďalšie sa už budú kupovať od výrobcu vybraného bez súťaže. Majú byť najmä pre ľahké jednotky, pričom za vynakladanie peňazí na ne namiesto prioritnej ťažkej brigády nás NATO kritizovalo.

Naďovci obhajujú obstarávanie JLTV tým, že je „zadarmo“. Lenže nie je. Na „elektroniku“ – rôzne informačné a kybernetické spôsobilosti – plánovala armáda vynaložiť vyše pol miliardy. Podstatnú časť budeme aj tak kupovať v USA, takže dvesto miliónov pomoci im „vrátime“. Rozdiel je, že kým pri „elektronike“ sú schopnosti nášho priemyslu podieľať sa na montáži či dodávkach minimálne až žiadne, pri vozidlách 4x4 sú značné.

SkryťVypnúť reklamu

Máme niekoľko domácich výrobcov schopných montáže či licencie takýchto vozidiel, v prototypovom štádiu dokonca dve originálne domáce konštrukcie (z ktorých každá je v kľúčových parametroch lepšia ako JLTV), dvoch výrobcov zbraňových staníc atď. A o tento rozdiel v domácej pridanej hodnote štát kúpou JLTV príde.

JLTV má navyše nižšiu prepravnú kapacitu a horšiu ochranu, ako boli pôvodné požiadavky armády. Tak sa museli zmeniť. JLTV sa v budúcnosti významne predražia. Keďže uvezú menej vojakov, bude ich treba viac – namiesto 424 požadovaných v minulosti 562 a výhľadovo až tisíc.

A kým európske konštrukcie používajú domácu súčiastkovú základňu, pri JLTV sú všetky komponenty v americkej (palcovej) norme. To znamená, že každú súčiastku a kompletné servisné náčinie bude treba kupovať od amerických výrobcov. To predraží náklady na životný cyklus.

SkryťVypnúť reklamu

Už takto ich vládny materiál uvádza na úrovni 32-tisíc eur za rok. To sa už blíži nákladom na vozidlá 8x8. Ponúknuť zbrane za relatívne dobrú cenu, ale významne profitovať na servise a údržbe zodpovedá obvyklej praxi amerických dodávateľov.

Lenže aj cena, za ktorú vozidlá obstarávame, je nezvyčajne vysoká. Ceny americkej techniky sú verejné. Naše vozidlá však majú stáť o približne 400-tisíc dolárov viac ako porovnateľne vyzbrojené a vystrojené pre americkú armádu. To sú ceny, za ktoré sa dajú kúpiť nepomerne lepšie vybavené, prípadne väčšie vozidlá.

A opäť – nič tak necharakterizuje úpadok trojročnej verejnej diskusie, ako keď štátny tajomník Marian Majer na sociálnej sieti zaútočil na bývalú garnitúru za cenu vozidiel 4x4, za ktorú ich chceli kupovať v roku 2019. Lenže systémová cena, za ktorú obstarávame (menšie) JLTV dnes, je za vozidlo o tretinu vyššia(!), ako bol strop súťaže vtedy.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky štandardy ľahli popolom

Obrana odmietla zverejniť rozklad ceny alebo vysvetliť tento rozdiel. Odmietla tiež zverejniť samotnú zmluvu na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám, zjavne účelovým znásilnením jeho ustanovení. Pripomeňme, že jednou z prvých vecí, ktoré Naď pri nástupe urobil, bolo zverejnenie zmlúv na F-16.

Za tri roky bolo všetko inak. Všetko, s čím nastupoval – priority, odporúčania NATO, podpora domáceho priemyslu, zásada techniku vysúťažiť, transparentnosť – ľahlo popolom. A prešlo aj cez prezidentkinu kanceláriu.

Keď sa na jeseň minulého roka Naď objavil v zbrojovke slovenského zbrojára Kuracinu, vyvolalo to veľké prekvapenie. Dovtedy si totiž vymieňali tvrdé odkazy. Zrazu už neprekážali krajne pravicové názory a Kuracinova podpora tejto scény. V kruhoch okolo armády sa začalo špekulovať, kedy a ako pridelí Naď Kuracinovi zákazku.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že aj v tom má byť nástrojom americká pomoc. Namiesto toho, aby ministerstvo vyhlásilo otvorenú súťaž na nové armádne pušky, za časť pomoci sa má od Američanov obstarať päťtisíc kusov určenej pušky M4 (ktorú Američania už vyraďujú).

Ďalších dvadsaťtisíc – už zavedeného štandardu – pušiek M4 sa má následne obstarať tendrom. Dá sa očakávať zvýhodnenie domáceho priemyslu. Derivát M4 sa v ponuke Kuracinovej firmy objavil vlani na jeseň.

Už na jar začali z ministerstva obrany prenikať informácie, že kontrakt na nový systém protivzdušnej obrany (náhrada S-300) dostanú Izraelčania. Opäť bol vyhlásený „tender“, o ktorom nebolo známe vôbec nič. Podliezol sa tak aj štandard „súťaží“ Smeru a SNS.

Na poslanie ponúk bolo tak málo času, že napríklad Nóri nedokázali spracovať ponuku. Nórsko-americký systém NASAMS bol však považovaný za jedného z favoritov, pretože používa rovnaké strely ako naše F-16. Dali sa tak očakávať významné úspory z množstva, servisu atď.

SkryťVypnúť reklamu

Neprekvapivo vyhrala izraelská firma. Aj dobrou cenou. Finta je však v tom, že obrana plánuje takýchto systémov obstarať ešte päť. Preto sa pri takýchto tendroch zvyčajne súťaží aj opcia na ďalšie. Lenže teraz sa zavedie štandard a pri ďalších si bude diktovať cenu dodávateľ.

A opäť sa nepožadovali offsety – kompenzačné programy, čím ekonomika prišla až o sto percent hodnoty zákazky.

Hoci podpis zmluvy chcela úradnícka vláda nechať na nástupcov, poponáhľala sa so schválením výsledkov „súťaže“. Uvidíme, či nový minister Kaliňák tender presúťaží (Naď takto po svojom nástupe presúťažil radary), s dostatkom času, vrátane opcie a ušetrí tak budúce náklady. Alebo sa aj on „dohodne“ s Izraelčanmi.

K zlyhaniam demokratov pri pomoci Ukrajine sa ešte vrátime. Ak však prezidentka po voľbách postupovala (zbytočne) „puristicky“, že nepustila ďalšiu pomoc Ukrajine (formálne „sa stotožnila s názorom premiéra“), tak veľmi prekvapuje, že „puristicky“ nepostupovala, respektíve jej vláda, aj v týchto prípadoch, keď boli jasne porušené priority, odporúčania NATO, transparentnosť, férové súťaže – štandardy, ku ktorým sa prezidentka hlásila.

SkryťVypnúť reklamu

Úradnícka vláda 2023

Úradnícka vláda na Slovensku 2023

Súvisiace témy: Zuzana Čaputová, Jaroslav Naď
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 887
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 199
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 889
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 837
  5. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 952
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 927
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 481
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 2 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

diaľnica

Zlý mýtny tender nás už stál sto miliónov.


Martin Pekár 2

Kreslí Mikuláš Sliacky.


Beata Balogová.

Ako sa chystá „mierotvorca“ na vojnu?


9
Matia Lenická

Víťazstvo nad fašizmom neznamenalo pre všetkých to isté.


1
  1. Štefan Hrodek: Život v obchoďáku
  2. Ivan Čáni: Robert Fico písal Kaji Kallasovej.
  3. Julius Kravjar: Obmedzená suverenita alebo Kto chce biť, palicu si nájde
  4. Timotej Opálek: Mark Pritchard & Thom Yorke - Tall Tales
  5. Peter Štefãnik: Historické paralely a ich slabé miesta
  6. Timotej Opálek: Ghost - Praha / O2 Aréna
  7. Štefan Šturdzík: Mladé pušky naša budúcnosť.
  8. Timotej Opálek: Andy Bell - Ten Crowns
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 795
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 740
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 377
  4. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 11 443
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 672
  6. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 8 523
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 983
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 787
  1. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  2. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  3. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  4. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  7. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  8. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
SkryťZatvoriť reklamu