„To nie je pochopenie. To je realizmus. Ľudsky som možno na strane Michala Kovačiča, ale biznisovo to chápem úplne jasne,“ odpovedal bývalý šéf Markízy Václav Mika na otázku novinára denníka N Dušana Mikušoviča, či má pochopenie pre súčasný manažment televízie Markíza.
Rozprávali sa nielen o dnešnej situácii v Markíze, ale aj o tom, ako sa na jej riadenie díval svojho času Mika.
V rozhovore zaznela aj otázka, či súhlasí s mojím tvrdením v komentári denníka SME, kde som napísala:
„Markíza podniká na základe licencie, ktorá ju zaväzuje ku konkrétnym povinnostiam: môže vysielať seriály a zábavu, no keď zaznie spravodajská zvučka, je čas riešiť veci verejné. Televízia teda môže byť súkromná, ale novinárčina súkromná nie je. Novinárčina má zmysel iba vtedy, ak sleduje verejný záujem.“
„Nemá pravdu?“ spýtal sa Mikušovič.
„Eticky je to tak správne,“ odpovedal Mika, „ale opakujem, ak je na prvom mieste biznis, tak je na prvom mieste biznis. Verejný záujem je na prvom mieste vo verejnoprávnom médiu. Môžete to akokoľvek otáčať, ale je to fakt.“
Naozaj je etika rozhodujúca len vo verejnom sektore? A je pravda, že sa ňou riaditeľ súkromnej firmy nemusí trápiť?
Určité hodnoty musíme rešpektovať všetci
Na obranu pána Miku poviem, že jeho pohľad nie je ojedinelý. Nechuť zaoberať sa tým, čo je správne, si všímam u viacerých ďalších ľudí z biznisu.
„Morálka je pre moralistov,” argumentujú. „My budujeme firmy, zarábame peniaze a zamestnávame ľudí. Svoju úlohu sme teda splnili.”
A ja tvrdím, že to nestačí.
Vyspelá spoločnosť sa nezaobíde bez hodnôt, ktoré bude uznávať a rešpektovať drvivá väčšina z nás a zaoberať sa nimi musíme všetci, vrátane pána Miku a ďalších podnikateľov.
Vezmime si napríklad lekárky a lekárov. Keď pán Mika dostane nedajbože infarkt, lekár by mu mal podať lieky, ktoré považuje v jeho stave za najlepšie z možných. Mal by konať v prospech pána Miku, a nie v prospech, povedzme, farmaceutickej firmy.
V dobre fungujúcej spoločnosti by sme sa mali vedieť spoľahnúť na to, že nás lekári liečia na základe najnovších odborných odporúčaní a transparentných pravidiel. Je pritom jedno, či prídeme do súkromnej nemocnice Agelu, Medirexu či Penty, alebo do štátnych Kramárov, od lekára očakávame seriózny prístup - jednoducho preto, že je lekár.
Keby pacientom začal podávať lieky, ktoré nie sú najlepšie z možných, len preto, že to chce manažér alebo majiteľ kliniky, ktorý uzavrel biznis s farmafirmou, degraduje tým svoje povolanie.
Korupcia nie je len o peniazoch
„Korupciu si zvyčajne spájame s peniazmi a úplatkami, no týka sa oveľa väčšej skupiny vecí,“ vysvetľuje profesor filozofie Michael Sandel v knihe What Money Can't buy. „Korumpovať môžeme aj produkt či službu - ak ju začneme robiť nekvalitne a pripíšeme jej tak menšiu hodnotu, ako reálne má.“