Milé čitateľky, milí čitatelia,
predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka sa už neangažuje len v oblasti podozrivých tendrov, ale aj mediálnych analýz. Dal zrátať, koľko pozitívnych, negatívnych a neutrálnych článkov o ňom napísal denník Korzár, a potom svoju interpretáciu výsledkov mediálnej analýzy zverejnil na webe ekonomického magazínu Trend, z portfólia vydavateľstva Penty NMH.
Vzhľadom na to, že Trnku vyšetrovala NAKA a je obvinený z machinácie verejného obstarávania, je prirodzené, že Korzár vývoj podrobne sleduje. O Trnkových kauzách písali aj iné nezávislé médiá: Denník N alebo Aktuality.
Je asi rovnako prirodzené, že články o podozrení korupčného správania ľudí vo vysokých pozíciách nebudú „vyznievať“ pozitívne. Prečo by aj mali? Médiá nemajú povinnosť vo verejnom priestore vyvažovať „negatívnu“ informáciu o podozrení, že Trnka predražene nakupoval teplomery, s nejakou „pozitívnou“ správou o tom, že niekde sadil stromy alebo hovoril o rozvoji župy.
Často sa práve mocní v regiónoch spoliehajú na to, že uniknú verejnej kontrole, lebo veľké médiá nie vždy majú kapacity odhaľovať korupciu napríklad na východe. Tam na rozdiel od presvedčenia Roberta Fica, (že tam nič nie je, tak čo by tam hľadala mafia) existuje korupcia a zneužívanie moci. Presne tak ako na juhu, na severe alebo na západe Slovenska.
Aj preto nezávislé regionálne médiá plnia nezastupiteľnú úlohu v tom, že kontrolujú županov, primátorov, starostov a úradníkov zo všetkých stupňov okresnej a regionálnej správy.
Navyše aj zverejnenie informácie o okolnostiach publikovania plateného článku o analýze je vo verejnom záujme. Nesvedčí to o zodpovednom hospodárení s peniazmi daňových poplatníkov, ak si Trnka analýzu zaplatil z verejných peňazí.
K rátaniu článkov pozitívnych a negatívnych alebo minút vo vysielaní sa väčšinou uchyľujú ľudia, ktorí nechápu, ako v skutočnosti fungujú nezávislé médiá. Nevedia rozlíšiť medzi „negatívnym“ a kritickým článkom, ktorý poukazuje na zlyhania mocných.
Čo je vlastne definícia pozitívneho článku? Ak médium odhalí zneužívanie štátnych zdrojov, nie je to v konečnom dôsledku pozitívny článok pre samotného čitateľa?
Mali sme možnosť vidieť pri prezidentskej debate vysielanej RTVS, ako to dopadne, ak hlavným kritériom profesionality a nezávislosti je rátanie minút, a nie konfrontovanie klamstva, ak je namieste.
Je to zjavný trend presviedčania čitateľa, že médiá sú vlastne len kanály na prenos vôle a vyjadrení tých, ktorých si časť spoločnosti zvolila. Úplné popieranie jednej z najdôležitejších úloh nezávislých médií: kontrola mocných v mene čitateľov. Nie nenávistné kampane, bezduché opakovanie oficiálnej štátnej propagandy, platené útoky na novinárky alebo konšpirovanie o tisíckrát vyvracaných bludoch.
Župan útočí
Kolegyňa z Korzára Katarína Gécziová vysvetľuje genézu útokov košického župana Rastislava Trnku na Korzár: „Najprv to bol úvodník v novinách, ktorých výrobu košická župa platí a distribuuje za peniaze daňových poplatníkov. Dvojnásobne obvinený župan Trnka v ňom písal o denníku pirátov a lynči jeho osoby. Aj keď v ňom priamo Korzár nemenoval, z kontextu je zrejmé, že pojednáva o ňom. Redaktorov nazval hryzopermi, pisálkami, akčnou úderkou, ktorá chrlí žlč a je zaujatá a predpojatá voči jeho osobe.“
Neskôr dal zverejniť na webe Trendu vyššie spomínaný článok, v ktorom tvrdí, že Korzár je voči jeho osobe zaujatý, a „svoje domnienky opiera o analýzu, ktorú si dal vypracovať znova za peniaze kraja. Svoj postoj voči Korzáru šíri aj cez sponzorované príspevky na facebooku“.
Čítajte: Župan Trnka útočí a konšpiruje, lebo novinári si robia svoju prácu
Ako nás Soros všetkých kontroluje?
Neexistuje azda univerzálnejší nepriateľ než George Soros. Za posledné roky ho za nepriateľa označujú autokrati, politici prichytení pri korupcii, porušovaní ľudských práv alebo vystavení medzinárodnej kritike. Zjednodušene všetci, čo potrebujú amorfného nepriateľa, ktorý okamžite uvoľňuje v ľuďoch najnižšie pudy. Bohatý Žid, liberál, ktorý nemá vlasť, a teda ani národnú identitu. Žije kade-tade, chce spájať voľnomyšlienkarov, financovať progres a organizovať občiansku spoločnosť, čo je vlastne kaviareň.
Na Slovensku už chystal dlažbové kocky na protest proti Ficovi, platil celú armádu novinárov a diriguje celý orchester kritikov vlády. Stačí jediný pohyb rúk dirigenta Sorosa a všetci organizovane začnú útočiť. Na Fica, Danka aj Pellegriniho. Samozrejme, aj na politikov Aliancie, ale na nich najmä preto, lebo sú spojencami Viktora Orbána a toho sa Soros konzistentne snaží zosadiť už jedno desaťročie.
O Sorosovi tvrdili pomerne protichodné veci. Napríklad, že pretláča záujmy USA, zároveň však zložil prísahu na zničenie USA. Nadovšetko riadi svetové židovské sprisahanie a extrémnejšie konšpirácie o ňom hovoria, že je vlastne jašter, a odvolávajú sa na jeho dlhovekosť a zvráskavenú pokožku (keby v deväťdesiatich troch rokoch nemal žiadne vrásky, asi by som konšpirovala aj ja).
Čítajte: Ako nás Soros všetkých kontroluje?
Bez ohľadu na to, ako absurdne to znie, takmer polovica ľudí na Slovensku verí, že 93-ročný finančník a filantrop sa snaží kontrolovať slovenskú vládu a nastoľovať prostredníctvom nej svoju agendu.
Kolega Martin Vančo spracoval prieskum agentúry Focus a think-tanku Globsec, podľa ktorého konšpiráciám o Sorosovi najviac veria voliči Smeru, SNS a dokonca aj Hlasu. Rozoberá aj to, prečo na Slovensku verí v konšpirácie o vplyve Sorosa na vládu viac ľudí ako v Maďarsku.
Čítajte: Soros sa snaží kontrolovať vládu, myslí si takmer polovica ľudí na Slovensku
Čas bitkárov z klietky
Presvedčenie, že kovorobotnícka avantgarda umožnila niektorým ľuďom stať sa umelcami a športovcami a vedcami, má dodnes silnú oporu, píše publicista Michal Havran a uvádza aj konkrétne príklady ako to funguje v reálnom živote:
„Tety v domácich kroksoch si myslia, že Bebjakovi vlastne dovolili, aby mohol niečo točiť. Muži v tielkach a s rybárskymi prútmi veria, že Hašek je hokejistom vďaka ich blahosklonnosti a že zamestnanci RTVS, divadiel, galérií môžu robiť to, čo robia, vďaka tomu, že oni, deti 50. a 60. rokov s mentalitou stalinizmu im to nejako umožnili a povolili, a teda z vďaky majú robiť presne to, čo oni chcú, zabávať ich, dávať góly, nájsť nové lieky, ale nič viac.“
Podľa Havrana takéto vnímanie spoločnosti a politiky ako nejakej disciplíny vyhradenej len pre politikov v politických stranách je v priamom a nepriateľskom protiklade, rozpore s chápaním verejného života v slobodnej spoločnosti.
Čítajte: Oni jediní môžu hovoriť, čo si myslia, ostatní majú byť ticho
Nevyčítať hadovi, že je had
Pri svojej práci prišla do kontaktu s Mečiarom, Harabinom i Ficom, dievčatami z polepšovne, klientmi, ktorí pri žiadaní právnej pomoci nedokázali ani opísať svoj vlastný problém. Pochopila, že ak sa chce s nimi dohodnúť a vymieňať si myšlienky, musí zvoliť správny jazyk.
Študovala architektúru, sociológiu, informatiku, ovláda bojové umenie, ktoré naučila syna Michaela, aj svetové jazyky, je briskná novinárka aj poetka, stále je však opatrná, keď má sformulovať akúkoľvek vetu. Vraví, že citlivosti a empatii ju naučila literatúra. To všetko a ešte oveľa viac je Zuzana Szatmáry. Rozprávala sa s ňou kolegyňa Kristína Kúdelová.
Čítajte: Zuzana Szatmáry: Nevyčítam Ficovi, že chce byť diktátor. Tak ako nevyčítam hadovi, že je had
Stromček je slávny už aj v Nórsku
Za majetkami a finančnými operáciami niekdajšieho generálneho manažéra Smeru Viktora Stromčeka je predovšetkým nórska spoločnosť Windmill, zistil denník SME ešte na jeseň 2022. Konečným užívateľom výhod sú Stromčekove neplnoleté deti.
Firma sídliaca na dohľad od nórskeho pobrežia v mestečku Kristiansand je súčasťou vlastníckych vzťahov, ktoré vedú k mnohomiliónovým luxusným majetkom na Francúzskej riviére, ktoré užíva Stromček a jeho rodina.
Po zisteniach SME o Stromčekových aktivitách vo Francúzsku a v Nórsku sa o neho začali zaujímať nórski novinári z denníka VG. V spolupráci s Investigatívnym centrom Jána Kuciaka odhalili Stromčekove sporné obchodné aktivity siahajúce od daňových rajov v Karibiku až po Singapur.
Čítajte: Mesiace pátrali, kde vzal Stromček peniaze na vilu vo Francúzsku. Našli predajcu kobercov
Ďalšie články, ktoré vás zaujali:
- Takéto veto prezidentky by mohlo zaujať aj voličov Smeru. Ak niečo vlastnia
- Lukratívne pozemky mieria do dražby. V pozadí vidieť Kočnerovho právnika
- Zázrak na Visle sa zadrhol. Prečo Poľsko húfne opúšťajú firmy
Ďakujem pekne, že čítate denník SME a odoberáte môj newsletter.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME