Milé čitateľky, milí čitatelia,
posledné dni sa otvorila ďalšia priepasť medzi obyvateľmi Slovenska: medzi čitateľmi kníh a tými, ktorí knihy nečítajú. Keby si niekto, kto nevie nič o Slovensku, prezeral na sociálnych sieťach profily čítajúcej časti, mohol by mať dojem, že prežívame estrádu vzdelanosti. Že ľudia hrdo vystavujú na obdiv svoje knižnice, poličky alebo škatule s knihami.
Popritom sa v slovenskej politike deje pravý opak: vláda Roberta Fica sa rozhodla zvýšiť daň z pridanej hodnoty na knihy z 10 na 23 percent. Samozrejme, je to len malá časť konsolidačného balíčka, ktorý vláda predstavila v ten istý deň, ako parlament odvolal opozičného lídra Michala Šimečku z pozície podpredsedu národnej rady.
Lenže v rovine symbolov toto rozhodnutie vysiela dôležitý odkaz verejnosti: vláda potrebuje nevzdelanú spoločnosť, vzburu záškolákov a emancipáciu hlúposti. Chce, aby sa čítajúca časť spoločnosti rozčuľovala, aby voliči vnímali vzdelanie ako luxus, ktorý si nemôžu dovoliť, ale ani ho nepotrebujú, lebo kým vládne Robert Fico, tak namiesto nich rozmýšľa. Chápe ich potreby, a knihy medzi ne jednoznačne nepatria.
Pri sledovaní vyjadrenia ministra financií Ladislava Kamenického, ktorý nazval svoju tlačovkovú prezentáciu Zlepšenie sociálneho štandardu občanov, si mnohí okamžite predstavili úškrn Roberta Fica: my im ukážeme, všetkým tým intelektuálom. Aby nebolo pochýb, že výrobcovia balíčka nezabudli, pre koho ho vyrábajú, Kamenický dodal, že má analýzu, podľa ktorej si knihy kupujú bohatí.
Po následnej kritike a záplave obrázkov knižníc na sociálnych sieťach sa ohradil, že z neho nikto nebude robiť netvora a on určite nie je proti tomu, aby sa ľudia vzdelávali.
Ani Fico a ani Kamenický zjavne takúto reakciu nečakali. Zjavne zabudli na fakt, že podľa prieskumov až 57 percent ľudí vo veku nad 65 rokov číta na Slovensku knihy. Bude zaujímavé sa pozrieť na to, ako sa zvýšenie dane dotkne fungovania knižníc.
Smer zjavne nerátal s tým, že takáto pre nich nepodstatná zmena sa dotkne aj voličov Smeru. Teda tých, ktorí pri Ficovi zotrvali aj napriek tomu, že posledné roky Fico lovil skôr v extrémistickejších voličských rybníkoch. Samozrejme, nebolo by správne tvrdiť, že títo voliči vôbec nečítajú. Niektorí z nich asi čítajú aj takú literatúru, na ktorú existujú paragrafy.
Po devastácii, ktorú za sebou v oblasti kultúry zanecháva ministerka Martina Šimkovičová, drahšie knihy sú takmer logickým krokom vlády, ktorá sa v prvom rade stará o svojich ľudí. Potom dlho o nikoho, a až niekde v závoze prichádzajú na rad voliči, ktorí by im potenciálne mohli hodiť svoj hlas. Ani o nich sa však vláda nestará naozaj, lebo na základe rozhodnutí, ktoré robí, sa kvalita ich života dozaista nezvýši.
Neskoro a zle
Dlho sa čakalo na to, či sa vláda vôbec odváži konsolidovať verejné financie, ktoré sú v zúfalom stave. Bývalý minister financií Ivan Mikloš našiel v tomto kroku aj niečo pozitívne: že vláda sa do konsolidácie vôbec pustila a že to mohlo dopadnúť dokonca horšie.
A tu sa podľa Mikloša pozitívne správy končia: v ďalších rokoch bude potrebný znovu ďalší vysoký konsolidačný balík, čo priznáva aj vláda ústami svojho ministra financií. Takže zhrnuté a podčiarknuté, nič nezabudli a nič sa nenaučili, len teraz vládnu v horšej fiškálnej situácii, než boli zvyknutí. Takže platí, že ako to mohlo byť aj horšie, tak to neznamená, že o rok nebude.
Čítajte: Vláda konečne konsoliduje. Neskoro a zle, ale mohlo to byť aj horšie
Čo všetko zaplatia ľudia?
Kolegovia z Indexu Jozef Ryník a Jozef Tvardzík pre vás pripravili prehľad o 17 opatreniach v oblasti daní, odvodov a ďalších poplatkov, ktoré vláda predstavila. Ktoré sadzby DPH pôjdu nahor? Zaplatia firmy vyššie dane? Čo bude s rodičovským dôchodkom a daňovým bonusom?
Čítajte: Fico dvíha DPH aj odvody, siahne na daňový bonus. Čo všetko zaplatia ľudia a čo firmy?
Prečo nakoniec Šimečka porazí Fica
Dnes už nikto nepochybuje, že odvolávanie Michala Šimečku v parlamente malo sčasti poskytnúť voličom vládnej koalície divadlo pred tým, než jej vláda oznámi, že ich život „zdražie“.
Šimečku odvolali na základe vykonštruovaných dôvodov ako súčasti dlhodobej politickej kampane proti nemu ako hlavnému vyzývateľovi Fica.
Šimečku od Fica delí jeden celý režim. Kým Fico sa nadobro zasekol v postkomunistickom tuneli, na ktorého konci mala byť demokracia, Šimečka čerpá zo západnej demokratickej skúsenosti. Fico sa učil od komunistov a Šimečka od oxfordských profesorov. Pre Fica je diskusia hulákaním na názorového oponenta, konfrontácia dvoch samcov, ktorí si značkujú svoje územia, Šimečka prichádza z prostredia, kde diskusia je existenčná potreba, spôsob poznávania.
Rozdiely sú markantné a dôležité pre voličov, ale pri poukazovaní na problémy, aké pre demokraciu predstavuje odvolanie Šimečku z pozície podpredsedu parlamentu, nie sú až také podstatné.
Čítajte: Prečo Šimečka nakoniec porazí Fica
Akú hru bude hrať PS?
Odstavenie Šimečku nebolo prekvapením, je však historickým porušením zvyklosti, že najsilnejšia opozičná strana si sama určuje, kto sa stane jedným z podpredsedov parlamentu.
Najaktuálnejšou politickou otázkou teraz bude reakcia Progresívneho Slovenska a zvyšku opozície – najmä to, či pristúpia na politickú hru vyvolanú Ficom.
Narastie teraz popularita Smeru alebo SNS? Alebo vyťaží z toho skôr PS? Môže Fico ísť ďalej a zbaviť opozíciu ďalších kresiel?
Kolegovia Daniela Hajčáková a Michal Katuška pre vás pripravili odpovede.
Čítajte: Fico vybojoval so Šimečkom vopred vyhraný súboj. Akú hru bude teraz hrať PS?
Pozvánka do Arény
Som rada, že Vás môžem pozvať na sledovanie prvého dielu relácie Aréna, ktorú pre vás pripravuje moderátorka Jana Krescanko Dibáková. Rozprávala sa s Alojzom Hlinom o odchode poslankyne Martiny Holečkovej z KDH, o povodniach a ako ich zvládala vláda Roberta Fica, ale aj o odvolaní Michala Šimečku z pozície podpredsedu parlamentu.
Odvolaním lídra progresívcov si premiér podľa Alojza Hlinu vyrobil nového súpera.
Pozerajte: Hlina o lídrovi Gröhlingovi: Som v SaS na návšteve, nebudem prekladať nábytok
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME