SME

O čom máme hovoriť po útoku na škole a o čom by sme mali mlčať

Vražda na škole nie je priestor na politické rétorické cvičenie.

Výber šéfredaktorky - Beata BalogováVýber šéfredaktorky - Beata Balogová (Zdroj: SME.sk / Hejty)
Načítavam... Výber šéfredaktorky: O čom máme hovoriť po streľbe na škole a o čom by sme mali mlčať
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Milé čitateľky, milí čitatelia,

kedysi sme s desom čítali o útokoch na amerických školách, ale po odznení správ si mnohí s prchavou úľavou povzdychli, že nás sa to netýka. Pravdepodobne sa vždy týkalo. Vražda na škole v Spišskej Starej Vsi je tragédiou celej spoločnosti a otvára viac otázok, než budeme schopní v nasledujúcich dňoch alebo aj týždňoch zodpovedať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nevieme zatiaľ, čo sa dialo v hlave útočníka, ale všetci cítime napätie, v akom už dlhší čas žijeme. Celá spoločnosť je ako napätá struna, pretože niektorým politikom napínanie tejto struny vyhovuje. Napriek tragédiám, ktoré nás posledné roky postihli, stále majú pocit, že je možné priživovať sa na emancipovanej nenávisti bez vážnejších následkov.

SkryťVypnúť reklamu

Už pár hodín po tragédii ju niektorí politici využili na to, aby útočili na svojich oponentov alebo aby jednoducho niečo k tomu povedali – len aby ich niekto nepredbehol. S ľahkosťou označovali vinníkov spomedzi politických oponentov a mali aj návod, ako ich potrestať.

Lenže vražda na škole naozaj nie je priestor na politické rétorické cvičenie. Hlboko zasiahne najbližšiu komunitu a nalomí dôveru rodičov, že školy sú bezpečným priestorom. Dnes nikto zo študentov a učiteľov tejto školy nevie, ako hlboko ich zasiahla táto trauma.

Ak sa máme rozprávať, tak hovorme o nedostatku pomoci s mentálnym zdravím na školách, o zľahčovaní a stigmatizovaní duševných chorôb, o tom, aké následky môže mať, ak sa psychické problémy študentov včas neidentifikujú a neriešia. Že každá spoločnosť unesie len limitované množstvo nenávisti vo verejnom priestore. Ak sa jej však nahromadí priveľa, táto nenávisť sa nevyhnutne preleje do každodenného života.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím predovšetkým na rodiny obetí, na tie trýznivé otázky: prečo práve oni, čo mohli urobiť, aby ich blízki ešte mohli žiť. Na tieto otázky neexistujú odpovede.

Na tie ostatné však musíme byť schopní hľadať odpovede.

Moji kolegovia z domácej redakcie pripravili pre vás základný súhrn tragickej udalosti.

Čítajte: Útočník mal v škole komisionálne skúšky. Zranení sú aj ďalší študenti (otázky a odpovede)

Kde sú záznamy o tom, že máš byt?

Ak chceme byť objektívni, treba povedať, že hackerský útok na kataster nehnuteľností sa mohol stať každej vláde, aj tej, ktorú viedol Ľudovít Ódor, Igor Matovič alebo Iveta Radičová. Za následný chaos v informovaní a za nepripravenosť riešiť takýto útok však nesie zodpovednosť súčasná vláda nevynímajúc ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.

SkryťVypnúť reklamu

Služby katastra boli nedostupné aj vyše týždňa po kybernetickom útoku, ktorý ho znefunkčnil. Hackeri si za odblokovanie dát od štátu pýtali dvanásť miliónov dolárov.

Ministri po zasadaní bezpečnostnej rady štátu 10. januára ubezpečovali verejnosť, že údaje z katastra sú v bezpečí a jednotlivé odbory na okresných úradoch budú postupne nabiehať.

Kolega Marek Moravčík však zistil, že ani týždeň po tomto sľube väčšina kľúčových služieb nebola funkčná.

Čítajte: Preverili sme zoznamy katastrov, ktoré podľa Šutaja Eštoka fungujú. Sú nespoľahlivé

O tom, ako prebieha ransomvérový útok a prečo zamestnanci katastra nemohli zapnúť počítače, či existovalo riziko, že hackeri zmenia dáta na katastri, a prečo by bolo zmazanie dát nepredstaviteľnou katastrofou, sa kolega Jozef Tvardzík rozprával s IT špecialistom zo združenia Slovensko.Digital Ladislavom Kovárom.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte: Zmazanie dát z katastra? Katastrofa a neviem, ako by sa s tým štát vysporiadal

Katastrofa na katastri

Prečo útok na kataster presahuje kategóriu technickej poruchy alebo nepríjemnosti, vysvetľuje moja kolegyňa Nataša Holinová vo svojom komentári.

„Každý, kto padol do mdlôb pri informácii, že ,veľká časť dát‘ je v poriadku, má na rozdiel od členov vlády kontrolky v poriadku. Myšlienka, že kataster je stratený alebo ohrozený, bola a stále je dôvodom na paniku (aj na túžbu mať svoje nehnuteľnosti výlučne vo vybranom zahraničí; nie teda v Rusku). Isteže sa dá rozumieť, že takýto útok sa nedá odvrátiť. No všetko, čo sa dialo od 5. januára, nás musí zaujímať tiež,“ píše Holinová.

Čítajte: Katastrofa na katastri: V čom zlyhal štát?

Nepodanie rúk a facky

Prezident Peter Pellegrini mal tiež náročnejšie obdobie. Potom, ako herecká ikona Zdena Studenková odmietla štátne vyznamenanie pre katastrofálny stav kultúry, študent Simon Omaník mu odmietol podať ruku, lebo nesúhlasil s jeho lživou prezidentskou kampaňou. Nepodanie ruky dokonca rozprúdilo intenzívnejšiu diskusiu so zapojením aj ministra vnútra a generálneho prokurátora než gesto Studenkovej.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Robert Fico sa zapojil tak, že neprekročil svoj tieň.

Potom, ako vlani študent Marek Janiga prejavil odvahu nesúhlasiť s dekanom právnickej fakulty, Fico naňho zaútočil. „Ak má mať študent s pubertálnymi vyrážkami na nose prednosť pred dekanom právnickej fakulty a určovať, čo je pravda a čo nie, Boh ochraňuj túto krajinu!“

Prejavil pochopenie pre jeho mladý vek a podelil sa o spomienku, že ako študent práva aj on bol „múdry ako gate Šalamúna“, ale na rozdiel od Mareka vedel, kde je jeho miesto.

Simon Omaník by si už podľa Fica zaslúžil aj tri facky a prezident mu mal odobrať ocenenie. Takže podľa Fica chybu urobil aj prezident. Fico si nemohol nechať ujsť šancu dať jednu zo svojich povestných faciek aj Pellegrinimu: nemal byť slaboch, mal zatočiť s neúctivým študentom a vydobyť si rešpekt, nie povedať, že študenta rešpektuje.

SkryťVypnúť reklamu

Fico vie, že Omaníkovo odmietnutie sa netýkalo len Pellegriniho, ale je úzko spojené s jeho politikou a odkazmi, ktoré vyrobili v smeráckej propagandistickej dielni o tom, že ak Ivan Korčok bude zvolený, vtiahne Slovensko do vojny.

Čítajte: Kde je povestná smerácka mladá krv

Púť hanby do Moskvy

Podpredsedovia parlamentu Andrej Danko a Tibor Gašpar sa dlhší čas hádzali o zem, že chcú ísť do Moskvy. Nakoniec sa ich sen splnil a cestovali spolu s Richardom Glückom, ktorý sa rozhodol merať kvalitu života v Rusku tým, či má zahraničná delegácia v Moskve k dispozícii toaletný papier.

Najohavnejšia časť cestovateľského príbehu je Dankovo poďakovanie: „Vyjadrujem rešpekt k tomu, čo Ruská federácia pod vedením prezidenta Putina dokázala. Vyjadrujem úctu a rešpekt k tomu, ako prekonávate výzvy.“

SkryťVypnúť reklamu

Niekto môže argumentovať, že Danko vyjadril rešpekt ekonomickému rozvoju Ruska. Lenže je obscénne akékoľvek rozjímanie nad ekonomickým boomom (aj keby existoval, ale neexistuje) krajiny, ktorá napadla suseda, aby zvrhla demokraticky zvolenú vládu a anektovala väčšinu územia.

Čítajte: Púť Smeru do Moskvy: Glück meria kvalitu života toaletným papierom

Ďalšie podrobnosti o ceste do Moskvy sa dozviete v prehľade, ktorý pre vás pripravil kolega Michal Katuška.

Čítajte: Danko cestou do Moskvy pobúril Poľsko. Glück chválil, že v Moskve je dosť toaletného papiera

Godár o Rózsovi

Hudobný skladateľ Vladimír Godár nemal veľkú chuť hovoriť o Oskarovi Rózsovi a jeho hymne. Ani o Machalovi a Šimkovičovej, ktorí sa snažia šíriť teror a strach. Nakoniec sa však dal kolegyňou Kristínou Kúdelovou prehovoriť a vo svojom rozprávaní pripomenul viacero príbehov z minulosti, s ktorými dnešná „hymnológia“ súvisí. Vznikol z toho rozhovor, ktorý zaujal aj vás čitateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Godár, na osobnom príbehu Oskara Rózsu vidí, ako kapitalizmus na Slovensku pomohol vytvoriť umelcov, ktorí svoju hodnotu odvíjajú od toho, koľko peňazí dokážu vytrieskať z ľudí, ktorých dokážu oslniť už len svojím bytím.

Čítajte: Godár: Oskarovi zostal z čias školy pocit vyvolenia. To sa prejavilo aj pri aranžovaní hymny

Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 851
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 634
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 445
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 436
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 221
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 113
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Nadšenie v Pekingu z Muskových čistiek nebude malé


1

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová 1
Tridsaťpäťročný veterán Rustam Altyjev vo februári tohto roka opití umlátil kladivom ženu (86 rokov) a jej syxna (52) v dedinke v Permskom kraji.

Ruskí navrátlici z frontu vraždia, mučia a týrajú. Beztrestne. Veď sú hrdinovia.


4
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


7
  1. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XXXVIII.
  2. Adriana Boysová: Život po živote
  3. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  4. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  5. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  6. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  7. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  8. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 250
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 098
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 990
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 791
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 843
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 348
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 162
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 5 952
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu