Milé čitateľky, milí čitatelia,
zraniteľným ľuďom na okraji spoločnosti možno pomôcť mnohými spôsobmi, ale minimálne toľkými je možné ich zneužiť. Existujú falošné charity, ktoré deklarujú, že zbierajú peniaze pre tých najnešťastnejších, ale veľkú časť peňazí minú na administratívne náklady. Podvodníci sa niekedy predstavia ako pracovníci charity a vyzbierajú peniaze na pomoc pre neexistujúcu mizériu.
Potom sú aj takí, ktorí síce pomôžu aj ľuďom v nešťastí, ale hlavne pomáhajú sebe, vybudujú si profitujúci biznis, v rámci ktorého zaprisahajú zraniteľných ľudí, aby o podmienkach pomoci nehovorili. Keby sa ohradili alebo keby si kládli podmienky, o pomoc by prišli. Títo zneužívaní ľudia majú veľmi často nízke právne povedomie a ani si neuvedomujú, že niekto sa priživuje na ich nešťastí.
Keď som si prečítala článok mojej kolegyne Sone Jánošovej o Ilone Damborskej, ktorá za posledné roky od ľudí vyzbierala 1,2 milióna eur, uvedomila som si, že jej posty zo sociálnych sietí som určite videla. Dokážem si vybaviť pocit pri pohľade na vyholenú hlavičku na kosť vychudnutého dievčatka a následné nutkanie vytiahnuť mobil a poslať aspoň malú sumu. Potrebu pomôcť.
Čítajte: Zo zbierok na chorých ľudí profituje žena zo Záhoria. Vyzbierala už 1,2 milióna eur
V prípade Damborskej však prispievateľ nevie, či sa peniaze zasielané jej organizácii nakoniec naozaj dostanú k žiadateľom a či to nie je náhradná biznis aktivita, ktorou si vyrovnáva straty z predchádzajúceho podnikania.
V žiadnom prípade nechceme vyčítať ľuďom pomoc, ktorú poskytli, len ich upozorniť, že mohli prispievať na lepší život ženy, ktorá zneužívala zraniteľné ženy, mužov a ich rodiny.
Digitálny svet je plný príbehov o vymyslených chorobách s ešte divokejšími liečebnými postupmi. Niekedy choroby aj útrapy boli skutočné, ale v čase, keď ich čítate, už nemusia existovať. Preto som sa rozhodla podporovať chorých, týraných, opustených a chudobných cez overené organizácie.
Čítajte: Na čo si dať pozor, keď prispievate na zbierky na internete
Vo svojich reakciách Damborská hovorí o hyenizme a často sa odvoláva na ocenenie absolútna Mama roka 2024. Zistenia denníka SME o spôsobe „podnikania“ Damborskej by mohli pomôcť partnerom súťaže a aj jej porote sprísniť kritériá svojho výberu. Možno priznaním, že ako mnohí, aj oni naleteli.
Určite nie je cieľom obviňovať obete a už tobôž nie spôsobiť nechuť pomáhať tým, ktorí bez našej pomoci permanentne prepadajú sitom sociálnej pomoci štátu, sú nevidení a nepočutí. Pri pomoci cez dôveryhodné organizácie však zmena, ktorú váš príspevok môže priniesť, nie je len iluzórna.
Prežili sme prvý rok pod štvrtou vládou Fica, ale za akú cenu?
Keď som premýšľala, ktorý obraz najviac charakterizuje prvý rok vládnutia Fica, spomenula som si na volebnú noc. Na Súmračnej sa na balkóne objavujú tmavé tiene. Začnú vykrikovať: novinári, kde ste? Podnapití, omámení nanovo uchmatnutou mocou. Potom začnú spievať pieseň Na kráľovej holi, aby bolo jasné, že oni sú Slováci. Predstavenie pre novinárov končia výkriky: „Slovenskóó, kurva, kurva, my sme vyhrali! Tak sa to robí, do psej matere!“
Takto sa začali orgie, ktoré trvajú dodnes. Nočný volebný balkón na Súmračnej charakterizuje celý rok vládnutia Fica. Je to zlovestne ikonický obraz, ktorý aj po dvadsiatich rokoch bude presným vyjadrením návratu Fica k moci.
Čítajte: Už neexistuje politická špinavosť, ktorej by Fico nebol schopný
Zastrašovania a žaloby
Robert Fico žaluje Petra Bárdyho za použitie fotografie na obale knihy Fico – Posadnutý mocou. Požaduje 100-tisíc eur a ospravedlnenie. Som si istá, že Fico si je plne vedomý absurdnosti svojej žaloby. Jeho samotného to zatiaľ takmer nič nestojí, zatiaľ čo Aktuality a Bárdy musia platiť právnikov, venovať tomu čas a v neposlednom rade na túto žalobu myslieť.
Fico už dlhšie avizoval, že právny tím strany Smer má okrem obhajoby mnohých podozrivých z korupcie v agende aj tento druh obťažovania. Naozaj nejde o nejaký právny akt snahy o nápravu. Ide o pomstu a zastrašovanie, typický postup pre nepriateľov slobodnej tlače. Tieto strategické žaloby proti účasti verejnosti (SLAPP) slúžia práve na obťažovanie novinárov a komplikovanie ich práce.
Napriek tomu Fico novinárov nezastaví, ale skôr ich nezmyselne zjednocuje. V týchto žalobách totiž nejde len o konkrétne vydavateľstvá, ale o princíp slobody médií a ich schopnosť kontrolovať politikov, ako je Fico, a to aj vtedy, keď sa im to nepáči.
Kolegyňa Nataša Holinová poznamenáva, že našla vo Ficovej žalobe aj tieň úľavy, „lebo Fico teda zjavne nevidí problém v ničom inom, len v použití fotografie a zvyšku môžu bezvýhradne dôverovať aj všetci tí, ktorí sa doposiaľ oboznámili len s názvom“.
Čítajte: Fico sa zveril súdu: obsah Bárdyho knihy je v poriadku
Nenechajte sa zastrašiť
Na spisovateľa Michala Hvoreckého podala trestné oznámenie ministerka kultúry Martina Šimkovičová za komentár, ktorý napísal pre Denník N s názvom „Prírodu a kultúru zverili neofašistom“.
„Nedám sa zastrašiť, na to vyzývam aj celú slovenskú spoločnosť. Aby sme sa tejto garnitúry nebáli - bola by totiž veľmi rada, ak by sme sa zľakli. Ide o pokusy vydesiť a oslabiť nás," hovorí spisovateľ a prekladateľ Michal Hvorecký v rozhovore s kolegom Michalom Dudoňom.
Čítajte: Spisovateľ Hvorecký: Nedám sa zastrašiť. Na to vyzývam aj celú slovenskú spoločnosť
Ďalšie články, ktoré sa vám páčili:
- Začnú bohatší špekulovať s odvodmi? Oplatí sa im to, inak prídu mesačne o stovky eur
- Transakčnej dani sa môžu niektorí živnostníci vyhnúť
- Trenčianskej nemocnici sa rozpadá aj pediatria
- Policajt Juhás z kauzy chata: Neboli sme nadšení, keď sme na nahrávkach uvideli Fica
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME