Milé čitateľky, milí čitatelia,
Vladimir Putin je otcom zákona o zahraničných agentoch vo forme, ako ju chce presadiť garnitúra Roberta Fica. Už dvanásť rokov Rusko trestá pomerne drasticky organizácie, ktoré udržujú pri živote charitu, vzdelávanie o témach, aké Kremeľ utláča, pomoc menšinám alebo kultúru, ktorá nie je národnobuditeľská.
Trestá ich za to, že prijímajú zahraničnú podporu, bez ktorej by vlastne nemohli existovať.
Zjavne pre Putina štátne nájazdy na mimovládne organizácie neboli dostatočne drastické, a tak v roku 2022 zmenil zákon tak, že vlastne každý, kto sa zúčastnil aktivít, ktoré sa Kremľu znepáčili, sa mohol stať zahraničným agentom. Dokonca aj pre kritické postoje o ruských zákonoch, postup polície alebo pripomínanie demokratických princípov.
„Zahraniční agenti“, v skutočnosti mimovládne organizácie, v ktorých pracujú občania Ruska, sú vylúčení z verejného života a odseknutí od akýchkoľvek štátnych zdrojov. Tým budú ešte viac odkázaní na zahraničnú pomoc, ktorá ich vlastne odsúdi na zánik.
Je to vlastne nová putinistická internacionála, do ktorej už dávno vstúpili mnohé stredoázijské postsovietske krajiny, ale čo je oveľa desivejšie, tak aj dve krajiny Európskej únie.
Maďarsko nielen skopírovalo Putinov zákon, ale vytvorilo aj všemocný úrad, ktorý má právomoci preskúmať, kto je aktívny v protištátnej činnosti. Únia sa prednedávnom začala o tento úrad zaujímať intenzívnejšie.
Ako by mohol z tejto Internacionály chýbať Robert Fico, keďže zo spoločenstva západných demokratických lídrov dlhodobo vytŕča?
Bývalý disident a spisovateľ Miklós Haraszti opísal túto prax ako stavanie nového Berlínskeho múru, nie z betónu, ale z legislatívy inšpirovanej Ruskom.
Je to podľa neho vyjadrenie, že univerzálne ľudské práva vlastne nie sú univerzálne a nie v každej krajine je možné ich posilňovať. Znamená to, že nemôžu slobodne cestovať ani šíriť myšlienky napríklad o liberálnych hodnotách, o boji proti korupcii, o rovnoprávnosti LGBTQ+ ľudí.
Fico už dávnejšie vyhlásil vojnu mimovládkam, keďže ich vníma ako centrá občianskeho odporu a kritiky spôsobu vládnutia, ktorý predstavuje. Jeho vláda v skutočnosti vykonáva operácie na likvidáciu občianskej účasti na veciach verejných. Obmedzuje financie pre tieto organizácie a chce rozhodovať politicky o tom, kto si vôbec štátnu podporu zaslúži.
Odborníkov, ktorí sú desaťročia aktívni v neziskovom sektore, odvolávajú z pozícií spôsobom, akoby sa zbavovali nepriateľov. Filip Vagač sa o svojom odvolaní z pozície splnomocnenca pre rozvoj občianskej spoločnosti dozvedel z médií. Tento týždeň minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odvolal päticu členov rady vlády pre mimovládne organizácie bez zrozumiteľného odôvodnenia.
Cieľom vlády je uzavrieť občanov do svojich obývačiek nahnevaných a frustrovaných, aby jediná ich aktivita bola zdieľanie nenávisti na sociálnych sieťach a hľadanie nepriateľov.
Áno, aktívni občania zaujímajúci sa o veci verejné ohrozujú Fica, rovnako ako ohrozujú Orbána alebo Putina. Nakoniec sa pokojne môže stať, že aktivity týchto organizácií sa pod tlakom posilnia.
Sila občanov
Jeden z posledných príkladov tejto sily je zbierka slovenských občanov, ktorí za ani nie tri dni vyzbierali už vyše 1,5 milióna eur na muníciu pre Ukrajinu, potom ako sa Fico nepridal k dodávkam západných partnerov. Slovensko tak symbolicky preskočilo milión eur od slovinskej vlády a blíži sa k dvom miliónom, ktoré na muníciu pre Ukrajinu sľúbila vláda Islandu. A to všetko iba vďaka príspevkom verejnosti.
Nenávisť naša každodenná
Robert Fico hovorí, že sa bojí možnej vraždy popredného vládneho politika ako následku nenávisti podľa neho prehlbovanej „Smečkom, Denníkom N alebo Aktualitami". Len si pripomeňme, že spomínané médiá vládnych politikov kontrolujú a upozorňujú na kroky, ktoré sú nezlučiteľné s demokratickými hodnotami, na ktorých sa spoločnosť kedysi zhodla.
Neútočia na predstaviteľov Smeru, Hlasu a SNS na základe ich viery, etnicity, sexuálnej orientácie ani na základe ich národnosti, farby pleti, dokonca ani mentálneho alebo fyzického zdravia. Skôr ich kritizujú za mediálnu spoluprácu s neonacistami, za financovanie kanálov platených Kremľom a v konečnom dôsledku za vnášanie bezprecedentnej agresie do verejného diškurzu.
Udialo sa však niečo veľmi dôležité: Fico svojím vyhlásením priznáva, že šírenie nenávisti a verbálnej agresie môže vyústiť do vraždy. Takéto spojenie zásadne odmietal po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, keď mu viacerí pripomínali, že aj on svojimi vyhláseniami na adresu novinárov prispel k atmosfére, v ktorej si niekto povedal: vražda novinára mi prejde.
Čítajte: Fico chcel mať bojového psa, má nenávisť
Poďme všetci do Chorvátska
Môj kolega Matúš Burčík vycestoval do Chorvátska, aby čitateľom ukázal, že okrem vily v bratislavskej Vrakuni, ktorú si užíva aj Peter Pellegrini, vlastní poslanec Hlasu Peter Náhlik nehnuteľnosť na chorvátskom pobreží. Šoféroval sedem hodín a spal v hoteli, keďže on sám nevlastní luxusné obydlie ako viacerí ľudia blízki Hlasu alebo Smeru.
Problém nie je vlastne v tom, že niekto niečo vlastní, ale že tieto majetky transparentne nepriznáva.
„Vilu pre Pellegriniho do súpisu majetku Náhlik doplnil, až keď na ňu upozornil denník SME. Letné sídlo v Chorvátsku zas priznal tak, že ho v podstate zatajil tiež,“ píše Burčík.
V prehľade Náhlikových majetkov nie je o apartmáne v chorvátskom Sukošane v skutočnosti žiadna zmienka. Píše v ňom len toľko, že má byt v katastrálnom území Punta bez bližšej identifikácie. Lenže katastrálne územie Punta neexistuje.
„V katastrálnom území Sukošan je však ulica s rovnakým názvom. Je na nej aj parcela s číslom listu vlastníctva, ktoré Náhlik v priznaní uvádza. Nie je však na nej žiadny apartmánový dom. Iba burina, kríky a kopa kameňov - pozostatkov zo stavby susednej nehnuteľnosti.“
Čo ešte zistil kolega Burčík počas svojej cesty? Prečítajte si v jeho článku.
Čítajte: Vilu pre Pellegriniho Náhlik zatajil. Boli sme sa pozrieť, ako je to s apartmánom v Chorvátsku
Je to o peniazoch, hlupáčik
Ivan Mikloš úporne hľadal niečo pozitívne na Ficovej konsolidácii verejných financií a našiel jednu vec: aspoň uznali jej potrebu. Ale bývalý minister financií sa pýta, ako to vlastne chcú urobiť.
„Zatiaľ sme sa dozvedeli, čo nechcú (zvyšovať DPH a obmedziť doterajší sociálny štandard ľudí), pričom z toho, čo chcú (zvýšenie spotrebných daní na sladené nápoje a na alkohol a cigarety), nevykryjú zďaleka ani to, čo je za desatinnou čiarkou sumy, ktorú chcú ušetriť.
Jediné zásadné opatrenie, ktoré sa dalo zachytiť, je premiérov nápad na zníženie počtu úradníkov o 30 percent,“ píše Mikloš vo svojom komentári.
Uznáva, že je to odvážny nápad, keďže „prezamestnanosť vo verejnej a štátnej správe nepochybne existuje“ a aj by gratuloval Ficovi, keby „sme nemali svoje skúsenosti a keby Fico vládol prvýkrát. Doteraz totiž nielenže on a jeho vlády nepreukázali žiadnu schopnosť robiť potrebné zmeny a podobné reformy, ale ak sa o ne aj pokúsili, tak sa to skončilo úplným fiaskom.“
Čítajte: Takto sa to nerobí, do psej matere
Ľutujeme, prepúšťame
Americká spoločnosť AT&T spustila v tichosti ďalšiu vlnu prepúšťania. Na Slovensku má pobočky v Bratislave a Košiciach a poskytuje podporu, správu a rozvoj siete a ďalšie služby svojim zákazníkom. Je to sektor, v ktorom za posledné obdobie viacero firiem prepustilo tisícky ľudí. Kolega z Indexu Jozef Tvardzík sa s čitateľmi podelí o svoje zistenia ohľadne prepúšťania v AT&T.
Čítajte: Po IBM v tichosti prepúšťa AT&T. V Bratislave aj Košiciach to môžu byť stovky ľudí
Ďalšie texty, ktoré ste ocenili:
- Mazáka odvolali z funkcie šéfa Súdnej rady v neprítomnosti. Nechceli mu vraj dať čas, aby prehrabal spisy
- Analyzovali sme lety Náhlikovho lietadla: Pellegrini ním lietal často, zrejme aj súkromne do Talianska
- Niečo sa pokazilo, nikto nevie čo. Otepľovanie sa skokovo zrýchlilo a vedci netušia, čo bude ďalej
Ďakujem veľmi pekne, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME