Udalosť týždňa
Trump/Harrisová.
Iste, nie je vylúčené, že dnešné – ešte aj zajtrajšie, pozajtrajšie – hodnotenia a (u)závery budú mať rovnakú cenu ako prognózy a „analýzy“ po stretnutí Trumpa s Bidenom, či dokonca po atentáte, keď názory, že „je hotovo“, vymaľované a podobne atakovali kóty 85/90 percent. Inú realitu než túto však poruke nemáme, ešte i keď republikáni pracujú na alternatívnej tvorbe.
Takže s obrazom debaty, berúc do úvahy aj dovtedajšie trendy, ktoré debata určite ne(po)otočila – to je jedna istota – a tiež tvorivú bezradnosť kampane Trumpa (trvá už viac než mesiac), tak s malým rizikom pádu na „banánovej šupke“ sa dá povedať, že „víťazný november“ si Harrisová môže dať vyfúknuť, pokaziť, nechať vziať už len sama.
To – ak debatu berieme aj ako zrkadlo, merač výkonu Harrisovej štábu – je značne nepravdepodobné.
Udalosť SR
Povedať, že v momente tvorby textu nie je jasné, ako odvolávanie podpredsedu NR SR dopadne, by znamenalo padnúť na úroveň...
Dobre, autor sa nechce dotýkať ani politologickej expertízy, ani inštitúcií, ani laickej verejnosti. Tá si však, a to treba zaklincovať, nezaslúži – dnes v súvislosti so Šimečkom (ale rad je nekonečný) – byť opakovane manipulovaná vetami ako „rozumiem poslancom Smeru, rozumiem aj poslancom SNS, to, čomu nerozumiem, je strana Hlas“.
No. Dejateľom, ktorým nedochádza, že opozičná identita a práca si žiadajú brutálny „refreshment“ (vzor Péter Magyar!), povedzte toto: Práve sa stávate, tu a v tejto chvíli, autentickými podielnikmi na budovaní vlády Fica V, presne tak, ako sa kolega Matovič stal podielnikom na budovaní a tvorbe Fica IV.
A teraz ešte – vo všetkej istote, že Šimečka bude zarezaný – pre „vyváženosť“ sa nedajú podceniť náznaky (včerajšie), že akísi odpadlíci, zrejme hlasisti, môžu – teoreticky – podmínovať tesnú väčšinu.
Axióma (autorská), že na Slovensku je možné všetko a vylúčiť sa nedá nič, nestráca na platnosti ani vtedy, keď niet pochybností, že na vynútenie poslušnosti má Fico (bohaté) rezervy prirodzenej autority.
Napokon, na lepšie myšlienky ho môže navigovať aj úvaha, či je Šimečka taká vzácna trofej, aby v – síce v lojálnom a veriacom, ale budúcnosť je zložitá – prostredí SmeroHlasoSNS mrhal svojím „sociálnym kapitálom“ len preto, lebo potrebuje saturovať neukojenú emóciu pomsty.
Podcenená udalosť
Pozor, autorská špekulácia. (Nepotvrdzuje to žiadny zdroj.)
Skutočnosť, že odchádzajúci šéf americkej diplomacie Antony Blinken (zrejme končí, aj keď v Bielom dome zasadne Kamala Harrisová) a nový britský labouristický minister zahraničných vecí David Lammy považovali za žiaduce vyslať signál – pretože bez iných NATO ministrov len oni dvaja v Kyjeve signál je – avizuje významnejšiu zmenu v politike voči Ukrajine.