SME

Praha Pellegriniho úsmevom neverí

Pozitívne správy sa končia tým, že český prezident sa vôbec stretol so slovenským.

Výber šéfredaktorky - Beata BalogováVýber šéfredaktorky - Beata Balogová (Zdroj: SME.sk / Hejty)
Načítavam... Výber šéfredaktorky: Praha Pellegriniho úsmevom neverí
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Milé čitateľky, milí čitatelia,

spoločná fotografia, stisk podaných rúk a vyvesené národné zástavy nie sú špeciálnym symbolom zmierenia. Je to rutina zahraničných návštev, ktorá by sa zásadne neodlišovala ani v takom extrémnom prípade, keby juhokórejský prezident stretol severokórejského Kim Čong-una.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je pravda, že demokratické krajiny si notorických autokratov pozývajú na návštevy čoraz menej a politiku na štyri svetové strany, ako ju charakterizuje Robert Fico, praktizujú skôr národy, ktoré sa samy odkláňajú od demokratických zvyklostí. Takže pozitívne správy sa končia tým, že český prezident sa vôbec stretol so slovenským.

SkryťVypnúť reklamu

Očakávania, že prvá návšteva Petra Pellegriniho rozpustí hodnotové napätia medzi vládami Slovenska a Česka, nikto ani nemohol myslieť vážne. Boli to frázy pre tlačové správy.

„Názorová odlišnosť v niektorých otázkach nemôže naše skvelé bratské vzťahy ohroziť ani zhoršovať,“ povedal pre istotu Peter Pellegrini. Pod eufemizmom „názorová odlišnosť“ ukryl stretnutie ministra zahraničných vecí Blanára s Putinovou pravou rukou Lavrovom v čase, keď ľudia ako ruský minister patria na sankčné zoznamy. Všetky výzvy na mier sú len lesklým obalom pre presvedčenie, že Ukrajina má ustúpiť Rusku.

Českému prezidentovi a premiérovi nebráni ani jazyková bariéra v tom, aby presne chápali, kde smerujú vyjadrenia predstaviteľov Smeru s celou mečiarovskou tradíciou v štýle „ak nás nechcú na Západe, pôjdeme na východ“. Nie je dôvod sa tváriť, že niečo nepochopili alebo že sú neinformovaní, alebo informovaní nepriateľmi slovenského národa.

SkryťVypnúť reklamu

Pellegrini a Peter Pavel sa dohodli, že sa budú rozprávať. A že ešte dôležitejšie než reči budú skutky.

Česká republika nie je len bežný pozorovateľ vývoja na Slovensku. Know-how Viktora Orbána na rozloženie demokracie a podmanenia si kritických médií je v tomto regióne vychytený politický artikel. Ani Česko nemusí mať funkčnú imunitu.

Orbán sa dlhodobo spoliehal na to, že napriek ich kritike so západnými partnermi nakoniec vždy nájde nejaký kompromis. Stretne sa s nimi, odfotia sa, občas znesie zaucho s komentárom „Hello dictator“ ako od Jeana-Clauda Junckera, bývalého šéfa Európskej komisie. Domov však pôjde s odkazom pre svojich voličov: vyhrali sme.

Potom jeho propagandistická mašinéria ukáže fotografie, kde si podáva ruky s najmocnejšími v Európe. A jeho volič nikdy neuvidí tie, na ktorých stojí sám.

SkryťVypnúť reklamu

Pellegrini by mohol presvedčiť medzinárodnú komunitu o svojich demokratických hodnotách len za cenu konfliktu s vládou, keďže vetovanie kontroverzných zákonov by malo práve takú cenovku. A to asi môžeme povedať, že Pellegrini ju nezaplatí.

Rady Smeru susedia nepotrebujú

Úrad vlády Slovenskej republiky sa v deň Pellegriniho návštevy obul do českej polície, že nerieši online zľahčovanie atentátu na premiéra Roberta Fica. Náš kolega z Česka Jindřich Šídlo úradu pripomína, že by bolo fajn overiť si fakty, naučiť sa správne používať názvy a mená a asi si premyslieť, či obdarovaní tieto rady vôbec potrebujú.

„Slovenská vláda, ktorá sa tak zaklína „suverénnou politikou“, má toľko drzosti, že sa odváži kibicovať do práce polície a štátneho zastupiteľstva cudzej krajiny, rovnako dostatočne suverénnej, a hovoriť im, čo a ako majú robiť,“ píše Šídlo.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte: Rady Smeru nikto nepotrebuje

Drž hubu a nemoralizuj

Národu nemá vládnuť elita, ktorá má vytrénované svoje morálne úsudky, praktizuje empatiu, ale aj sebazaprenie, disciplínu a schopnosť držať svoje vášne na uzde. Hlúposť a amorálnosť už nie sú hendikepom pre vládnutie. Práve naopak, pre mnohých je tuposť a neokrôchanosť priamou linkou do náručia voliča. Preto je dnes poukazovanie na morálne prešľapy považované za elitárstvo. Akási neschopnosť rozumieť národu. Klišé, ktoré diskvalifikuje v politickej komunikácii.

Veď všetci sme len ľudia a politici sú si rovní s najhoršou verziou svojich voličov. Tí sa s nimi neidentifikujú cez vízie alebo morálne kvality, ktoré politika dnes nepotrebuje, ale skôr cez to nízke a blízke. Sme v tej našej závisti a nenávisti akosi spolu.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte: Drž hubu a nemoralizuj, teraz vládneme my

Lotos a Bueno bude radiť prezidentovi

Z bývalého agenta ŠtB bude poradca prezidenta, bez odporu, lebo veľká časť spoločnosti je k zločinom komunizmu ľahostajná. Veď všetci sa len snažili prežiť. Mohli by o tom hovoriť disidenti, ktorých deti nemohli študovať na univerzitách, Štátna bezpečnosť k nim chodila na pravidelné návštevy. Vo svete, kde platí elementárna slušnosť a pokora, by dotyčný takúto ponuku slušne odmietol so slovami, že on už svoju šancu mal.

Podľa informácií SME, ktoré vyplývajú z archívov Ústavu pamäti národa, Jozef Banáš sledoval slovenských spisovateľov a filmárov a donášal na zahraničných novinárov, ktorí slobodne písali o totalitnom Československu. Kolega Peter Getting zistil, že ŠtB ho neviedla len pod krycím menom Lotos, ako bolo doteraz známe. Objavil sa aj v správach rozviedky, ktorej archívy sú uložené v Prahe, pod krycím menom Bueno.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte: Banáš má radiť Pellegrinimu o médiách a kultúre. Ako Lotos a Bueno donášal na novinárov a umelcov

Hanbiť sa za Kotlára

Profesor Jozef Šuvada, čestný veľvyslanec Slovenska pre globálne zdravie, musel na Svetovom zdravotníckom zhromaždení na prelome mája a júna vo švajčiarskej Ženeve predniesť stanovisko Slovenska, v ktorom sa krajina ako jediná dištancuje od aktualizácie medzinárodných zdravotníckych predpisov. Tento postoj vyrobil poslanec za SNS Peter Kotlár, ktorý je z vôle vlády Roberta Fica splnomocnencom pre preverovanie manažovania pandémie.

„Veľmi zle som to vnútorne prežíval, lebo by som poprel všetko, čím som, čo som študoval a na čom som pracoval,“ povedal Šuvada v rozhovore pre SME o svojich pocitoch, keď pred odborníkmi prezentoval postoj, s ktorým odborne nesúhlasil.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore s kolegom Jánom Krempaským vysvetľuje aj to, prečo je problematické vyhlásenie Kotlára, že Slovensko si bude samo vyhlasovať pandémiu.

Čítajte: Šuvada z WHO: Veľmi zle som prežíval, keď som mal prezentovať náš dištanc od zdravotníckych predpisov

A ešte si skúsme predstaviť frustráciu lekárov, ktorých dnes „reprezentuje“ Kotlár, človek, ktorý svoju odbornosť o pandémii získaval rozcvičovaním postihnutých kĺbov – dôležitá a potrebná skúsenosť –, ale určite neprepisuje roky práce v oblasti virológie, infekčných chorôb, respiračných ochorení. Jeho nominácia má devastačné následky na dôveru lekárov v štát a jeho vôľu riešiť problémy.

Čítajte: Kto fackuje lekárov a čo s tým má Kotlár

Prečo veríte bludom?

Minulý víkend vyšiel v blogovej sekcii denníka SME blog, ktorý pracoval s nepravdivými a neoveriteľnými informáciami a šíril konšpirácie o atentáte na Roberta Fica. Za necelých 48 hodín si naň kliklo takmer 400-tisíc ľudí. Rozhodli sme sa tento blog stiahnuť. Môj zástupca Jakub Filo zároveň vo svojom texte vysvetlil, prečo je mnoho ľudí náchylných podliehať konšpiráciám.

SkryťVypnúť reklamu

„A je úplne jedno, že ste doteraz nepodľahli konšpiráciám o svetovom sprisahaní, saharskom piesku plnom ťažkých kovov, iluminátmi riadenej pandémii či kontrole ľudí pomocou očkovania. Práve teraz a práve pri atentáte na Roberta Fica sa to môže stať aj nám. Vláda namiesto toho, aby sa tomu pokúsila zamedziť tým, že informácie o zdravotnom stave premiéra by poskytovali lekári, nie minister obrany, vznik takýchto konšpirácií podporuje,“ píše Filo.

Čítajte: Konšpirácie o atentáte sú stále len konšpirácie. Prečo sme náchylní im veriť a ako sa brániť

Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 888
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 090
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 667
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 036
  6. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 868
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 820
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 545
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tvrdiť, že Ukrajina má nájsť odvahu sa vzdať je ok a Netrebko nie?


2
Rómskí školáci v Sečovciach.

Čiastkové reformy robia zo segregácie oficiálnu politiku.


Kamila Gunišová a 1 ďalší 1
Peter Schutz

Ruský Krym môže byť cenou za mier.


5

Premiéri si vymieňali dezinformácie.


80
  1. Jozef Pivarník: Môžeš byť birmovaný, môžeš byť svätým, ale komunistom zostaneš až do smrti
  2. Viktor Pamula: Os zla sa spája II.
  3. Miroslav Kocúr: Fico ťahá do žumpy už otvorene aj slovenskú vedu
  4. Ján Chomík: Stredoslovák na východe
  5. Dávid Polák: Blízkovýchodná hra o tróny
  6. Simona Michalík: Nestačí byť dobrým učiteľom v triede. Ak chceme meniť vzdelávanie, musíme začať budovať mosty.
  7. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  8. Ondřej Havelka: Kdo jsme. Teologické pojetí lidské osoby a osobnosti
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 151
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 24 461
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 11 888
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 287
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 8 647
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 384
  7. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 7 140
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 728
  1. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  3. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  4. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  5. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  6. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  7. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  8. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
SkryťZatvoriť reklamu