Milé čitateľky, milí čitatelia,
premiér Robert Fico sa tváril, že najväčším úspechom posledných mesiacov je pozvanie od Vladimira Putina do Moskvy. Iným pozvaním by sa nechvastal na sociálnej sieti a nepovažoval by ho za nástroj pomsty voči svojim kritikom.
Nesporne by to bola dosť hlboká rana pre Fica, ak by pozvanie neprišlo, potom ako ho verejne vyprovokoval počas svojho vystúpenia na propagandistickom kanáli Rossija.
Asi sa veľmi nepomýlime, ak budeme predpokladať, že Fico stretnutie s Putinom považuje za potvrdenie vlastnej dôležitosti. O čo je on horší než Viktor Orbán, ktorému Putin pravidelne venuje svoj čas? Vo svojich prokremeľských vyjadreniach zachádza oveľa ďalej než Orbán, a preto si zaslúži z nich aj profitovať.
Jeho voliči nikdy nepochopia, že on Robert Fico reálne nemá čím prispieť k mieru na Ukrajine. Neexistuje vyjadrenie, gesto alebo sľub, ktorým by on konkrétne prispel k ukončeniu agresie.
Jeho mierové návrhy by zneli čudne aj v magickom realizme. Ale na tom teraz nezáleží. Aj vianočná reklama telefónneho operátora znie autentickejšie ako Ficova misia.
Napriek tomu, podľa niektorých zahraničných diplomatov sa na Slovensku nič vážne nedeje, lebo „stále nie sme Maďarsko“. A tak v krajine, kde sa nič vážne nedeje, Fico odpovie na otázku novinárky o závažnom korupčnom odhalení, týkajúcom sa guvernéra NBS, tým, že na ňu zaútočí, nazve ju „trafenou“. A to nie raz, ale niekoľkokrát – aby bolo jasné, že on si to môže dovoliť.
Premiér pritom veľmi dobre vie, na čo sa ho Mária Benedikovičová z Denníka N pýta. Otázka smerovala na vilu, ktorú si vo Francúzsku kúpila partnerka Petra Kažimíra po tom, ako dostala peniaze od Jozefa Brhela.
Fico sa však rozhodol, že on bude určovať, čo je a čo nie je korupcia, ktorá už tradične na najvyšších poschodiach moci neexistuje (kým vládne Smer). Lenže celá Ficova premena zo sociálneho demokrata na národného konzervatívca ošľahaného dezinformáciami má zakryť mnohoročnú a hlboko siahajúcu korupciu jeho doterajších vlád.
Huliak nebude sedieť v kúte
Napriek tomu, že Robert Fico podráždene reaguje na otázky ohľadne krízy v koalícii, tá musela odsunúť srdcové návrhy Andreja Danka v parlamente, lebo nemala dostatok hlasov v pléne.
Navyše v utorok nedokázala na prvý raz otvoriť schôdzu, na ktorej sa malo rokovať o štátnom rozpočte. Stratila vládna koalícia schopnosť vládnuť? Odpoveď na túto otázku dávajú moji kolegovia Michal Katuška a Daniela Hajčáková.
Čítajte: Vláda smeruje ku kríze aj tretí deň. Koalícia musela odsunúť Dankove srdcové návrhy
Návšteva u nácka
Hudobník Oskar Rózsa sa už týždne kúpe v záujme médií a verejnosti. Vlastne si ani nepamätám, kedy sa o ňom hovorilo tak veľa ako v týchto dňoch, keď spoznávame celé rozpätie jeho osobnosti a pohľadu na svet.
Spolu s generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva kultúry Lukášom Machalom navštívil extrémistu Daniela Bombica v Londýne a tým, ktorým sa nepáči jeho zadanie od ministerky Šimkovičovej, odkázal, že nová hymna nebude pre nich.
Hymna je najpolitickejšie zadanie
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová buduje svoju „kultúrnu politiku“, ktorá sa nebezpečne podobá komunistickej. Demokratické spoločnosti si ctia autonómiu a samoriadenie umenia, lenže pri samoregulácii umelcov by si Šimkovičová len ťažko presadzovala svoje predstavy o umení.
Aj z tohto dôvodu siahla na to najpolitickejšie, čo môže v umení existovať, a to je hymna. A práve preto už nikdy nebude možné oddeliť nový aranžmán slovenskej hymny od osoby Oskara Rózsu. Aj keby to malo byť historicky a hudobne najkvalitnejšie spracovanie, na aké sa tento národ zmôže.
V minulosti oveľa väčší umelci odmietli podobné zadanie, ak to narážalo na ich morálku a hodnoty. Napríklad aj v Maďarsku, keď Zoltán Kodály odmietol žiadosť brutálneho stalinistického diktátora Mátyása Rákosiho, aby prepísal maďarskú hymnu. Významný skladateľ, ktorý spojil ľudovú hudbu s klasickou a vytvoril jedinečný hudobný štýl, mu krátko odpovedal: pôvodná verzia je dobrá.
Naopak, ruský autor Sergej Vladimirovič Michalkov trikrát prepísal sovietsku hymnu na žiadosť Stalina. Takže voľba existuje aj zoči-voči diktátorom.
Čítajte: Čo má spoločné Šimkovičová s Biľakom
Svätopluk nebol kráľ
Historik Ján Steinhübel bol jedným z odborníkov, ktorí namietali voči podobe Svätoplukovej sochy na Bratislavskom hrade, ktorá niesla gardistický kríž a nápis, že ide o kráľa starých Slovákov.
„Jeho socha sa nestala pútnickým miestom, tak ako si to želali jej tvorcovia. Netreba tento historizujúci paškvil stále znova spomínať a takto ho oživovať," hovorí v rozhovore s kolegom Petrom Gettingom s tým, že Svätopluk kráľom nebol.
Čítajte: Historik Ján Steinhübel sa venuje úsvitu našich dejín. Svätopluk kráľom nebol, hovorí
Bitcoin mánia
Aj keď si kryptomenu nekupujete, stále vás môže fascinovať fakt, že momentálne má vyššiu hodnotu ako takmer všetky veľké spoločnosti. Nedávno predbehol najväčšiu ropnú spoločnosť na svete Saudi Aramco, technologický gigant Alphabet (Google) a e-commerce lídra Amazon.
Vyššiu hodnotu ako bitcoin majú len Nvidia, Apple a Microsoft. Prečo Bitcoin rastie a prečo má na jeho cenu taký efekt Donald Trump, si prečítate v článku kolegu Jozefa Tvardzíka.
Čítajte: Bitcoin otočil a nič mu nestojí v ceste. Ako ho nakúpiť a zdaniť?
Kristína s Hughom Grantom
Kolegyňa Kristína Kúdelová, porotkyňa pre Golden Globes, mala možnosť rozprávať sa s britským hercom Hughom Grantom o jeho novom filme Heretik.
Pokiaľ samotný Grant nemusí byť zárukou dobrého rozhovoru, Kristína ako autorka ňou zaručene je. Nemám rada horory, ale po tomto texte si film určite pozriem. Prečítajte si ho aj vy.
Čítajte: Hugh Grant pre SME: Duch je tá posledná vec, v ktorú by som chcel veriť. Ja som ho však naozaj videl
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME